SATURDAY RESULTS – April 16

SATURDAY RESULTS – April 16

566

(track)

Sioux City Relays at Elwood Olsen Stadium

(girls highlights in the open and elite events)  Open Shot Put- Kiana Phelps of Kingsley-Pierson/Woodbury Central (1st – 48′ 2 3/4″)  ..  Open Discus- Kiana Phelps of KP/WC (1st – 159′ 1″ – new meet record)  ..  Elite 100 hurdles- Amanda Schwartz of Le Mars (4th – :16.87)  ..  400-meter hurdles- Raquel Robinson of MMC/RU (5th – 1:11.11)  ..  800-meter run- Sydney Rand of Le Mars (5th – 2:30.64) and Suzanne Putze of KP/WC (6th – 2:31.11)  ..  1500-meter run- Suzanne Putze of KP/WC (3rd – 5:08.34)  ..  3000-meter run- Maddie Hurt of Le Mars (5th – 11:22.30)  .. 100 Wheelchair- Kadin Woodard of Le Mars (2nd – :26.55)  ..  4X800 Relay- Kingsley-Pierson/Woodbury Central (6th – 10:287.16)  ..  Shuttle Hurdle Relay- Le Mars (3rd – 1:11.73).

(girls Class B results) 100-meter dash- Lily Peschau of KP/WC (1st – :13.19)  ..  Stephanie Williams of Le Mars (2nd – :13.34)  ..  Allison Wilken of Le Mars (3rd – :13.47)  ..  Abby Peterson of KP/WC (4th – :13.92)  ..  100-meter hurdles- Amanda Schwartz of Le Mars – 3rd – :16.79)  ..  4X100 Relay- Le Mars (1st – :25.98) (Chaise Benjamin-Haylee Cooper-Halie Schwartz-Allison Wilken)  ..  Kingsley-Pierson/Woodbury Central (2nd – :53.74)  .. 4X200 Relay- Le Mars (2nd – 1:49.54)  ..  4X400 Relay- Le Mars (2nd – (4:16.26)  ..  Sprint Medley Relay- Le Mars (2nd – 1:59.18).

(girls Class C results) 100-meter hurdles- Raquel Robinson of MMC/RU (5th – :18.64)  ..  4X100 Relay- MMC/RU (3rd – :54.13)  ..  4X200 Relay- MMC/RU (2nd – 1:52.70)  ..  Gehlen Catholic (4th – 1:56.49)  ..  4X400 Relay- MMC/RU (2nd – 4:22.30)  ..  Gehlen Catholic (5th – 4:41.83)  ..  Sprint Medley Relay- MMC/RU (3rd – 1:58.94)  ..  Gehlen Catholic (6th – 2:04.52).

(boys highlights in the open and elite events) High Jump- Joe Hayden of Kingsley-Pierson/Woodbury Central (6th- 6’0″)  ..  Discus- Nick Phelps of KP/WC (1st – 166′ 2″)  ..  400-meter hurdles- Joe Hayden of KP/WC (4th – :57.56)  ..  800-meter run- Alec Still of KP/WC (1st – 1:58.18)  ..  Devin Louison of Le Mars (6th – 2:07.77)  ..  4X800 Relay- Kingsley-Pierson/Woodbury Central (3rd – 8:26.13)  ..  Shuttle Hurdle Relay- Kingsley-Pierson/Woodbury Central (4th – 1:03.05)  ..  Le Mars (6th – 1:03.85).

(boys Class B results)  100-meter dash- Collin Nemmers of Le Mars (1st – :11.45)  ..  Silas Buss of Le Mars (5th – :11.80)  ..  110-meter hurdles- Zach Roth of KP/WC (3rd – :16.24)  ..  Quenton Boddie of Le Mars (5th – :16.44)  ..  Kyle Kliever of Le Mars (6th – :16.63)  ..  4X100 Relay- Kingsley-Pierson/Woodbury Central (1st – :44.88) (Blake Erdman-Jacob Harvey-Jordan Laddusaw-Brady Butters)  ..  4X200 Relay- Kingsley-Pierson/Woodbury Central (1st – 1:30.70) (Brady Butters-Jacob Harvey-Ben Burbach-Joe Hayden)  ..  Le Mars (2nd – 1:31.53)  ..  4X400 Relay- Le Mars (3rd – 3:28.95)  ..  Kingsley-Pierson/Woodbury Central (4th – 3:32.42)  ..  Distance Medley Relay- Le Mars (3rd – 3:49.96)  ..  Kingsley-Pierrson/Woodbury Central (4th – 3:51.64).

(boys Class C results) 4X100 Relay- MMC/RU (4th – :47.29)  ..  Gehlen Catholic (5th – :47.93)  ..  4X200 Relay- Gehlen Catholic (5th – 1:39.29)  ..  Distance Medley Relay- Gehlen Catholic (2nd – 3:51.52)  ..  MMC/RU (4th – 4:06.48).

(golf)

(B) Spencer Invitational

TEAM STANDINGS: 1. Webster City (312)  ..  2. Estherville/Lincoln Central (317)  ..  3. Bishop Garrigan (321)  ..  4. Harlan (325)  ..  5. Clear Lake (329)  ..  6. Carroll (335)  ..  7. Spencer (Purple) (340)  ..  8. Humboldt (346)  ..  9. Le Mars (353)  ..  10. Cherokee (356)  ..  11. Denison-Schleswig (367)  ..  Algona (373)  .. 13. Emmetsburg (382)  ..  14. Spencer (Gold) (392).  MEDALIST: Alec Fuhs of Webster City with a 75.  (he won a playoff with Max Langenfeld of Harlan, who also shot a 75)

Le Mars scores: Parker Magnussen (41-38=79)  ..  Matt Hystad (43-44=87)  ..  Camerin Rol (44-47=91)  ..  Alex Betsworth (48-48=96)  ..  Dillan Baartman (50-49=99)  ..  Tyson Weiler (56-55=113).

(Indoor Football League)

Sioux City Bandits (5-2) 68, Chicago Eagles 45

(N-B-A playoff basketball)

FIRST ROUNDbest-of-seven
EASTERN CONFERENCE
Indiana 100, Toronto 90  (Indiana leads series 1-0)
Atlanta 102, Boston 101  (Atlanta leads series 1-0)
WESTERN CONFERENCE
Golden State 104, Houston 78  (Golden State leads series 1-0)
Oklahoma City 108, Dallas 70  (Oklahoma City leads series 1-0)

(N-H-L playoff hockey)

FIRST ROUND – best-of-seven
N.Y. Rangers 4, Pittsburgh 2 (series tied 1-1)
Washington 4, Philadelphia 1  (Washington leads series 2-0)
Dallas 2, Minnesota 1  (Dallas leads series 2-0)
San Jose 2, Los Angeles 1  (series tied 1-1)

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Cleveland 7, N.Y. Mets 5

AMERICAN LEAGUE
Minnesota 6, L.A. Angels 4
Oakland 5, Kansas City 3
Boston 4, Toronto 2
Seattle 3, N.Y. Yankees 2
Tampa Bay 7, Chicago White Sox 2
Detroit 5, Houston 3
Texas 8, Baltimore 4

NATIONAL LEAGUE
Cincinnati 9, St. Louis 8
Chicago Cubs 6, Colorado 2
Pittsburgh 5, Milwaukee 0
Washington 8, Philadelphia 1
Atlanta 6, Miami 4
San Diego 5, Arizona 3, 14 innings
San Francisco 4, L.A. Dodgers 3