Home Sports KLEM Local Schedule (week of February 11)

KLEM Local Schedule (week of February 11)

1427

MONDAY RESULTS – February 11

(high school basketball)

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(District 1 / Sub-State 1)
Westwood 78, Whiting 26

(District 2 / Sub-State 1)
Clay Central-Everly at MMCRU – ppd.

CLASS 2A BOYS DISTRICTS
(District 1 / Sub-State 1)
(at Unity Christian)
Sibley-Ocheyedan 79, Okobokji 62
Unity Christian 72, West Lyon 59

(District 2 / Sub-State 1)
(at Pocahontas)
Estherville/L-C 42, Emmetsburg 21
Pocahontas Area 83, Manson-NW Webster 59

(District 15 / Sub-State 8)
(at Alta-Aurelia)
Kuemper Catholic 66, MVAOCOU 56
Alta-Aurelia vs. Missouri Valley ppd. to Feb. 12th

(District 16 / Sub-State 8)
(at Rock Valley)
Sheldon 63, Cherokee Washington 54
Rock Valley 64, Hinton (9-13) 45

(college basketball)

(3) Virginia 69, (8) North Carolina 61
(13) Kansas 82, T-C-U 77

(N-B-A basketball)

Indiana 99, Charlotte 90
Cleveland 107, New York 104
Detroit 121, Washington 112
Toronto 127, Brooklyn 125
Houston 120, Dallas 104
Minnesota 130, L.A. Clippers 120
Milwaukee 112 Chicago 99
Oklahoma City 120, Portland 111
Denver 103, Miami 87

(N-H-L hockey)

Washington 6, Los Angeles 4
Pittsburgh 4, Philadelphia 1
San Jose 7, Vancouver 2

 

 

TUESDAY RESULTS – February 12

(bowling)

2A STATE COED QUALIFYING TOURNAMENT AT LE MARS – ppd. to Wednesday

(high school basketball)

SIOUX CITY — The Le Mars Bulldogs poured in nine three-pointers and had five different individuals score in double figures Tuesday night in a 75-63 victory at Sioux City North.  The victory closed out the regular season for the Bulldogs and improved their record to 12-10.  Spencer Mackey led a balanced scoring attack with 21 points, Alex Irwin and Jaxon Baumgartner had 15 each, Aisea Toki 12 and Trevor Smith scored 10.  The Bulldogs led 37-23 by halftime.  The Dogs open Sub-State play next Monday when they host Spirit Lake in an 8 o’clock tip-off following the 6:30 match-up between Bishop Heelan and Storm Lake.

regular season games:
(B) Le Mars (12-10) 75, Sioux City North (6-14) 63
(B) Bishop Heelan (7-13) 49, Council Bluffs T-J 38
(B) Sioux City West (16-4) 93, Dakota Valley 67
(B) (#6-4A)Sioux City East (17-1) @ Storm Lake (13-6) – ppd.
(B) (#2-3A)Sergeant Bluff-Luton @ (#9-3A)Denison-Schleswig – cancelled
(G) (#8-4A)Bishop Heelan (16-5) 60, (#10-4A)Lewis Central 44

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
West Bend-Mallard at #2-West Hancock (20-1) – ppd. to Wed.
GT/RA at George-Little Rock – ppd. to Wed/
#10-Kingsley-Pierson (21-1) 72, Akron-Westfield (14-9) 61
MMCRU (16-5) at Gehlen Catholic (14-7) – ppd. to Wed. at 7:30

(region 8)
#1-Newell-Fonda 92, Siouxland Christian 46
West Harrison at Ar-We-Va – ppd. Wed.
#14-Westwood 76, Boyer Valley 38
Glidden-Ralston at Exira/Elk Horn-Kimballton – ppd. to Wed.

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
West Lyon at #4-Cherokee – ppd. to Wed. at 6 pm
Boyden-Hull at South O’Brien – ppd. to Wed.
Rock Valley at #15-Unity Christian – ppd. to Wed.
Central Lyon at West Sioux – ppd. Wed.

(region 2)
East Sac County at #14-South Central Calhoun – ppd. to Wed.
Ridge View at Sioux Central – ppd. to Wed.
St. Edmond at #12-Aplington-Parkersburg – ppd. to Wed.
Emmetsburg at North Union – ppd. to Wed. at 7:45

(region 8)
#3-Treynor 72, Council Bluffs St. Albert 37
Sidney 53, AHSTW 48
Woodbury Central 52, West Monona 37
IKM-Manning 44, Logan-Magnolia 39

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(District 2 / Sub-State 1)
Clay Central-Everly at MMCRU – ppd. to Wed. at 5:30

CLASS 2A BOYS DISTRICTS
(District 15 / Sub-State 8)
Missouri Valley @ Alta-Aurelia – ppd. to Wed.

(college basketball)

(2) Duke 71, (16) Louisville 69
(19) L-S-U 73, (5) Kentucky 71
Penn State 75, (6) Michigan 69
(10) Marquette 92, DePaul 73
(11) Michigan State 67, (20) Wisconsin 59
(24) Maryland 70, (12) Purdue 56
(18) Kansas State 71, Texas 64
(25) Buffalo 76, Akron 70

(N-B-A basketball)

Atlanta 117, L.A. Lakers 113
Boston 112, Philadelphia 109
Orlando 118, New Orleans 88
San Antonio 108, Memphis 107
Golden State 115, Utah 108

(N-H-L hockey)

Columbus 3, Washington 0
Buffalo 3, N.Y. Islanders 1
Dallas 3, Florida 0
Boston 6, Chicago 3
Tampa Bay 6, Calgary 3
Carolina 4, Ottawa 1
Philadelphia 5, Minnesota 4
Winnipeg 4, N.Y. Rangers 3
St. Louis 8, New Jersey 3
Detroit 3, Nashville 2
Toronto 5, Colorado 2
Arizona 5, Vegas 2

 

 

WEDNESDAY RESULTS – February 13

(bowling)

2A STATE COED QUALIFYING TOURNAMENT  
Both the Le Mars guys and gals have returned to the 2A State Bowling Tournament after claiming first place in the State Qualifying Tournament at Sweet 16 Lanes in Le Mars.

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (2205)  ..  2. Fort Dodge (1780)  ..  3. Sioux Central/Spencer (1267)  ..  4. Sioux City West (1206)  ..  5. Sioux City East (1622).  Le Mars results:  Lexi Schroeder (264-264= 528)  ..Sydney Schoenfelder (235-205=440)  ..   Alison Zimmerman (212-215=427)  ..  Samantha Schiefen (211-204=415)  ..  Emma Jacobs (178-217=395)  ..  Katelin Konz (174-215=389).

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (2188)  ..  2.  Fort Dodge (1903)  ..  3. Sioux City West (1871)  ..  4. Denison-Schleswig (1850)  ..  5. Sioux City East (1827)  ..  6. Sioux Central/Spencer (1585).  Le Mars results:  Bryce Timp (215-289=504)  ..  Trey Whiddon (259-200=459)  ..  Brady Poulson (227-191=418)  ..  Jordan Presnall (226-184=410)  ..  Evan Berkenpas (194-203=397)  ..  Lane Poulson (171-205=376).

(wrestling)

STATE DUAL TEAM TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 1A:  (quarterfinals) West Sioux 42, Lake Mills 30  ..  Lisbon 35, Emmetsburg 33  ..  (semifinals) Don Bosco 71, West Sioux 12  ..  (3rd place match) West Sioux 33, Lisbon 32  ..  (consolation semifinals) Emmetsburg 33, Logan-Magnolia 32  ..  (5th place match) Lake Mills 45, Emmetsburg 25

Class 2A:  (quarterfinals) West Delaware 58, Sergeant Bluff-Luton 20  ..  (consolation semifinals) Davenport Assumption 36, Sergeant Bluff-Luton 32  ..  (7th place match) Sergeant Bluff-Luton 70, P-C-M, Monroe 12

Class 3A:  no one from Siouxland qualified

(high school basketball)

LE MARS — Freshman Taylor Harpenau scored 25 points, six coming in overtime, as MMCRU avenged two regular season losses to Gehlen Catholic with a 65-60 win over the Lady Jays Wednesday night at the Deb Campbell gym.  The Royals fell behind by 15 points just before halftime, before rallying in the second half to send the game into overtime, tied 55-55.  MMCRU outscored Gehlen 10-5 in the extra four-minute period.  Harpenau connected on two three-pointers and was 9-13 from the free throw line.  Free throw shooting proved to be factor in the outcome as Gehlen hit just 9-of-21 foul shots while MMCRU was 15-for-26.  Emily Dreckman followed Harpenau’s 25 points with 15 and Ellie Hilbrands had 13 for the Royals.  Sydney Livermore led Gehlen with 20, Addison Weber had 18 and freshman Lauren Heying had a career-best 15.  Gehlen’s season ends at 14-8 while MMCRU moves on to the Regional semifinals with a 17-5 record.  The Royals play at No. 10 Kingsley-Pierson (21-1) Friday night at 7 p.m.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#2-West Hancock (21-1) 70, West Bend-Mallard 17
GT/RA 49, George-Little Rock 36
MMCRU (17-5) 65, Gehlen Catholic (14-8) 60, overtime

(region 8)
Ar-We-Va 62, West Harrison 44
Exira/Elk Horn-Kimballton 61, Glidden-Ralston 51

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#4-Cherokee 74, West Lyon 48
Boyden-Hull 43, South O’Brien 42
#15-Unity Christian  72, Rock Valley 63
Central Lyon 58, West Sioux 43

(region 2)
#14-South Central Calhoun 57, East Sac County 43
Ridge View 70, Sioux Central 39
#12-Aplington-Parkersburg 64, St. Edmond 24
Emmetsburg 47, North Union 42

CLASS 3A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Estherville/L-C 67, #4-Algona 54
Sioux Center 45, M-O-C/Floyd Valley 38

CLASS 4A GIRLS REGIONALS (all games start at 7 pm)
(region 1)
Webster City 51, Storm Lake 46
Sergeant Bluff-Luton 65, Spencer 43

CLASS 5A GIRLS REGIONALS (all games start at 7 pm)
(region 3)
Sioux City West 76, Fort Dodge 54

(region 8)
Sioux City East 69, Sioux City North 35

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(District 2 / Sub-State 1)
MMCRU 68, Clay Central-Everly 44

CLASS 2A BOYS DISTRICTS
(District 15 / Sub-State 8)
Alta-Aurelia 66, Missouri Valley 30

(college basketball)

(M) Morningside 73, Doane 62  (Le Mars alum, Tyler Borchers, had 11 pts. & 12 reb. for Morningside)

(M) Jamestown 98, Northwestern 85  (Le Mars alum, Trent Hilbrands, scored 11 pts. & Hinton alum, Jay Small had 9 for NW)

(W) Wartburg 68, Buena Vista 54  (Le Mars alums, Jenn and Holly Schneider had 7 pts. and 3 pts. respectively for B-V)

(M) Wartburg 103, Buena Vista 81  (Le Mars alum, Jake Thompson, did not score for B-V)

(1) Tennessee 85, South Carolina 73
(13) Villanova 85, Providence 67
(15) Txas Tech 78, Oklahoma State 50
(17) Florida State 88, Wake Forest 66
(22) Virginia Tech 76, Georgia Tech 68

(N-B-A basketball)

Brooklyn 148, Cleveland 139, 3 OTS
Milwaukee 106, Indiana 97
Boston 118, Detroit 110
Philadelphia 126, New York 111
Toronto 129, Washington 120
Chicago 122, Memphis 110
Minnesota 121, Houston 111
Miami 112, Dallas 101
Denver 120, Sacramento 118
Portland 129, Golden State 107
L.A. Clippers 134, Phoenix 107

(N-H-L hockey)

Pittsburgh 3, Edmonton 1
Anaheim 1, Vancouver 0

 

 

THURSDAY RESULTS – February 14

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL WRESTLING TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 3A — Le Mars’ Jake Francksen-Small (36-11) won his first round match 6-5 at 152# over Abass Kemokai of Linn-Mar, getting a reversal in the tie-breaker period to win it.  He’ll wrestle the top-rated wrestler in the State in Lance Runyon of SE Polk (sr, 36-0) Friday in the quarterfinals.

Le Mars’ Travis Theisen (42-6) won his first round match 5-4 over Cael Thorson of Waukee at 220#.  Thorson’s coach at Waukee is  former Bulldog standout Chad Vollmecke.  Theisen wrestles Cam Jones (sr, 30-4) from Cedar Rapids Kennedy in the quarterfinals Friday.  Theisen beat Jones in the first round last year.

Class 1A — Akron-Westfield’s Jader Briggs (35-5) won his first round match 9-7 at 106#  ..   Hinton’s Aiden Christiansen (33-12) lost 10-7 in his first round match but won his consolation match 8-4 at 120#  ..  Akron-Westfield’s John Henrich (42-0) won by a :38 fall in the first round at 160#.

(high school basketball)

LE MARS — Gehlen Catholic ran off 20 unanswered points in the first quarter to seize control of their 1A District quarterfinal game early and the Jays moved into the semifinal round with a 61-45 victory over Siouxland Christian Thursday night in Le Mars.  The Eagles fought back to within nine early in the third quarter before a 16-4 run by Gehlen pushed the lead to 21 with 1:14 to play in the third stanza.  Siouxland Christian never got closer than 13 after that.  Zach Kraft led a balanced Gehlen scoring attack with 15 points with Jacob Nemmers dropping in 13 and Caden Kneip had 12.  Jonah DeRoos led all scorers with 23 for the Eagles.  Gehlen Catholic (14-8) plays Lawton-Bronson Tuesday in the semifinals.

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(District 1 / Sub-State 1)
Remsen St. Mary’s (16-6) 59, Westwood 31
Gehlen Catholic (14-8) 61, Siouxland Christian 45
(at Lawton)
Kingsley-Pierson (14-8) 56, Akron-Westfield (8-14) 50
Lawton-Bronson 62, Woodbury Central 47

(District 2 / Sub-State 1)
(at George)
Trinity Christian 44, Hartley-Melvin-Sanborn 36
#3-George-Little Rock 85, MMCRU 42
(at Paullina)
GT/RA vs. Central Lyon – ppd. to Friday
Harris-Lake Park vs. #9-South O’Brien – ppd. to Friday

(District 16 / Sub-State 8)
(at Sioux Rapids)
River Valley vs. Ridge View – ppd. to Friday
Storm Lake St. Mary’s vs. #7-Sioux Central – ppd. to Friday

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(District 1 / Sub-State 1)
#4-Boyden-Hull 68, Sibley-Ocheyedan 53
Sioux Center 60, Unity Christian 50

(District 2 / Sub-State 1)
(at Forest City)
Estherville/L-C vs. Forest City – ppd. to Friday
Pocahontas Area vs. Lake Mills – ppd. to Friday

(District 15 / Sub-State 8)
(at Ida Grove)
Alta-Aurelia vs. East Sac County – ppd. to Friday
Kuemper Catholic vs. OA-BCIG – ppd. to Friday

(District 16 / Sub-State 8)
#2-West Sioux 63, Sheldon 47
Rock Valley 34, Western Christian 32

regular season games:
(B) Bishop Heelan (8-13) 79, Council Bluffs A-L 62
(B) (#6-4A)Sioux City East (18-1) 68, Spencer 30
(B) Lewis Central @ Sioux City North (6-14)
(B) (#2-3A)Sergeant Bluff-Luton (17-3) 76, South Sioux City (NE.) 60
(B) Storm Lake (13-6) at Humboldt – ppd. to Friday

(college basketball)

Top-25 games:
(3) Gonzaga 73, Loyola Marymount 60
(9) Houston 71, U-Conn 63

(N-B-A basketball)

Orlando 127, Charlotte 89
New York 106, Atlanta 91
New Orleans 131, Oklahoma City 122

(N-H-L hockey)

N.Y. Islanders 3, Columbus 0
Florida 3, Calgary 2, SO
Detroit 3, Ottawa 2
Tampa Bay 6, Dallas 0
Colorado 4, Winnipeg 1
Nashville 3, Montreal 1
Chicago 5, New Jersey 2
St. Louis 4, Arizona 0
Toronto 6, Vegas 3
Vancouver 4, Los Angeles 3, SO
Washington 5, San Jose 1

 

 

FRIDAY RESULTS – February 15

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL WRESTLING TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 3A — Le Mars’ Jake Francksen-Small was pinned in :44 seconds in his quarterfinal round match at 152# by unbeaten Lance Runyan of Southeast Polk.  Jake Francksen-Small then lost 5-2 to  Mason Seifried of Waukee in the consolation bracket and was eliminated.  Jake finishes the season at 36-13.

Le Mars’ Travis Theisen won his quarterfinal match, 3-2, over Cam Jones of Cedar Rapids Kennedy at 220#.  Theisen lost 3-1 to Cameron Baker of Council Bluffs T-J in the semifinals.  He’ll wrestle in the consolation bracket semifinals Saturday against Landon Green of Iowa City West.

Class 1A — Akron-Westfield’s Jader Briggs lost on a TF (20-4) in the quarterfinals at 106#, dropping Briggs into the consolation bracket where he won in a MD, 11-1 and then lost in a MD, 11-4 in the consolation quarterfinals.  He’ll wrestle for 7th place Saturday.  ..   Hinton’s Aiden Christiansen at 120# wrestled in the consolation second round and lost by a fall and was eliminated.  His record finishes at 34-15.  ..  Akron-Westfield’s John Henrich won his quarterfinal match in a MD (9-0) at 160#.  Henrich pinned Underwood senior Michael Baker in 1:08 in the semifinals.  Henrich (47-0) will wrestle freshman Carson Tenold (45-4) of Don Bosco for the 160# championship Saturday.

(high school basketball)

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#2-West Hancock (22-1) 61, GT/RA 35
#10-Kingsley-Pierson (22-1) 55, MMCRU 49

(region 8)
#1-Newell-Fonda (23-0) 73, Ar-We-Va 42
#14-Westwood (19-4) 57, Exira/Elk Horn-Kimballton 32

CLASS 2A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#4-Cherokee (22-1) 77, Boyden-Hull 50
#15-Unity Christian (17-5) 54, Central Lyon 51

(region 2)
Ridge View (14-9) 63, #14-South Central Calhoun 53
#12-Aplington-Parkersburg (22-2) 38, Emmetsburg 31

(region 8)
#3-Treynor (22-1) 55, Sidney 28
Woodbury Central (19-4) 41, IKM-Manning 33

CLASS 1A BOYS DISTRICTS
(District 2 / Sub-State 1)
(at Paullina)
Central Lyon 47, GT/RA 42
#8-South O’Brien 58, Harris-Lake Park 26

(District 16 / Sub-State 8)
(at Sioux Rapids)
River Valley 52, Ridge View 38
#7-Sioux Central 71, Storm Lake St. Mary’s 37

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(District 2 / Sub-State 1)
(at Forest City)
Forest City 55, Estherville/L-C 46
Pocahontas Area 58, Lake Mills 54

(District 15 / Sub-State 8)
(at Ida Grove)
Alta-Aurelia 52, East Sac County 51
OA-BCIG 77, Kuemper Catholic 65

regular season games:
(B) (#6-4A)Sioux City East 71, (#8-3A)Carroll 61

(college basketball)

Top-25 games:
(25) Buffalo 88, Toledo 82

(N-B-A basketball)

no games scheduled – All-Star weekend

(N-H-L hockey)

N.Y. Rangers 6, Buffalo 2
Carolina 3, Edmonton 1
New Jersey 5, Minnesota 4, OT
Boston 3, Anaheim 0

 

 

SATURDAY RESULTS – February 16

(wrestling)

STATE INDIVIDUAL WRESTLING TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

Class 3A — Le Mars senior Travis Theisen defeated Landon Green of Iowa City West 3-1 in the 220# consolation semifinals Saturday morning.  Theisen lost 5-2 to junior Gage Linahon (37-11) of Newton in the third place match.  Theisen finishes 4th with a record of 45-9.

Class 1A — Akron-Westfield sophomore Jader Briggs at 106# lost in a MD, 11-2 to freshman Joe Ebaugh of Denver in the 7th place match.  Briggs finishes 8th with a record of (38-10)

Class 1A — Akron-Westfield senior John Henrich (48-0) won by a fall in 2:42 over freshman Carson Tenold (45-5) of Don Bosco in the 160# championship match.

(high school basketball)

LE MARS — Seventh-rated Le Mars scored the first eight points of the game and never trailed to avenge an early January loss with a 47-43 4A Regional semifinal victory over Sergeant Bluff-Luton Saturday afternoon.  Le Mars (19-3) has now won a school record-tying 14 in a row since a one-point loss on January 3rd to the Warriors.  Madison Dreckman led the Le Mars scoring with 14 points while cousin Jaelynn Dreckman added 13.  MacKenzie Foley had 15 and Abby Wisecup 11 to lead S-B-L.  The Lady Bulldogs built a 31-16 lead with 42-seconds to play before halftime.  The Warriors scored the final three points of the first half to draw within 12 at the break and then scored the first seven points of the third quarter to pull within five with 4:32 to play in the quarter.  The lead grew to 12 again by the quarter’s end before one more push from the Warriors narrowed the difference to three with nine-seconds to play.  Kylie Dreckman’s free throw with 3.3 seconds to go completed the scoring.  Le Mars meets No. 6 Bishop Heelan (17-5) in the Regional finals at the ‘Pit’ Tuesday at 7 p.m.  The game will be carried on KLEM.

CLASS 3A GIRLS REGIONAL FINAL 
(region 1)
Estherville/L-C 45, Sioux Center 44

CLASS 4A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#6-Bishop Heelan (17-5) 56, Webster City 46
#7-Le Mars (19-3) 47, Sergeant Bluff-Luton 43

CLASS 5A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 3)
#1-Johnston 69, Indianola 28
#13-Ames 61, Sioux City West 47

(region 8)
(#8) Pleasant Valley 54, Davenport West 19
(#9) Ankeny Centennial 50, Sioux City East 31

(college basketball)

Top-25 games:
(5) Kentucky 86, (1) Tennessee 69
(2) Duke 94, North Carolina State 78
(3) Gonzaga 79, San Diego 67
(4) Virginia 60, Notre Dame 54
(6) Michigan 65, (24) Maryland 52
(7) Nevada 82, Wyoming 49
(8) North Carolina 95, Wake Forest 57
(12) Purdue 76, Penn State 64
(14) Kansas 78, West Virginia 53
(15) Texas Tech 86, Baylor 61
(16) Louisville 56, Clemson 55
(17) Florida State 69, Georgia Tech 47
(23) Iowa St. 78, (18) Kansas State 64
(19) L-S-U 83, Georgia 79
(21) Iowa 71, Rutgers 69
(22) Virginia Tech 78, Pittsburgh 64

(N-B-A basketball)

no games scheduled – All-Star weekend

(N-H-L hockey)

Calgary 5, Pittsburgh 4
Philadelphia 6, Detroit 5, OT
St. Louis 3, Colorado 0
Arizona 2, Toronto 0
Ottawa 4, Winnipeg 3, OT
N.Y. Islanders 5, Edmonton 2
Tampa Bay 3, Montreal 0
Carolina 3, Dallas 0
Columbus 5, Chicago 2
San Jose 3, Vancouver 2
Vegas 5, Nashville 1
Boston 4, Los Angeles 2

 

 

SUNDAY RESULTS – February 17

DAYTONA BEACH, Fla. (AP) — Joe Gibbs Racing was able to complete a sweep of the top three spots in the Daytona 500, one month after co-founder J.D. Gibbs died following a long battle with a degenerative neurological disease. Denny Hamlin moved out front after a final restart and had teammate Kyle Busch blocking in the final lap to win the race for the second time in four starts. Erik Jones finished third, while reigning NASCAR champion Joey Logano ended up fourth.

UNDATED (AP) — Major League pitchers generally will have 20 seconds to deliver to the plate when teams play exhibition games in Arizona and Florida beginning this week. The intention is to get players and umpires accustomed to the clock in the event MLB makes the rule change for the upcoming regular season. Owners have the right to implement one this year without consent, but Commissioner Rob Manfred has been reluctant to initiate on-field modifications without agreement from players and their union head, Tony Clark.

(college basketball)

Top 25 games:
(9) Houston 85, Tulane 50
(11) Michigan State 62, Ohio State 44
St. John’s 71, (13) Villanova 65

(N-B-A basketball)

2019 All-Star Game at Charlotte, N.C.
Team LeBron West 178, Team Giannis East 164

CHARLOTTE, N.C. (AP) — Kevin Durant was the MVP of last night’s NBA All-Star Game after scoring 31 points to lead Team LeBron to a 178-164 victory over Team Giannis (YAH’-nihs). LeBron James and Kawhi Leonard each had 19 points for the winners, who trailed by 18 in the first half. Giannis Antetokounmpo led all scorers with 38 points and grabbed 11 rebounds

(N-H-L hockey)

Pittsburgh 6, N.Y. Rangers 5
St. Louis 4, Minnesota 0
New Jersey 4, Buffalo 1
Philadelphia 3, Detroit 1
Florida 6, Montreal 3
Anaheim 5, Washington 2