Home Sports KLEM Local Schedule (week of April 30)

KLEM Local Schedule (week of April 30)

608

MONDAY RESULTS – April 30

(track)

(G/B) War Eagle Conference meet at Hawarden.

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Unity Christian (160)  ..  2. MMCRU (88)  ..  3. Akron-Westfield (85)  ..  4. Gehlen Catholic (82)  ..  5. Hartley-Melvin-Sanborn (60)  ..  6. Hinton (43)  ..  7. South O’Brien (35)  ..  8. Clay Central-Everly (15)  ..  T9. Remsen St. Mary’s & Trinity Christian (9)  ..  11. West Sioux (2).

MMCRU first place finishes (7):  800-METER RUN – Aspen Woodall (2:42.90)  ..  1500-METER RUN – Kaitlyn Goth (5:46.07)  ..  3000-METER RUN – Kaitlyn Goth (12:45.03)  ..  4X800 RELAY – (11:36.63)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY – (4:57.74)  ..  HIGH JUMP – Jaylen Bork (4′ 8″)  ..  DISCUS – Peyton Turner (108′ 11″).

Akron-Westfield first place finishes (5):  100-METER DASH – Shaylee Siebens (:13.58)  ..  200-METER DASH – Shaylee Siebens (:27.40)  ..  4X100 RELAY – (:52.31)  ..  LONG JUMP – Kiana Appley (16′ 5″)  ..  SHOT – Jayla Berg (35′ 10 1/2″).

Gehlen Catholic first place finishes (4):   100-METER HURDLES – Sydney Livermore (:18.12)  ..  4X200 RELAY – (1:54.84)  ..  4X400 RELAY – (4:28.61)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY – (1:10.69).

Hinton & Remsen St. Mary’s had no first place finishes.

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. West Sioux (6) (109)  ..  2. Gehlen Catholic (102)  ..  3. Unity Christian (99)  ..  4. South O’Brien (71)  ..  5. Hinton (66)  ..  6. Hartley-Melvin-Sanborn (35)  ..  7. Harris-Lake Park (23)  ..  T8. MMCRU & Trinity Christian (22)  ..  10. Akron-Westfield (21)  ..  11. Remsen St. Mary’s (16)  ..  12. Clay Central-Everly (3).

Gehlen Catholic first place finishes (5):  3200-METER RUN – Will Roder (11:05.34)  ..  400-METER HURDLES – Xavier Roberts (:58.75)  ..  4X400 RELAY – (3:39.57)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY – (1:05.79)  ..  SHOT – John Jungers (45′ 8″).

Hinton first place finishes (1):   HIGH JUMP – Aiden Brock (6’2″).

MMCRU first place finishes (1):  DISCUS – Kobey Peterson (134′ 8″).

Akron-Westfield & Remsen St. Mary’s had no first place finishes.

 

(G/B) Tornado Relays in Storm Lake

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Spencer (176)  ..  2. Le Mars (96)  ..  3. Sioux Center (87)  ..  4. M-O-C/Floyd Valley (53)  ..  5. Kuemper Catholic (47)  ..  6. Storm Lake (46)  ..  7. Estherville/Lincoln Central (44)  ..  8. Cherokee (40).

Le Mars first place finishes (4):  4X200 RELAY – (1:52.36)  ..  4X400 RELAY – (4:15.47)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY – (1:59.59)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY – (4:41.07).

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (149)  ..  2. Spirit Lake (107)  ..  3. Sioux Center (96.33)  ..  4. Spencer (69.33)  ..  5. Estherville/Lincoln Central (57)  ..  6. M-O-C/Floyd Valley (55)  ..  7. Storm Lake (38.33)  ..  8. Cherokee (17).

Le Mars first place finishes (7):  400-METER DASH – J.T. Engebretson (:53.07)  ..  800-METER RUN – Landen Parmelee (2:07.10)  ..  400-METER HURDLES – Zach Spieler (1:00.47)  ..  HIGH JUMP – Dylan Rarrat-Kass (6′ 0″)  ..  LONG JUMP – J.T. Engebretson (20′ 6 1/2″)  ..  4X100 RELAY – (:44.81) (Dylan Rasmussen-Anthony Lamoreux-Jordan Jensen-Logan Lancaster)  ..  4X100 WEIGHTMAN RELAY – (:47.56)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY – (1:03.87) (Carter Arens-Zach Spieler-Logan Lancaster-Tyler Szczech)

(tennis)

(G) Le Mars (4-2) def. Spencer 6-3.  Singles results:  Elizabeth Ihrke won 8-1  ..  Maddy Mahan won 8-6  ..  Madison Dreckman lost 4-8  ..  Joan Meis lost 5-8  ..  Abby Van Otterloo won 9-8  ..  Caroline Meis won 8-1.  Doubles results:  Madison Dreckman/Maddy Mahan won 8-3  ..  Caroline Meis/Elizabeth Ihrke won 8-2  ..  Joan Meis/Sarah Benton lost 6-8.

(B) Spencer def. Le Mars (4-2) 7-2.  Singles results:  Zach Wingert lost 6-3, 1-6, 8-10  ..  Caleb Kettelsen lost 2-6, 2-6  ..  Cade Wingert lost 2-6, 2-6  ..  Josh Pratt lost 6-3, 2-6, 8-10  ..  Caden Washburn lost 4-6, 4-6  ..  Sam Vacura won 6-3, 4-6, 11-9.  Doubles results:  Zach Wingert/Josh Pratt won 2-6, 6-2, 10-3  ..  Caleb Kettelsen/Cade Wingert lost 2-6, 0-6  ..  Caden Washburn/Sam Vacura lost 3-6, 2-6.

(golf)

(G) Le Mars (6-0) 199, Estherville/Lincoln Central & Storm Lake didn’t have enough golfers for a team score (make-up).  Medalist:  Katelyn Raymond of Le Mars (46).  Le Mars scores:  Katelyn Raymond (46), Sierra DeBoer (50), Sidney Baumgartner (51), Grace Lamoreux (52), Sophie Fedders (53), & Emily Koonce (63).

(B) Spirit Lake 178 (won with better score from #6 golfer), Storm Lake 178, Le Mars (0-10) 189.   Medalist:  Mason Weeks of Spirit Lake (42)  ..  Runner-up medalist:  Jackson Laven of Spirit Lake (42).  Le Mars scores:  Trey Whidden (43), Riley Oetken (47), Tyson Weiler (49), Jakob Bixenman (50), Beau Hanke (57), & Cade Webner (75).

(major league baseball)

AMERICAN LEAGUE
Cleveland 7, Texas 5
Boston 10, Kansas City 6
Tampa Bay 3, Detroit 2
Toronto 7, Minnesota 5
Houston 2, N-Y Yankees 1

NATIONAL LEAGUE
Chicago Cubs 3, Colorado 2
Washington 3, Pittsburgh 2
Milwaukee 6, Cincinnati 5
Miami 8, Philadelphia 4
Arizona 8, L-A Dodgers 5
San Francisco 6, San Diego 5

(N-B-A basketball playoffs)

Boston 117, Philadelphia 101 (Boston leads series, 1-0)

(N-H-L hockey playoffs)

Tampa Bay 4, Boston 2 (series tied, 1-1)
Vegas 4, San Jose 3, OT (Vegas leads series, 2-1)

 

 

TUESDAY RESULTS – May 1

(tennis)

(G) Le Mars (5-2) def. Storm Lake 9-0 (make-up).  Singles results:  Elizabeth Ihrke won 10-4  ..  Maddy Mahan won 10-2  ..  Madison Dreckman won 10-1  ..  Joan Meis won 10-1  ..  Abby Van Otterloo won 10-2  ..  Caroline Meis won 10-3.  Doubles results:  Maddy Mahan/Madison Dreckman won 10-6  ..  Elizabeth Ihrke/Caroline Meis won 10-2  ..  Joan Meis/Sarah Benton won 10-3.

(B) Le Mars (5-2) def. Storm Lake 7-2. (make-up)  Singles results:  Zach Wingert won 10-2  ..  Caleb Kettelsen won 10-2  ..  Josh Pratt won 10-8  ..  Caden Washburn lost 7-10  ..  Sam Vacura lost 8-10  ..  Christian Owen won 10-8.  Doubles results:  Zach Wingert/Josh Pratt won 10-4  ..  Caleb Kettelsen/Sam Vacura won 10-4  ..  Caden Washburn/ Christian Owen won 10-8.

(golf)

(G) Unity Christian 189, Gehlen Catholic (3-2) 214.  Medalist:  Kate Fessler of Unity Christian (45).  Gehlen Catholic scores:  Kaleigh Ripley (50), Katelyn Willett (52), Aubree Nilles (54), & Krista Lipp, Harley Foreman and Claire Zubrod (58).

(G) Unity Christian 189, Remsen St. Mary’s (3-6) 243.  Medalist:  Kate Fessler of Unity Christian (45).  Remsen St. Mary’s scores:  Megan Wurth (55), Tori Galles (57), Kaylee Galles (62), Kelsey Behrens (69), & Abby Tentinger (70).

(B) Unity Christian 173, Gehlen Catholic (0-6) 201.  Medalist:  Kolin Kroeze of Unity Christian (42).  Gehlen Catholic scores:  Dylan Bathole (44), Isaia Lammers (47), Landon Nilles (51), Jordan Reuter (59), Daniel Kessenich (68), & Jared Morris (69).

(G) Le Mars at Cherokee Washington – ppd.

(B) Le Mars (1-10) 180, Cherokee Washington 220.  Medalist:  Trey Whidden of Le Mars (41)  ..  Runner-up medalist:  Riley Oetken of Le Mars (45).  Other Le Mars scores:  Jakob Bixenman (46), Tyson Weiler (48), Cade Webner (50), & Blake Rush (51).

(major league baseball)

INTERLEAGUE
St. Louis 3, Chicago White Sox 2

AMERICAN LEAGUE
Texas 8, Cleveland 6, 12 innings
Detroit 2, Tampa Bay 1
Kansas City 7, Boston 6, 13 innings
N.Y. Yankees 4, Houston 0
Toronto 7, Minnesota 4, 10 innings
L.A. Angels 3, Baltimore 2
Seattle 6, Oakland 3

NATIONAL LEAGUE
Washington 12, Pittsburgh 4
Atlanta 3, N.Y. Mets 2
Miami 2, Philadelphia 1, 10 innings
Milwaukee 7, Cincinnati 6
Colorado 3, Chicago Cubs 1
Arizona 4, L.A. Dodgers 3
San Diego 3, San Francisco 2

(N-B-A basketball playoffs)

Cleveland 113, Toronto 112, OT (Cleveland leads series, 1-0)
Golden State 121, New Orleans 116 (Golden State leads series, 2-0)

(N-H-L hockey playoffs)

Washington 4, Pittsburgh 3 (Washington leads series, 2-1)
Winnipeg 7, Nashville 4 (Winnipeg leads series, 2-1)

(Kentucky Derby)

LOUISVILLE, Ky. – Justify has been made the early 3-1 favorite for the Kentucky Derby and has drawn the No. 7 post. Justify is 3-0 in his brief career, winning by a combined 19 lengths. Europe-based Mendelssohn is the second choice at 5-1 and will start from the 14th post among the 20-horse field in the 144th Run for the Roses.

 

 

WEDNESDAY RESULTS – May 2

(golf)

(G) Le Mars finished third at Sioux City East Tournament.  Medalist:  Annika Patton of Alta-Aurelia (77).  Le Mars top scores:  Sierra DeBoer (98 – T6th), Sidney Baumgartner (101 – T10th), Grace Lamoreux (102 – T12th).  Hinton’s top scores:  Mackenzie Grenko (98 – T6th), Claire Kipp (101 – T10th), & Hannah Vondrak (106 – T19th).  Akron-Westfield’s top scores:  Autumn Bundy & Kayla Johnson (104 – T14th), & Danika Smith (106 – T19th).

(major league baseball)

INTERLEAGUE
St. Louis 3, Chicago White Sox 2

AMERICAN LEAGUE
Boston 5, Kansas City 4
Cleveland 12, Texas 4
Detroit 3, Tampa Bay 2, 12 innings
Minnesota 4, Toronto 0
N-Y Yankees 4, Houston 0
L-A Angels 10, Baltimore 7
Oakland 3, Seattle 2

NATIONAL LEAGUE
Colorado 11, Chicago Cubs 2
San Francisco 9, San Diego 4
Washington 9, Pittsburgh 3
Atlanta 7, N-Y Mets 0
Philadelphia 6, Miami 0
Milwaukee 3, Cincinnati 1
L-A Dodgers 2, Arizona 1

(N-B-A basketball playoffs)

Utah 116, Houston 108 (series tied, 1-1)

(N-H-L hockey playoffs)

Tampa Bay 4, Boston 1 (Tampa Bay leads series, 2-1)
San Jose 4, Vegas 0 (series tied, 2-2)

 

 

THURSDAY RESULTS – May 3

(track)

(G/B) Lakes Conference meet in Spirit Lake

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Spencer (181)  ..  2. Le Mars (98)  ..  3. Western Christian (97)  ..  4. Spirit Lake Park (70)  ..  5. Estherville/Lincoln Central (60)  ..  6. Cherokee Washington (43)  ..  7. Storm Lake (40).

Le Mars results:  1st place finishes — SPRINT MEDLEY RELAY – (1:56.21) (Halie Schwartz-Annie Ellis-Kate McAllister-Chloe Calhoun).      2nd place finishes —  1500-METER RUN – Maddie Hurt (5:17.01)   ..  4X400 RELAY – (4:18.45)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY – (1:14.61) .      3rd place finishes — 4×800 RELAY – (10:15.17)  ..  3000-METER RUN – Maddie Hurt (11:39.58)  ..  100-METER DASH – Alianna Vander Weide (:13.83)  ..  4X200 RELAY – (1:53.56)  ..  100-METER HURDLES – Kady Leusink (:17.66)  ..  DISCUS – Anna Vacura (83′ 3″).

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Spirit Lake Park (186)  ..  2. Le Mars (172)  ..  3. Spencer (81.5)  ..  4. Estherville/Lincoln Central (56)  ..  5. Storm Lake (34.5)  ..  6. Western Christian (28)  ..  7. Cherokee Washington (28).

Le Mars results:  1st place finishes — 4X800 RELAY – (8:36.35) (Alec Rieken-Landen Parmelee-Austin Wurth-Andrew Waskow)  ..  400-METER HURDLES – Zach Spieler (:59.71)  ..  800-METER RUN – Landen Parmelee (2:05.16)  ..  4X100 RELAY – (:45.86) (Dylan Rasmussen-Anthony Lamoreux-Jordan Jensen-Logan Lancaster)  ..  4X400 RELAY – (3:37.12) (Andrew Waskow-Eric Grasz-Ote Albrecht-Austin Wurth)  ..  HIGH JUMP – Dylan Rarrat-Kass (5′ 10″)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY – (1:04.24) (Carter Arens-Logan Lancaster-Zach Spieler-Tyler Szczech)  ..  DISCUS – Cody Franck (137′ 5″).     2nd place finishes — 100-METER DASH – Dylan Rasmussen (:11.65)  ..  4X200 RELAY – (1:36.41)  ..  110-METER HURDLES – Carter Arens (:17.14)  ..  200-METER DASH – Anthony Lamoreux (:23.86)  ..  400-METER DASH – Brandon Olson (1:00.87)  ..  LONG JUMP – J.T. Engebretson (19′ 6 1/4″)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY – (1:39.05).     3rd place finishes — 110-METER HURDLES – Logan Lancaster (:17.03)  ..  400-METER DASH – Brandon Olson (:54.2)  ..  HIGH JUMP – Tyler Szczech (5′ 6″).

Kadin Woodard won the Wheel Chair 100, 400 and Shot Put.

 

(G/B) Gehlen Catholic at the West Sioux Relays – cancelled

(tennis)

(G) Le Mars at Storm Lake – cancelled

(B) Storm Lake at Le Mars – cancelled

(golf)

(G/B) Gehlen Catholic & Hinton at West Siouxppd. to the War Eagle Conference meet Monday (boys) & Tuesday (girls) at Sioux Center

(B) Le Mars hosts the Le Mars Invitational – ppd. to Friday

(major league baseball)

AMERICAN LEAGUE
Kansas City 10, Detroit 6
N-Y Yankees 6, Houston 5
(game 1) Toronto 13, Cleveland 11, 11 innings
(game 2) Cleveland 13, Toronto 4
Texas 11, Boston 5
Chicago White Sox 6, Minnesota 5
L-A Angels 12, Baltimore 3
Seattle 4, Oakland 1

NATIONAL LEAGUE
Washington 3, Pittsburgh 1
Atlanta 11, N-Y Mets 0
L-A Dodgers 5, Arizona 2

(N-B-A basketball playoffs)

Cleveland 128, Toronto 110 (Cleveland leads series, 2-0)
Boston 108, Philadelphia 103 (Boston leads series, 2-0)

(N-H-L hockey playoffs)

Pittsburgh 3, Washington 1  (series tied, 2-2)
Nashville 2, Winnipeg 1 (series tied, 2-2)

 

 

FRIDAY RESULTS – May 4

(golf)

(B) Le Mars Invitational  (make-up).  TEAM STANDINGS:  1. Spencer (301)  ..  2. Storm Lake (342)  ..  3. Le Mars (361)  ..  4. Maple Valley/Anthon-Oto (361)  ..  5. Cherokee Washington (398)  ..  6. South Sioux City (408)  ..  7. Lawton-Bronson (411).  Top eight earned medals:  1. Connor Moret (Spencer) (73)  ..  2. Chase Hough (Spencer) (76)  ..  3. Michael Slattery (Spencer) (76)  ..  4. Colin Slattery (Spencer) (76)  ..  5. Ezra Meyer (Spencer) (77)  ..  6. Eric Masters (Storm Lake) (79)  ..  7. Trey Whidden (Le Mars) (83)  ..  8. Nick McDermott (Spencer) (83).   Le Mars scores:  Trey Whidden (83), Jakob Bixenman (86), Tyson Weiler (96), Riley Oetken (96), Cade Webner (100), & Blake Rush (105).

(major league baseball)

UNDATED – Last night’s major league schedule included a milestone for Los Angeles Angels first baseman Albert Pujols and a combined no-hitter by the Los Angeles Dodgers in Mexico. Pujols became the 32nd player in big league history to collect 3,000 hits when he hit a broken-bat single in the Angels’ 5-0 shutout in Seattle. Walker Buehler combined with three relievers on the second no-hitter in the majors this season, leading the Dodgers to a 4-0 win over San Diego at Monterrey.

INTERLEAGUE
Houston 8, Arizona 0

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 7, Cleveland 6
Tampa Bay 6, Toronto 2
Boston 5, Texas 1
Minnesota 6, Chicago White Sox 4
Kansas City 4, Detroit 2
Oakland 6, Baltimore 4
L.A. Angels 5, Seattle 0

NATIONAL LEAGUE
Washington 7, Philadelphia 3
Cincinnati 4, Miami 1
Colorado 8, N.Y. Mets 7
San Francisco 9, Atlanta 4
Pittsburgh 6, Milwaukee 4
St. Louis 3, Chicago Cubs 2
L.A. Dodgers 4, San Diego 0

(N-B-A basketball playoffs)

New Orleans 119, Golden State 100 (Golden State leads series, 2-1)
Houston 113, Utah 92 (Houston leads series, 2-1)

(N-H-L hockey playoffs)

Tampa Bay 4, Boston 3, OT (Tampa Bay leads series, 3-1)
Vegas 5, San Jose 3 (Vegas leads series, 3-2)

 

 

SATURDAY RESULTS – May 5

(little league season openers)

MAJOR GIRLS
Chargers 17, Broncos 5
Lions 15, Eagles 9
Warriors 7, Spartans 6
Panthers 14, Rockets 9

MAJOR BOYS
Mets 6, Dodgers 5
Yankees 10, A’s 0
Phils 6, Pirates 0
Cubs 6, White Sox 0
Rockies 3, Angels 2

JUNIOR BOYS
Giants 8, Orioles 3
Rays 1, Mariners 0
Royals 10, Reds 0

(tennis)

(G) Le Mars finished 3rd at the Spencer Invitational (make-up).  Elizabeth Ihrke was the #1 Singles champion.

(B) Le Mars (6-2) def. Estherville/Lincoln Central 6-0 (make-up).  Singles results:   Zach Wingert won 10-0  ..  Caleb Kettelsen won 10-4  ..  Cade Wingert won 10-0  ..  Josh Pratt won 10-1  ..  Caden Washburn won 10-0  ..  Sam Vacura won 10-2.  No doubles matches were played as E-L-C needed to get back home.

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Arizona 4, Houston 3

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 5, Cleveland 2
Detroit 3, Kansas City 2
Tampa Bay 5, Toronto 3
Minnesota 8, Chicago White Sox 4
Boston 6, Texas 5
Oakland 2, Baltimore 0, 12 innings
Seattle 9, L.A. Angels 8, 11 innings

NATIONAL LEAGUE
St. Louis 8, Chicago Cubs 6, 10 innings
Philadelphia 3, Washington 1
Colorado 2, N.Y. Mets 0
San Diego 7, L.A. Dodgers 4
Miami 6, Cincinnati 0
Milwaukee 5, Pittsburgh 3
San Francisco 11, Atlanta 2

(N-B-A basketball playoffs)

Boston 101, Philadelphia 98, OT (Boston leads series, 3-0)
Cleveland 103, Toronto 101 (Cleveland leads series, 3-0)

(N-H-L hockey playoffs)

Washington 6, Pittsburgh 3 (Washington leads series, 3-2)
Winnipeg 6, Nashville 2 (Winnipeg leads series, 3-2)

(Kentucky Derby)

LOUISVILLE, Ky. – Bob Baffert smashed a jinx that stood for 136 years when Justify splashed through the slop to win the Kentucky Derby by 2½ lengths on Saturday.  Not since Apollo in 1882 had a colt won the roses without racing as a 2-year-old.  Now, Baffert is in position to make another run at the Triple Crown. Three years ago, he trained American Pharoah to the sport’s first sweep of the Derby, Preakness and Belmont in 37 years and just the 12th ever.  Mike Smith earned his second Derby victory, becoming at 52 the second-oldest winning jockey. Bill Shoemaker was 54 when he won with Ferdinand in 1986.  Smith crossed the finish line at Churchill Downs with only a few specks of mud on his white and green silks in the rainiest Derby in the race’s 144-year history. Nearly 3 inches fell on the crowd of 157,813 throughout the day.  Justify ran 1¼ miles in 2:04.20.

 

SUNDAY RESULTS – May 6

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Arizona 3, Houston 1

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 7, Cleveland 4
Toronto 2, Tampa Bay 1
Minnesota 5, Chicago White Sox 3
Kansas City 4, Detroit 2
Boston 6, Texas 1
Oakland 2, Baltimore 1
L.A. Angels 8, Seattle 2

NATIONAL LEAGUE
Colorado 3, N.Y. Mets 2
Washington 5, Philadelphia 4
San Francisco 4, Atlanta 3
Pittsburgh 9, Milwaukee 0
San Diego 3, L.A. Dodgers 0
Miami 8, Cincinnati 5
St. Louis 4, Chicago Cubs 3, 14 innings

(N-B-A basketball playoffs)

Golden State 118, New Orleans 92 (Golden State leads series, 3-1)
Houston 100, Utah 87 (Houston leads series, 3-1)

(N-H-L hockey playoffs)

Tampa Bay 3, Boston 1 (Tampa Bay wins series, 4-1)
Vegas 3, San Jose 0 (Vegas wins series, 4-2)