Home Sports KLEM Local Schedule (week of February 13)

KLEM Local Schedule (week of February 13)

1202

MONDAY RESULTS – February 13

(high school basketball)

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(district 1 – sub-state 1)
(at Sioux Rapids)
Ridge View 81, River Valley 21
Sioux Central 54, MMCRU 45

(district 2 – sub-state 1)
(at Hartley)
Clay Central-Everly 55, Trinity Christian 44
Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 49, Hartley-Melvin-Sanborn 38

CLASS 2A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1 – sub-state 1)
(at Sheldon)
Unity Christian 74, Emmetsburg 32
Sheldon 77, Cherokee 45

(district 2 – sub-state 1)
(at Inwood)
Estherville/Lincoln Central 51, Okoboji 48
West Lyon 79, Sibley-Ocheyedan 55

(regular season games)
(B) (#8-4A)Council Bluffs A-L 72, Sioux City North 52

(college basketball)

STORRS, Conn. – Make it an unprecedented 100 straight victories for the top-ranked Connecticut women’s basketball team. The Huskies, who haven’t lost since December of 2014, topped sixth-ranked South Carolina 66-55 last night behind Gabby Williams’ 26 points.

Top-25 games:
(2) Villanova 75, DePaul 62
(3) Kansas 84, (9) West Virginia 80, OT
Texas Tech 84, (4) Baylor 78
(8) Louisville 76, Syracuse 72, OT

(N-B-A basketball)

Philadelphia 105, Charlotte 99
San Antonio 110, Indiana 106
Memphis 112, Brooklyn 103
Orlando 116, Miami 107
Milwaukee 102, Detroit 89
Washington 120, Oklahoma City 98
Boston 111, Dallas 98
Denver 132, Golden State 110
L.A. Clippers 88, Utah 72
New Orleans 110, Phoenix 108
Atlanta 109, Portland 104, OT

(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 3, Columbus 2
Arizona 5, Calgary 0

 

 

 

TUESDAY RESULTS – February 14

(bowling)

CLASS 1A QUALIFYING TOURNAMENT (at Sweet 16 Lanes in Le Mars)
Le Mars advanced both their guys and gals teams to the 1A State Bowling Tournament in Des Moines for the second consecutive year after both teams won the Qualifying Tournament team titles Tuesday at Sweet 16 Lanes in Le Mars.  The Le Mars boys rolled a team score of 3320 to break the school record by 95 pins.  Harlan was second with a 2842 and MMCRU finished third with a 2831 score.  Noah Holder and Brady Kommes of Le Mars tied for the best game score with 247’s.  Holder had the best series score with a 494.  Keaton Jones of Harlan was second with 461, Riley Augustine of Le Mars third with a 440, Kommes finished fourth with a 437 and Garrett Mallory of MMCRU had a 425 for fifth.

The Le Mars girls bowled a 2818 Tuesday to finish ahead of OA-BCIG with a 2280.  Harlan was third with a 2199 and MMCRU took fourth with a 2096.  Only the team champions advance to the State meet Monday, February 20th at Des Moines’ Plaza Lanes.  Lexi Schroeder turned in a school record 258 game score to lead the Lady Bulldogs.  She broke the old school mark by two pins.  Her 451 series score was the best of the field Tuesday and three teammates followed in the final standings with Steph Williams compiling a 403, Sydney Landis had a 383 and Caitlynne Peters finished with a 357.  Kim Renz of OA-BCIG rounded out the top five State meet qualifiers with a 357.  This will be the seventh State appearance for the girls and the fourth for the boys.

Le Mars girls series scores:  Lexi Schroeder (451)  ..  Steph Williams (403)  ..  Sydney Landis (383)  ..  Caitlynne Peters (357)  ..  Siarah Augustine (336)  ..  Abby Whiddon (301).  Le Mars boys series scores:  Noah Holder (494)  ..  Riley Augustine (440)  ..  Brady Kommes (437)  ..  Kody Koerselman & Deyton Augustine (404)  ..  Blake Rush (381).

(high school basketball)

SIOUX CITY — The Le Mars Bulldogs closed out the regular season Tuesday night with an impressive 93-59 victory at Sioux City North to finish with a 15-and-6 mark heading into their 3A tournament opener next Monday at home against Storm Lake.  Four of the five starters scored in double figures for the Dogs with senior Trent Hilbrands leading the way with 20, Jake Thompson netted 18, Will Pottebaum 16 and J.T. Engebretson 10.  Those four went 10-of-16 from the three-point arc.  Le Mars opened the second quarter on a 17-4 run to break the game open early.  Dustin Birkes led North with 23.  The Le Mars j.v. finished their season at 19-and-1 with a 56-50 victory behind a 15-point performance by Dylan Rarrat-Kass and 10 from Caleb Kettelsen.

(regular season games)
(B) (#9-3A)Le Mars (15-6) 93, Sioux City North 59
(B) Jackson County Central (MN) 65, (#5-3A)Spirit Lake 55
(B) (#4-4A)Sioux City East 73, Storm Lake 72
(B) (#5-3A)Bishop Heelan 71, Council Bluffs T-J 51
(B) (#8-4A)Council Bluffs A-L 62, Sergeant Bluff-Luton 60, overtime
(B) Dakota Valley 72, Sioux City West 63

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#3-Exira/Elk Horn-Kimballton 73, Woodbine 15
Boyer Valley 47, Audubon 42
Akron-Westfield (18-4) 52, Lawton-Bronson 39
#13-Westwood 79, Charter Oak-Ute 53

(region 2)
#4-Newell-Fonda 75, Harris-Lake Park 40
Bishop Garrigan 56, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 29
#7-Kingsley-Pierson (21-1) 71, River Valley 22
Remsen St. Mary’s (16-6) 46, Hartley-Melvin-Sanborn 37

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#4-Western Christian 75, Unity Christian 47
#5-North Union 47, Emmetsburg 32
#13-West Lyon 59, Boyden-Hull 36
Rock Valley 57, Okoboji 45

(region 2)
#2-Treynor 77, West Monona 25
Underwood 59, Council Bluffs St. Albert 57
#9-West Sioux 52, Hinton (9-14) 33
Woodbury Central 50, Ridge View 37

(college basketball)

Top-25 games:
(13) Kentucky 83, Tennessee 58
(15) Florida 114, Auburn 95
(16) Purdue 74, Rutgers 55
(25) Notre Dame 84, Boston College 76

(N-B-A basketball)

Chicago 105, Toronto 94
Cleveland 116, Minnesota 108
Sacramento 97, L.A. Lakers 96

(N-H-L hockey)

Pittsburgh 4, Vancouver 0
New Jersey 3, Colorado 2
Toronto 7, N.Y. Islanders 1
Buffalo 3, Ottawa 2
Winnipeg 5, Dallas 2
Anaheim 1, Minnesota 0
Edmonton 5, Arizona 2

 

 

WEDNESDAY RESULTS – February 15

(major league baseball)

JUPITER, Fla. – Cardinals right-hander Alex Reyes will undergo Tommy John surgery as early as today, ending his 2017 season before it begins. The 22-year-old Reyes was 4-1 with a 1.57 ERA for the 2016 Cardinals after making his major league debut Aug. 9. He had been a candidate for the final spot in the starting rotation.

(wrestling)

STATE DUAL TEAM TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

1A:  Missouri Valley 37, Sibley-Ocheyedan 30  ..  Sibley-Ocheyedan 44, Wapsie Valley 28  ..  (5th place match) Sibley-Ocheyedan 37, Logan-Magnolia 35.

2A:  Solon 62, Sergeant Bluff-Luton 12  ..  Sergeant Bluff-Luton 63, Atlantic 6  ..  (5th place match) Denver-Tripoli 38, Sergeant Bluff-Luton 27.

(high school basketball)

CLASS 3A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#1-Sioux Center 63, Spirit Lake 39
Forest City 51, #15-Algona 37

(region 2)
#5-Cherokee 82, East Sac County 38
#9-Shenandoah 58, #13-Red Oak 27

CLASS 4A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Sergeant Bluff-Luton 68, Glenwood 37
Bishop Heelan 62, Spencer 52

(region 2)
Webster City 58, Storm Lake 50
Denison-Schleswig 61, Carroll 42

CLASS 5A GIRLS REGIONALS QUARTERFINALS
(region 1)
Sioux City East 49, Sioux City North 43

(college basketball)

(W) Buena Vista 81, Central 68  —  Holly Schneider (Le Mars) had 6 pts. and 4 reb. for B.V.

G-P-A-C:  Briar Cliff 95, Morningside 88  —  Jordan Eisma (Le Mars) had 19 pts. and 8 reb. & Blake Wiltgen (Gehlen) had 2 pts. for B.C. while Tyler Borchers (Le Mars) had 22 pts. and 13 reb. for Morningside

G-P-A-C:  Dakota Wesleyan 83, Northwestern 77

G-P-A-C:  Dordt 90, Mount Marty 86

BIG 12:  Iowa State 87, Kansas State 79

Top-25 games:
(10) North Carolina 97, North Carolina State 73
(12) Duke 65, (14) Virginia 55
(18) Cincinnati 68, South Florida 54
(19) S-M-U 80, Tulane 75
Seton Hall 87, (20) Creighton 81
Arkansas 83, (21) South Carolina 76
(23) Maryland 74, Northwestern 64
(24) Butler 110, St. John’s 86

(N-B-A basketball)

Cleveland 113, Indiana 104
San Antonio 107, Orlando 79
Boston 116, Philadelphia 108
Detroit 98, Dallas 91
Milwaukee 129, Brooklyn 125
Toronto 90, Charlotte 85
Miami 117, Houston 109
New Orleans 95, Memphis 91
Minnesota 112, Denver 99
Phoenix 137, L.A. Lakers 101
Utah 111, Portland 88
Oklahoma City 116, New York 105
Golden State 109, Sacramento 86
L.A. Clippers 99, Atlanta 84

(N-H-L hockey)

Columbus 5, Toronto 2
St. Louis 2, Detroit 0
Calgary 3, Philadelphia 1
Florida 6, San Jose 5, OT

 

 

THURSDAY RESULTS – February 16

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 3A:  no 1st round winners from Siouxland

Class 1A:   1st round winners from Siouxland:  106#-Bryce Kafton (Maple Valley/Anthon-Oto) by a fall & Adam Allard (West Sioux) by an 11-2 Major Decision  ..  113#-Kurtis Krager (OA-BCIG) by a fall & Brennan Brown (Westwood) by a fall  ..126#-Kody Berg (Westwood) by a fall  ..  132#-Garrett Arment (Woodbury Central) by a 10-5 decision  ..  138#-Kory Van Oort (West Sioux) by a 9-0 Major Decision  ..  145#-Justin Eilers (Lawton-Bronson) won a 7-2 decision & Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) by a fall  ..  152#-Skylar Solko (Alta-Aurelia) by a 6-1 decision & Drew Anderson (Westwood) by a fall  ..  Sebatian Berg (Akron-Westfield) lost twice by falls and was eliminated, with a 33-13 record  ..  160#-Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) won a 5-2 decision & John Henrich (Akron-Westfield) won by a fall in 1:26 to improve to 40-0  ..  170#-Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) won by a fall  ..  Daniel Martinson (Akron-Westfield) lost by a fall and then lost again on a 5-0 decision in the consolation bracket and was eliminated with a record of 29-9  ..  182#-Daniel Bishop (Hinton) won by an 8-3 decision to improve to 35-0  ..  195#-Hunter DeJong (Sibley-Ocheyedan) won a 12-6 decision & Nick Gaes (Alta-Aurelia) won by a fall & Tyler Anderson (OA-BCIG) won a 6-2 decision  ..  220#-Skylar Boonstra (Western Christian) won by a fall  ..  285#-Montana Jackson (Akron-Westfield) won a 5-1 decision to improve to 26-3 & Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) won an 8-0 Major Decision.

Class 2A:  1st round winners from Siouxland:  106#-Joe Water (Spirit Lake Park) by a fall & Johnny Hua (M-O-C/Floyd Valley) by a fall  ..  132#-Braden Curry (Sergeant Bluff-Luton) by a fall & Gable Sieperda (Central Lyon/George-Little Rock) by a 9-4 decision  ..  138#-Austin Rozeboom (Boyden-Hull/Rock Valley) by a 7-2 decision  ..  145#-Matt Stines (Cherokee) by a 4-3 decision & Kyle Rieck (Spirit Lake Park) by a fall  ..  152#-John Tuttle (Spirit Lake Park) by a 10-3 decision  ..  160#-Brody Kacmarynski (Spencer) by a fall & Matt Dahl (M-O-C/Floyd Valley) by a 5-3 decision  ..  170#-Lincoln Coakley (Estherville/Lincoln Central) by a fall  ..  220#-Dakota Powell (Spirit Lake Park) by a 16-1 Tech-Fall  ..  285#-Nic Hoefling (Spencer) by a 5-1 decision & Elijah Van’t Hof (Sioux Center) by a 7-2 decision.

(high school basketball)

LE MARS — Gehlen Catholic overcame a sluggish start by closing the first half on a 9-0 run over the final 4:17 of the second quarter to erase a 21-20 deficit and the Jays went on to sideline the Ridge View Raptors 68-46 Thursday night in the 1A District Tournament quarterfinals at the Gehlen gym.  The Jays continued their surge after halftime, opening the second half with a 15-4 burst, scoring 13 straight to extend the lead to 19 at the 4:21 mark of the third quarter and led by 20 heading into the final eight minutes.  The Raptors never got closer for the rest of the game.  Senior Cooper Davis led Gehlen with 19 points, Bryan Nohava added 13 and Alec Langel 12.  Colton Wunschel had 16 for Ridge View and Jaxon Franken 14.  The Jays take a 16-and-6 record into a semifinal date with Kingsley-Pierson next Tuesday at the Jason Puetz Memorial gym.  The Raptors end the season at 9-and-13.

CLASS 1A BOYS DISTRICT TOURNAMENT QUARTERFINALS
(district 1 – sub-state 1)
#3-Remsen St. Mary’s (21-0) 77, Sioux Central 51
Lawton-Bronson 71, Woodbury Central 63
Gehlen Catholic (16-6) 68, Ridge View 46
Kinsgley-Pierson (13-9) 60, Akron-Westfield (7-15) 57

(district 2 – sub-state 1)
South O’Brien 71, Central Lyon 67, overtime
#10-Boyden-Hull 74, Clay Central-Everly 47
Harris-Lake Park 76, West Sioux 61
George-Little Rock 67, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 62

(district 16 – sub-state 8)
Logan-Magnolia 58, West Monona 52
Council Bluffs St. Albert 73, West Harrison 29
#7-Siouxland Christian 72, Woodbine 26
Maple Valley/Anthon-Oto 71, Westwood 44

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(district 1 – sub-state 1)
Unity Christian 71, Pocahontas Area 48
Sioux Center 70, Sheldon 60

(district 2 – sub-state 1)
West Lyon 62, Rock Valley 54
#1-Western Christian 74, Estherville/Lincoln Central 41

(district 16 – sub-state 8)
Hinton (18-4) 66, East Sac County 38
Alta-Aurelia 54, Tri-Center 36

(regular season games)
(B) (#8-4A)Council Bluffs A-L 89, (#6-3A)Bishop Heelan 72
(B) Sergeant Bluff-Luton 80, South Sioux City 42
(B) (#4-4A)Sioux City East 67, Spencer 53
(B) Storm Lake 83, Humboldt 46

(college basketball)

Top-25 games:
(1) Gonzaga 96, San Francisco 61
(5) Arizona 78, Washington State 59
(7) Oregon 79, Utah 61
Michigan 64, (11) Wisconsin 58
(22) Saint Mary’s (Cal) 81, Loyola Marymount 48

(N-B-A basketball)

Washington 111, Indiana 98
Chicago 104, Boston 103

(N-H-L hockey)

Ottawa 3, New Jersey 0
N.Y. Islanders 4, N.Y. Rangers 2
Pittsburgh 4, Winnipeg 3, OT
Buffalo 2, Colorado 0
St. Louis 4, Vancouver 3
Minnesota 3, Dallas 1
Edmonton 6, Philadelphia 3
Arizona 5, Los Angeles 3

 

 

FRIDAY RESULTS – February 17

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 3A quarterfinals:
no Siouxland wrestlers left in the winner’s bracket

Class 1A quarterfinals:
Plymouth Co. results:  (Quarterfinals) — 160#-John Henrich (Akron-Westfield) (41-0) won by a fall in 3:01 to advance to the semifinals  ..  182#-Daniel Bishop (Hinton) (35-1) lost 6-4  ..  285#-Montana Jackson (Akron-Westfield) (26-4) lost by a fall.                      (Consolation round)  —  182#-Daniel Bishop (Hinton) won 5-2 to improve to 36-and-1  ..  285#-Montana Jackson (Akron-Westfield) lost by a fall and was eliminated with a 26-and-5 record

Siouxland quarterfinal winners:  106#-Adam Allard (West Sioux) by a 7-1 decision  ..  113#-Kurtis Krager (OA-BCIG) by an 11-3 MD  ..  126#-Kody Berg (Westwood) by a fall  ..  138#-Kory Van Oort (West Sioux) by a 2-1 decision  ..  145#-Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) by a fall  ..  152#-Skylar Solko (Alta-Aurelia) by a fall  ..  160#-John Henrich (Akron-Westfield) by a fall  ..  170#-Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) by a 6-4 decision  ..  195#-Hunter DeJong (Sibley-Ocheyedan) by a 7-1 decision & Tyler Anderson (OA-BCIG) by an 11-6 decision  ..  285#-Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) by a fall.

Class 2A quarterfinals:                                                                                Siouxland quarterfinal winners:  145#-Matt Stines (Cherokee) by a fall  ..  152#-John Tuttle (Spirit Lake Park) by an injury default.

Class 3A semifinals:
no Siouxland wrestlers left in the winner’s bracket

Class 1A semifinals and 3rd round consolation:
PLYMOUTH CO. RESULTS — (semifinals) –160#-John Henrich (Akron-Westfield) won 5-0 to advance to the championship match with a 42-and-0 record.   (consolation match) — 182#-Daniel Bishop won by a 16-0 Tech-Fall to improve to 38-and-1 and move into Saturday’s consolation semifinals.

semifinal winners from Siouxland:  106#-Adam Allard (West Sioux) won a 3-0 decision  ..  138#-Kory Van Oort (West Sioux) won a 5-4  decision  ..  145#-Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) won by a fall  ..  160#-John Henrichs (Akron-Westfield) won a 5-0 decision.

Class 2A semifinals:
no Siouxland wrestlers advanced to the finals

(high school basketball)

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#3-Exira/Elk Horn-Kimballton 72, Boyer Valley 39
Akron-Westfield (19-4) 52, #13-Westwood 38

(region 2)
#4-Newell-Fonda 66, Bishop Garrigan 45
#7-Kingsley-Pierson (22-1) 71, Remsen St. Mary’s (16-7) 45

CLASS 2A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#4-Western Christian 74, #5-North Union 46
Rock Valley 57, #13-West Lyon 42

(region 2)
#2-Treynor 68, Underwood 31
#9-West Sioux 66, Woodbury Central 55

(regular season boys game)                                                                                     (#6-3A)Bishop Heelan 67, Sioux Falls Roosevelt 54

(N-H-L hockey)

Columbus 2, Pittsburgh 1, OT
Colorado 2, Carolina 1, OT
Florida 4, Anaheim 1

 

 

SATURDAY RESULTS – February 18

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

1A consolation semfinals:  182#-Daniel Bishop of Hinton (38-1) won a 7-2 decision.  Third place match:  Daniel Bishop of Hinton (39-1) won a 4-2 decision.

1A championship matches:  106#Adam Allard of West Sioux (47-1) won a 5-2 decision  ..  138#-Kory Van Oort of West Sioux (42-6) lost a 1-0 decision  ..  145#-Dylan Schuck of Sibley-Ocheyedan (51-1) lost a 6-2 decision ..  160#John Henrich of Akron-Westfield (43-0) won a 4-3 decision.

2A & 3A championship matches:  no Siouxland wrestlers qualified for finals

(high school basketball)

LE MARS — No. 10 Le Mars extended their school-record winning streak to 13 straight Saturday night with a hard-fought, 59-56 4A Regional semifinal round win over Bishop Heelan at the Bulldogs’ competition gym.  The victory sends the Lady Bulldogs to the Region 1 championship game Tuesday night in Council Bluffs against No. 5 Lewis Central.  Sophomore Madison Dreckman scored 9 of her 13 points in the fourth quarter to lead Le Mars down the stretch.  Her three-point play with 2:40 to play in the game broke up a 53-all tie and Le Mars never trailed again.  Sidney Baumgartner hit the first of a one-and-one opportunity from the foul line to extend a 58-56 lead to three with nine seconds to play but missed the second free throw attempt to leave the door open for Heelan to tie the score with a three-pointer.  Megan Beaulieu had her three-point attempt from the left corner partially blocked by Dreckman and Le Mars rebounded the miss to seal the victory.  Dakotah Owens also had 13 for Le Mars and Jen Schneider 11.  Lexie Stolen, who had to overcome a cut finger on her shooting hand when a bathroom door slammed shut on it before the game, led all scorers with 18 points with Maycen Schueth adding 16 and Beaulieu finished with 11.  Le Mars improves to a school-record 19-and-3 record while Bishop Heelan ends the season at 13-and-10.

CLASS 3A GIRLS REGIONAL FINALS
(region 1) #1-Sioux Center 72, Forest City 50

(region 2) #5-Cherokee 75, #9-Shenandoah 46

CLASS 4A REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#5-Lewis Central (21-1) 71, Sergeant Bluff-Luton 36
#10-Le Mars (19-3) 59, Bishop Heelan 56                                                                     Regional finals at Lewis Central Tuesday

CLASS 5A REGIONAL SEMIFINALS
#1-Indianola 61, Des Moines East 25
Sioux City East 60, Sioux City West 55                                                                         Regional finals at Indianola Tuesday

(college basketball)

(W) Wartburg 83, Buena Vista 70  —  Holley Schneider (Le Mars) scored 6 pts. for B.V.

G-P-A-C:  Briar Cliff 91, Hastings 71  —  Jordan Eisma (Le Mars) had 12 pts. & Blake Wiltgen (Gehlen) had 4 pts. for B.C.

G-P-A-C:  Midland Lutheran 85, Morningside 75  —  Tyler Borchers (Le Mars) had 9 pts. for Morningside.

BIG 10:  Illinois 70, Iowa 66

BIG 12:  Iowa State 84, T-C-U 71

(1) Gonzaga 82, Pacific 61
(2) Villanova 92, Seton Hall 70
(3) Kansas 67, (4) Baylor 65
(5) Arizona 76, Washington 68
(6) U-C-L-A 102, Southern Cal 70
(7) Oregon 101, Colorado 73
(8) Louisville 94, Virginia Tech 90
(9) West Virginia 83, Texas Tech 74, 2 OTs
(10) North Carolina 65, (14) Virginia 41
(12) Duke 99, Wake Forest 94
(13) Kentucky 82, Georgia 77
(15) Florida 57, Mississippi State 52
(16) Purdue 80, Michigan State 63
Pittsburgh 80, (17) Florida State 66
(18) Cincinnati 80, Tulsa 60
(19) S-M-U 76, Houston 66
Vanderbilt 71, (21) South Carolina 62
(22) Saint Mary’s 70, B-Y-U 57
(25) Notre Dame 81, North Carolina State 72

(college indoor track)

Morningside’s Robert Iron Shell, a Le Mars graduate, won his third straight 400-meter title at the G-P-A-C Indoor track meet at Dordt College Saturday in a time of :49.26 and added the 200-meter title in a time of :22.33.  Ironshell was the lone athlete to win two events.

(N-H-L hockey)

Buffalo 3, St. Louis 2
Winnipeg 3, Montreal 1
Detroit 3, Washington 2, SO
New Jersey 3, N.Y. Islanders 2
Edmonton 3, Chicago 1
Ottawa 6, Toronto 3
San Jose 4, Arizona 1
Dallas 4, Tampa Bay 3, OT
Minnesota 5, Nashville 2
Vancouver 2, Calgary 1
Florida 3, Los Angeles 2

(N-B-A basketball)

no games scheduled – All-Star break

 

 

SUNDAY RESULTS – February 19

(N-B-A basketball)

All-Star Game at New Orleans —  Western Conference 192, Eastern Conference 182

NEW ORLEANS – Pelicans center Anthony Davis set an NBA All-Star game scoring record while helping the Western Conference earn a 192-182 win over the East at New Orleans. Davis poured in 52 to shatter the previous mark of 42 set by Wilt Chamberlain in 1962. Thunder guard Russell Westbrook had 41 points and just 19 minutes, and former teammate Kevin Durant of Golden State had a triple-double of 21 points, 10 assists and 10 rebounds in the highest-scoring game in league history.

(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 2, Washington 1
Detroit 5, Pittsburgh 2
Winnipeg 3, Ottawa 2
Nashville 4, Columbus 3
Chicago 5, Buffalo 1
N.Y. Islanders 6, New Jersey 4
Toronto 4, Carolina 0
Tampa Bay 3, Colorado 2, OT
Boston 2, San Jose 1, OT
Anaheim 1, Los Angeles 0
Philadelphia 3, Vancouver 2

(college basketball)

Top-25 games:
(11) Wisconsin 71, (23) Maryland 60
(20) Creighton 87, Georgetown 70
(24) Butler 82, DePaul 66