Home Sports KLEM Local Schedule (week of April 15)

KLEM Local Schedule (week of April 15)

972

MONDAY RESULTS – April 15

(track)

(G) Sheldon Relays

Class A Team Standings:  1. Sioux Center (124)  ..  2. Le Mars (91)  ..  3. Sheldon (83)  ..  4. BHRV (80)  ..  5. OA-BCIG (60)  ..  6. Storm Lake (56)  ..  7. Okoboji (46)  ..  8. MOC/Floyd Valley (42).

Le Mars results:  100 HURDLES1. Kady Leusink (:17.05)  ..  4X400 RELAY– 1. (4:17.79) (Albrecht-Cooper-Carlson-Temple)  .. 4X800 RELAY– 1. (11:11.18) (Washburn-Meis-Britt-Chamberlain)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY– 1. (1:57.09) (Leusink-Cooper-Cunningham-Calhoun)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY– 1. (4:32.66) (Cooper-Temple-Carlson-Albrecht)  ..  (no second place finishes).

Class B Team Standings:  1. West Lyon (187)  ..  2. Unity Christian (170)  ..  3. Western Christian (102)  ..  4. Westwood (43)  ..  5. Hinton (37)  ..  6. Le Mars ‘B’ (18)  ..  7. Sibley-Ocheyedan (4).

Le Mars ‘B’ results:  100 HURDLES1. Lilly McNaughton (:17.69).

Hinton results:  no first or second place finishes.

Class C Team Standings:  1. Central Lyon (156)  ..  2. Gehlen Catholic (136)  ..  3. South O’Brien (121)  ..  4. Akron-Westfield (83)  ..  5. George-Little Rock (29)  ..  6. Remsen St. Mary’s (24)  ..  7. Sheldon (14).

Gehlen Catholic results:  1500– 1. Kailey Sitzmann (5:58.26)  ..  3000– 1. Addison Weber (13:01.87)  ..  100 HURDLES– 1. Sydney Livermore (:16.56)  ..  4X400 RELAY 1. (4:23.99) (K.Langel-Hill-Bogen-Livermore)  ..  4X800 RELAY– 1. (11:06.91) (Bogen-K.Ruhland-A.Ruhland-Mousel)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY– 1. (1:10.77) (Woerdehoff-K.Langel-Hill-Livermore)  ..  4X200 RELAY– 2. (1:54.01) (Livermore-K.Langel-Woerdehoff-Hill)  ..  800– 2. Madi Mousel (2:50.96)  ..  DISCUS– 2. Melinda Zubrod (96′ 4″).

Akron-Westfield results:  1001. Shaylee Siebens (:12.90)  ..  200– 1. Shaylee Siebens (:27.74)  ..  LONG JUMP– 1. Hailey Wilken (14′ 2″)  ..  SHOT– 2. Jayla Berg (33′ 7 1/2″)  ..  4X100 RELAY– 2. (:55.42) (Colt-Nemesio-Wilken-Siebens).

Remsen St. Mary’s results:  1500– 2. Maria Russell (6:01.94)  ..  3000– 2. Maria Russell (13:08.39).

 

(B) Knight Relays in Orange City

Class A Team Standings:  1. BHRV (139)  ..  2. Le Mars (122)  ..  3. Unity Christian (92)  ..  4. Sheldon (77)  ..  5. Western Christian (66)  ..  6. Sioux Center (47)  ..  7. M-O-C/Floyd Valley (45).

Le Mars results:  DISCUS– 1. Branden VanderSluis (133′ 9″)  .. 4X100 RELAY- 1. (:45.41) (runners not available)  ..  100– 2. Anthony Lamoreux (:11.62)  ..  200– 2. Anthony Lamoreux (:23.46)  ..  3200– 2. Ethan Hulinsky (10:37.45)  ..  110 HURDLES– 2. Carter Arens (:17.06)  ..  400 HURDLES– 2. Collin Boehmer (:59.37)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY– 2. (3:55.51) (runners not available)  ..  Kadin Woodard won all four of the Wheelchair events.

Class B Team Standings:  1. South O’Brien (165)  .. 2. West Lyon (128)  ..  3. Hinton (80)  ..  4. Gehlen Catholic (78)  ..  5. George-Little Rock (53)  ..  6. Sibley-Ocheyedan (44)  ..  7. MMCRU (24)  ..  8. Hartley-Melvin-Sanborn  (16).

Gehlen Catholic results:  32001. Will Roder (10:25.63)  ..  4X800 RELAY1. (8:49.85) (runners not available)  ..  4002. Ethan Peters (:54.20)  ..  8002. Carson Tesch (2:14.35)  ..  16002. Will Roder (4:43.58)  ..  400 HURDLES2. Isaac Vaske (:58.88).

Hinton results:  SHOT1. Caleb Trierweiler (45′ 4″)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY1. (1:39.62) (runners not available)  ..  4X800 RELAY2. (8:50.44) (runners not available).

MMCRU results:  SHOT2. Jordan Marks (44′ 7 3/4″).

(golf)

(B) Le Mars finished 8th out of 11 teams at the Spencer Invitational.  —  Le Mars scores:  Trey Whiddon (90)  ..  Spencer Mackey (93)  ..  Alex Irwin (95)  ..  Jakob Bixenman (95)  ..  Curran Wells (95)  ..  & Bryce Timp (106).

(G) Hinton 222, Remsen St. Mary’s 234 —  (medalist) Tori Galles (RSM) 47.  (runner-up) Claire Kipp (Hinton) 48.  Hinton’s remaining scores:  Hannah Vondrak (51), Hailey Rice (60), Lizzy Nohr (63), Rylee Johnson (63) & Laura Murray (76).  Remsen St. Mary’s remaining scores:  Sidney Tritz (54), Megan Wurth (65), Brooklyn Frederes (68), & Kelsey Behrens (69).

(tennis)

(G) Le Mars def. Estherville/L-C 7-2.  —SINGLES RESULTS:  Madison Dreckman lost 0-10  ..  Joan Meis won 10-0  ..  Caroline Meis won 10-1  ..  Abby Van Otterloo won 10-1  ..  Kristen Heimgartner won 10-1  ..  Alivia Van Otterloo won 10-5.  DOUBLES RESULTS:  Madison Dreckman/Caroline Meis lost 4-10  ..  Joan Meis/Alivia Van Otterloo won 10-4  ..  Kristen Heimgartner/Arlinna Bowen won 10-6.  Le Mars improves to 1-1 with a 1-1 Lakes Conference record.

(B) Le Mars def. Estherville/L-C 9-0.  SINGLES RESULTS:  Zach Wingert won 10-0  ..  Kaden Wingert won 10-0  ..  Josh Pratt won 10-0  ..  Christian Owen won 10-4  ..  Kutter Wright won 10-4  ..  Matt Ahlers won 10-4.  DOUBLES RESULTS:  Zach Wingert/Josh Pratt won 10-0  ..  Kaden Wingert/Matt Ahlers won 10-1  ..  Christian Owen/Kutter Wright won 10-3.  J.V. won 9-0.  Le Mars varsity record improves to 4-0 and 3-0 in the Lakes Conference.

(major league baseball)

AMERICAN LEAGUE
Baltimore 8, Boston 1
Toronto 5, Minnesota 3
Texas 12, L.A. Angels 7
Chicago White Sox 5, Kansas City 4
Cleveland 6, Seattle 4

NATIONAL LEAGUE
N.Y. Mets 7, Philadelphia 6, 11 innings
Chicago Cubs 7, Miami 2
Milwaukee 10, St. Louis 7
Colorado 5, San Diego 2
L.A. Dodgers 4, Cincinnati 3

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Philadelphia 145, Brooklyn 123 (series tied, 1-1)
WESTERN CONFERENCE
L.A. Clippers 135, Golden State 131 (series tied, 1-1)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Carolina 5, Washington 2 (Washington leads series, 2-1)
Toronto 3, Boston 2 (Toronto leads series, 2-1)
WESTERN CONFERENCE
Nashville 3, Dallas 2 (Nashville leads series, 2-1)
Colorado 6, Calgary 2 (Colorado leads series, 2-1)

 

 

TUESDAY RESULTS – April 16

(track)

(G) Blackhawk Relays in Hinton (make-up from April 12th)

Class B Team Standings:  1. Hinton (162)  ..  2. Gehlen Catholic (161)  ..  3. Akron-Westfield (122)  ..  4. Westwood (77)  ..  5. Remsen St. Mary’s (34)  ..  6. Kingsley-Pierson/Woodbury Central J-V (18)  ..  7. Cherokee Washington J-V (7)  ..  8. West Lyon JKLEM 1410-V (6).

Gehlen Catholic first & second place finishes:  100 HURDLES- 1. Tiffany Woerdehoff (:17.63)  ..  400 HURDLES- 1. Molly Roder (1:14.81)  ..  4X200 RELAY- 1. (1:56.21) (Woerdehoff-K.Langel-Livermore-Hill)  ..  4X400 RELAY- 1. (4:45.50) (Bogen-Heying-K.Ruhland-Roder)  ..  4X800 RELAY- 1. (11:51.74) (Bogen-K.Ruhland-A.Ruhland-Mousel)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY- 1. (1:11.76) (Woerdehoff-K.Langel-Hill-Livermore)  ..  DISCUS- 1. Melinda Zubrod (95′ 10″)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY- 2. (5:16.33) (A.Ruhland-K.Ruhland-Gries-H.Zubrod)  ..  HIGH JUMP- 2. Molly Roder (4′ 6″)  ..  LONG JUMP- 2. Elliotte Herbst (13′ 5″).

Hinton first place finishes: 800- Karley Havener (2:53.51)  ..  4X400 RELAY- (:55.58) (Walton-Coffee-Smutzler-Kounkel)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY- (5:09.50) (Hicklin-Coffee-Stucky-Havener).

Akron-Westfield first place finishes:  100- Shaylee Siebens (:12.82)  ..  200- Shaylee Siebens (:27.64)  ..  LONG JUMP- Shaylee Siebens (14′ 11 1/2″)  ..  HIGH JUMP- Kailee Tucker (4′ 8″)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY- (2:11.19) (Wilken-Moats-Nemesio-Colt).

KP/WC JV first place finishes:  1500- Lynsey Countryman (5:47.00).

Class A Team Standings:  1. Kingsley-Pierson/Woodbury Central (166)  ..  2. Sheldon (140)  ..  3. West Lyon (126)  ..  4. Cherokee Washington (87)  ..  5. MVAOCOU (55).

KP/WC first place finishes:  100- Aubree Bell (:13.40)  ..  400- Erika Kuntz (:59.98)  ..  3000- Sarah Putze (12:18.00)  ..  4X400 RELAY- (4:11.35) (Kuntz-Goodwin-Kuchel-Barto)  ..  4X800 RELAY- (11:23.11) (Hamann-Archer-Ofert-L.Countryman)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY- (1:54.85) (Bell-Goodwin-Barto-Kuntz)  ..  SHOT- Emily Kraft (37′ 10″).

(golf)

(G) Gehlen Catholic 198, South O’Brien 200 — (medalist) Rachel Sohn (South O’Brien) 41.  (runner-up) Kaidee Weber (South O’Brien) 47.  Gehlen Catholic scores:  Madeline Begnoche (48), Rylee Schnepf (48), Kateyn Willett (51), Harley Foreman (51), Aubree Nilles (54) & Chloe Otto (56).

(B) South O’Brien 183, Gehlen Catholic 194(medalist) Isaia Lammers (Gehlen Catholic) 40.  (runner-up) Jeremy Struve & Darien Keith (South O’Brien) 45.  Gehlen Catholic’s remaining scores:  Dylan Barthole (46), Landon Nilles (49), Carson Sitzmann (59), Jared Morris (60), & Jordan Reuter (61).

(G) Western Christian 211, Le Mars 216 — (medalist) Aubrey Kooima (Western Christian) 44.  (runner-up) Dani Hurt (Le Mars) 51.  Le Mars remaining scores:  Emily Koonce (52), Faith Laske (55) & Abby Hoss (58).

(B) Le Mars 172, Western Christian 178  —  (medalist) Spencer Mackey (Le Mars) 41.  (runner-up) Jakob Bixenman (Le Mars) 42.  Le Mars remaining scores:  Trey Whidden (44), Curran Wells (45), Alex Irwin (47) & Bryce Timp (54).

(tennis)

(G) Le Mars def. Cherokee Washington 5-4 —  SINGLES RESULTS:  Joan Meis lost 9-11  ..  Caroline Meis won 10-8  ..  Madison Dreckman won 10-2  ..  Abby Van Otterloo won 10-3  ..  Kristen Heimgartner won 10-3  ..  Alivia Van Otterloo lost 5-10.  DOUBLES RESULTS:  Madison Dreckman/Caroline Meis won 10-0  ..  Joan Meis/Abby Van Otterloo lost 8-10  .. Kristen Heimgartner/Alivia Van Otterloo lost 2-10.  Le Mars improves to 2-1 & 2-1 in the Lakes Conf.

(B) Le Mars def. Cherokee Washington 9-0  —  SINGLES RESULTS:  Zach Wingert won 10-0  ..  Kaden Wingert won 10-0  ..  Josh Pratt won 10-4  ..  Christian Owen won 10-6  ..  Kutter Wright won 10-7  ..  Matt Ahlers won 10-3.  DOUBLES RESULTS:  Zach Wingert/Josh Pratt won 10-0  ..  Kaden Wingert/Matt Ahlers won 10-3  ..  Christian Owen/Kutter Wright won 10-7.  JV won 9-0.  Le Mars improves to 5-0 & 4-0 in the Lakes Conf.  J.V. is 5-0.

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Pittsburgh 5, Detroit 3, 10 innings

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 8, Boston 0
Tampa Bay 4, Baltimore 2
Toronto 6, Minnesota 5
Texas 5, L.A. Angels 0
Chicago White Sox 5, Kansas City 1
Houston 9, Oakland 1
Cleveland 4, Seattle 2

NATIONAL LEAGUE
Philadelphia 14, N.Y. Mets 3
San Francisco 7, Washington 3
Chicago Cubs 4, Miami 0
Arizona 9, Atlanta 6
Milwaukee 8, St. Louis 4
Colorado 8, San Diego 2
L.A. Dodgers 6, Cincinnati 1

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Toronto 111, Orlando 102 (series tied, 1-1)
WESTERN CONFERENCE
Denver 114, San Antonio 105 (series tied, 1-1)
Portland 114, Oklahoma City 94 (Portland leads series, 2-0)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Columbus 7, Tampa Bay 3 (Columbus wins series, 4-0)
N.Y. Islanders 3, Pittsburgh 1 (Islanders wins series, 4-0)
WESTERN CONFERENCE
Winnipeg 2, St. Louis  1, OT (series tied, 2-2)
Vegas 5, San Jose 0 (Vegas leads series, 3-1)

 

 

WEDNESDAY RESULTS – April 17

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Pittsburgh 3, Detroit 2, 10 innings

AMERICAN LEAGUE
Kansas City 4, Chicago White Sox 3, 10 innings
N.Y. Yankees 5, Boston 3
Cleveland 1, Seattle 0
Tampa Bay 8, Baltimore 1
Minnesota 4, Toronto 1
Texas 5, L.A. Angels  4
Oakland 2, Houston 1

NATIONAL LEAGUE
Philadelphia 3, N.Y. Mets 2
St. Louis 6, Milwaukee 3
L.A. Dodgers 3, Cincinnati 2
Washington 9, San Francisco 6
Chicago Cubs 6, Miami 0
Arizona 3, Atlanta 2, 10 innings

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Boston 99, Indiana 91 (Boston leads series, 2-0)
Milwaukee 120, Detroit 99 (Milwaukee leads series, 2-0)
WESTERN CONFERENCE
Houston 118, Utah 98 (Houston lead series, 2-0)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Boston 6, Toronto 4 (series tied, 2-2)
WESTERN CONFERENCE
Dallas 5, Nashville 1 (series tied, 2-2)
Colorado 3, Calgary 2, OT (Colorado leads series, 3-1)

 

 

THURSDAY RESULTS – April 18

(track)

Bob Gruhin Invitational at Elwood Olsen Stadium

no team scores were kept

(Le Mars girls results)  3000 METER RUN- 1st- Maddie Hurt (12:06.16)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY- 1st (1:58.73) (Haylee Cooper-Shaniah Temple-Katie Cunningham-Chloe Calhoun)  ..  DISTANCE MEDLEY RELAY- 1st (4:37.20) (Haylee Cooper-Shaniah Temple-Emily Carlson-Kara Albrecht)  ..  400 METER DASH- 2nd- Chloe Calhoun (1:03.48)  ..  4X400 RELAY- 2nd (4:14.61) (Kara Albrecht-Haylee Cooper-Emily Carlson-Chloe Calhoun)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY- 2nd (1:12.44) (Brooke Alesch-Lilly McNaughton-Karlee Schiff-Kady Leusink)

(Le Mars boys results)  400 LOW HURDLES- 1st- Brandon Olson (1:00.55) & 2nd- Collin Boehmer (1:01.81)  ..  400 METER DASH- 2nd- Collin Boehmer (:54.14)  ..  110 HIGH HURDLES- 2nd- Reece Spieler (:16.85)  ..  4X200 RELAY- 2nd (1:35.93) (Dylan Rasmussen-Anthony Lamoreux-Eric Spieler-Tyler Ferguson)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY- 2nd (1:41.28) (Dylan Rasmussen-Tyler Ferguson-Anthony Lamoreux-Brandon Olson)  ..  SHUTTLE HURDLE RELAY- 2nd (1:07.93) (Collin Boehmer-Reece Spieler-Eric Spieler-Konner Calhoun)  ..  and Kadin Woodward won all four of the Wheelchair events.

 

West Harrison Relays

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Woodbine (154)  ..  2. West Monona (138)  ..  3. Kingsley-Pierson/Woodbury Central (121)  ..  4. Missouri Valley (109)  ..  5. West Harrison (42).

KP/WC first place finishes:  200 METER DASH- Alex Hanner (:26.16)  ..  110 HIGH HURDLES- Karsen Gray (:17.75)  ..  400- METER DASH- Ethan Copeland (:52.96)  ..  100 METER DASH- Zace Morey (:12.74)  .. LONG JUMP- Zace Morey (15′ 6″)  ..  SPRINT MEDLEY RELAY- (1:41.23) (Preston Pfaffle-Damon Schmid-Mitchell Countryman-Ethan Copeland).

(golf)

(B) Western Christian 159, Le Mars 175 (make-up from April 4th)  (medalist) Caleb Dokter (Western Christian) 36.  (runner-up) Carter Broek (Western Christian) 38.  Le Mars scores:  Spencer Mackey (41), Trey Whiddon (42), Curran Wells (45), Alex Irwin (47), Jakob Bixenman (48), & Cameron Daggett (55).  Le Mars J.V. results:  Dylan Pratt (41) & Isaac Johnson (44).  Le Mars varsity falls to 1-and-3 for the season.

(major league baseball)

AMERICAN LEAGUE
Detroit 9, Chicago White Sox 7
Toronto 7, Minnesota 4
Kansas City 6, N.Y. Yankees 1
Baltimore 6, Tampa Bay 5, 11 innings
Seattle 11, L.A. Angels 10

NATIONAL LEAGUE
Arizona 4, Atlanta 1
Washington 4, San Francisco 2
L.A. Dodgers 3, Milwaukee 1
Colorado 6, Philadelphia 2
Cincinnati 4, San Diego 1

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Philadelphia 131, Brooklyn 115 (Philadelphia leads series, 2-1)
WESTERN CONFERENCE
San Antonio 118, Denver 108 (San Antonio leads series, 2-1)
Golden State 132, L.A. Clippers 105 (Golden St. leads series, 2-1)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Carolina 2, Washington 1 (series tied, 2-2)
WESTERN CONFERENCE
St. Louis 3, Winnipeg 2 (St. Louis leads series, 3-2)
San Jose 5, Vegas 2 (Vegas leads series, 3-2)

 

 

FRIDAY RESULTS – April 19

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Atlanta  at Cleveland, ppd.

AMERICAN LEAGUE
Minnesota at Baltimore, ppd.
N.Y. Yankees 6, Kansas City 2
Boston 6, Tampa Bay 4
Chicago White Sox 7, Detroit 3
Houston 7, Texas 2
Seattle 5, L.A. Angels 3
Toronto 5, Oakland 1

NATIONAL LEAGUE
Chicago Cubs 5, Arizona 1
Miami 3, Washington 2
Pittsburgh 4, San Francisco 1
L.A. Dodgers 5, Milwaukee 3
N.Y. Mets 5, St. Louis 4
Colorado 4, Philadelphia 3, 12 innings
Cincinnati 3, San Diego 2, 11 innings

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Boston 104, Indiana 96 (Boston leads series, 3-0)
Toronto 98, Orlando 93 (Toronto leads series, 2-1)
WESTERN CONFERENCE
Oklahoma City 120, Portland 108 (Portland leads series, 2-1)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Toronto 2, Boston 1 (Toronto leads series, 3-2)
WESTERN CONFERENCE
Colorado 5, Calgary 1 (Colorado wins series, 4-1)

 

 

SATURDAY RESULTS – April 20

(major league baseball)

INTERLEAGUE
(game 1) Cleveland 8, Atlanta  4
(game 2) Atlanta 8, Cleveland 7

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 9, Kansas City 3
Chicago White Sox at Detroit, ppd.
Toronto 10, Oakland 1
(game 1) Minnesota 6, Baltimore 5
(game 2) Minnesota 16, Baltimore 7
Boston 6, Tampa Bay 5
Texas 9, Houston 4
Seattle 6, L.A. Angels 5

NATIONAL LEAGUE
Arizona 6, Chicago Cubs 0
Pittsburgh 3, San Francisco 1, 5 innings, rain
St. Louis 10, N.Y. Mets 2
Milwaukee 5, L.A. Dodgers  0
Miami 9, Washington 3
Philadelphia 8, Colorado 5
Cincinnati 4, San Diego 2

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Philadelphia 112, Brooklyn 108 (Philadelphia leads series, 3-1)
Milwaukee 119, Detroit 103 (Milwaukee leads series, 3-0)
WESTERN CONFERENCE
Denver 117, San Antonio 103 (series tied, 2-2)
Houston 104, Utah 101 (Houston leads series, 3-0)

(N-H-L playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Washington 6, Carolina 0 (Washington leads serie, 3-2)
WESTERN CONFERENCE
St. Louis 3, Winnipeg 2 (St. Louis wins series, 4-2)
Dallas 5, Nashville 3 (Dallas leads series, 3-2)

 

 

SUNDAY RESULTS – April 21 – EASTER

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Atlanta 11, Cleveland 5

AMERICAN LEAGUE
N.Y. Yankees 7, Kansas City 6, 10 innings
Minnesota 4, Baltimore 3
Boston 4, Tampa Bay 3, 11 innings
Detroit 4, Chicago White Sox 3
Texas 11, Houston 10
L.A. Angels 8, Seattle 6
Toronto 5, Oakland 4

NATIONAL LEAGUE
Chicago Cubs 2, Arizona 1
San Francisco 3, Pittsburgh 2
Washington 5, Miami 0
L.A. Dodgers 6, Milwaukee 5
St. Louis 6, N.Y. Mets 4
Colorado 4, Philadelphia 1
San Diego 4, Cincinnati 3

(N-B-A playoffs)

EASTERN CONFERENCE
Boston 110, Indiana 106 (Boston wins series, 4-0)
Toronto 107 Orlando 85 (Toronto leads series, 3-1)
WESTERN CONFERENCE
Golden State 113, L.A. Clippers 105 (Golden St. leads series, 3-1)
Portland 111, Oklahoma City 98 (Portland leads series, 3-1)

(N-H-L hockey)

EASTERN CONFERENCE
Boston 4, Toronto 2 (series tied, 3-3)
WESTERN CONFERENCE
San Jose 2, Vegas 1, 2 OTs (series tied, 3-3)