Home Sports KLEM Local Schedule (week of October 5)

KLEM Local Schedule (week of October 5)

876

MONDAY RESULTS – October 5

(high school boys fall golf)

District meet at Whispering Creek in Sioux City  —  TEAM STANDINGS:  1. Johnston (320)  ..  2. Ankeny Centennial (320)  ..  3. Sioux City East (324)  ..  4. Dowling Catholic (326)  ..  5. Ames (341)  ..  6. Bishop Heelan (343)  ..  7. Sergeant Bluff-Luton (361)  ..  8. Sioux City North (367)  ..  9. Le Mars (376)  ..  10. Lewis Central (399)  ..  11/ Fort Dodge (399)  ..  12. Council Bluffs A-L (541)  ..  Sioux City West & Council Bluffs Tee Jay didn’t have full teams.  STATE QUALIFYING TEAMS:  Johnston, Ankeny Centennial & Sioux City East.  MEDALIST:  Jonathan Saddoris of Ankeny Centennial (75).  INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS:  Sam Vertenan of Ames (76), Jake Noonan of Dowling (79) and Luke McFarling of Dowling (79).  Le Mars scores:  Cameron Daggett (42-41=83), Jaxon Baumgartner (42-48=90), Ben Hoss (46-54=100), Isaac Tolzin (51-52=103), Brody Vanderloo (54-52=106) and Isaac Johnson (55-52=107).  The Bulldogs leading golfer, Dylan Susemihl, didn’t compete due to an injury.

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at San Diego)
N-Y Yankees 9, Tampa Bay 3  (Yankees lead series, 1-0)

(at Los Angeles)
Houston 10, Oakland 5  (Houston leads series, 1-0)

(N-F-L football)

Green Bay 30, Atlanta 16
Kansas City 26, New England 10

 

 

TUESDAY RESULTS – October 6

(volleyball)

Bishop Heelan def. Le Mars (7-12/1-5) 3-0  (25-21, 25-17, 25-19).  —  Lady Bulldogs statistical leaders:  KILLS- Pypr Stoeffler (9) and Kylie Dreckman & Taylor Mackey (4 each).  ASSISTS- Payton Wright (12) and Sarah Brown (7).  BLOCKS- Kylie Dreckman (2) and Pypr Stoeffler (1).  DIGS- Pypr Stoeffler (18) and Payton Wright & Karlee Schiff (8 each).  SERVES- Payton Wright (14-14), Karlee Schiff (13-13) and Morgan Marienau (4-4/2 aces).

(cross country)

Kingsley-Pierson Invitational

(girls varsity results)  TEAM STANDINGS:  1. Woodbury Central/Kingsley-Pierson  ..  2. South O’Brien (59)  ..  3. Lawton-Bronson (87)  ..  4. Gehlen Catholic (101)  ..  5. MVAOCOU (109)  ..  6. West Monona (112).  WC/KP results:   1st-Erika Kuntz (21:08.13), 4th-Sarah Putze (21:47.11), 5th- Mary Putze (21:54.72), 6th-Sarahy Hamman (21:54.78), 13th-Hanna Rogers (23:08.66), 16th-Lillian Ofert (24:11.04) and 19th-Lynsey Countryman (24:30.08).  Gehlen Catholic results:  18th-Kailey Sitzmann (24:27.44), 21st-Addison Arens (24:37.77), 23rd-Patricia Sitzmann (25:02.76), 28th-Sera Chung (26:09.81) and 29th-Kendal Hamerlinck (26:17.01).  Hinton Results:  15th-Kaci Allen (23:36.87), 27th-Maryn Frein (26:01.93) and 43rd-Kayana Kunkel (34:39.98).  Remsen St. Mary’s results:  25th-Maria Russell (25:27.49) and 37th-McKenna Loutsch (27:52.05).

(j.v. girls results)  1st-Kalyn Cameron (WC/KP) (23:24.59)  ..  2nd-Leah Hodgins (WC/KP) (25:14.59)  ..  3rd-Carly Mohning (MMCRU) (27:50.92).

(boys varsity results)  TEAM STANDINGS:  1. Siouxland Christian (59)  ..  2. West Monona (73)  ..  3. MMCRU (85)  ..  4. Lawton-Bronson (86)  ..  5. Gehlen Catholic (111)  ..  6. South O’Brien (133)  ..  7. Woodbury Central/Kingsley-Pierson (134)  ..  8. Whiting (196).  INDIVIDUAL CHAMPION:  Eric Brannon of Siouxland Christian (17:27.37).  MMCRU results:  5th-Kaden Galles (18:55.98), 10th-Owen Alesch (19:37.74), 15th- Gunnar Grage (19:54.61), 22nd-Preston Astidias (20:54.70) and 45th-Mason Peters (23:43.52).  Gehlen Catholic results:  2nd-Carver Ruhland (18:19.58), 8th-Nathan Nemmers (19:25.92), 29th-Felix Wu (21:38.50), 38th-Brian Schmit (22:18.88) and 53rd-Filip Forys (27:22.69).  WC/KP results:  4th-Tristan Jessen (18:29.74), 23rd-Collin Verschoor (20:59.12), 32nd-Carson Seuntjens (21:42.98), 50th-Caedon Colbert (24:22.77), 51st-Zak Korynta (25:28.83) and 55th-Levi Haggin (28:08.16).

 

Cherokee Washington meet (coed)

Le Mars did not participate in the girls or boys varsity meets

(j.v. girls)  1. M-O-C/Floyd Valley  ..  6. Le Mars (6 teams).  Le Mars results:  30th-Payton McShane (28:28.55), 48th-Hannah Albrecht (30:53.35), 51st-Callie Kluver (32:15.39), 55th-Emma Michael (33:59.92), 61st-Moon Nyugen (37:50.10) and 62nd-Mitzully Morales (38:01.57).

(j.v. boys)  1. M-O-C/Floyd Valley  ..  3rd-Le Mars (7 teams).  Le Mars results:  1st-Michael Meis (18:39.37), 11th-Reddeck Burrell (20:14.98), 17th-Trace Obbink (20:42.25), 19th-Jack McInnis (20:52.13), 29th-Konnor Calhoun (21:41.52), 45th-Noah Laursen (22:59.65), 53rd-Jacob McGill (23:43.09), 56th-Seth VanderSluis (23:48.15), 73rd-Noah Venteicher (26:34.96), 77th-Jacob Spencer (27:04.54), 78th-Michael Murra (27:12.48) and 84th-Jeremy Condon (36:36.29).

(MS girls) 1. M-O-C/Floyd Valley  ..  5. Le Mars (7 teams).  Le Mars results:  9th-Makenzie DeRocher (15:00.27), 12th-Maya Hogrefe (15:11.16), 37th-Kyndal Davis (17:30.84), 46th-Alyssa Ciaffa (18:04.49), 52nd-Rose Lammers (18:49.77), 62nd-Grace Meyer (20:07.52), 64th-Ellaina Pick (20:22.47), 68th-Tessa Kellen (21:15.02) and 71st-Evalie Merrill (21:34.22).

(MS boys)  1. M-O-C/Floyd Valley  ..  4. Le Mars (6 teams).  Le Mars results:  13th-Aaron Lee (13:38.02), 16th-Luke Hulinsky (13:57.32), 23rd-Sebastian MacGregor (14:38.99), 40th-Israel Beltran (16:23.61), 42nd-Jeshua Phillips (16:27.46), 53rd-Enoch Burrell (17:21.24), 62nd-Tyler Schuur (18:52.43), 68th-Gabe Lauriano (19:37.18), 70th-Alexander DeLuna (19:50.40), 78th-Keegan Gengler (21:35.85) and 79th-John Lundula (21:36.17).

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at San Diego)
Tampa Bay 7, N-Y Yankees 6  (series tied, 1-1)

(at Los Angeles)
Houston 5, Oakland 2  (Houston leads series, 2-0)

NATIONAL LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at Arlington)
L-A Dodgers 5, San Diego 1  (Dodgers lead series, 1-0)

(at Houston)
Atlanta 9, Miami 6  (Atlanta leads series, 1-0)

(N-B-A finals)

(at Lake Buena Vista, Fla.)

L-A Lakers 102, Miami 96  (Lakers lead series, 3-1)

 

 

WEDNESDAY RESULTS – October 7

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at San Diego)
Tampa Bay 8, N-Y Yankees 4  (Tampa Bay leads series, 2-1)

(at Los Angeles)
Oakland 9, Houston 7  (Houston leads series, 2-1)

NATIONAL LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at Arlington)
L-A Dodgers 6, San Diego 5  (Dodgers lead series, 2-0)

(at Houston)
Atlanta 2, Miami 0  (Atlanta leads series, 2-0)

 

 

THURSDAY RESULTS – October 8

(cross country)

West Sioux meet at Hawarden  (no correct times recorded due to the course being too long) 

(girls results)  TEAM STANDINGS:  (Class B) 1. Woodbury Central/Kingsley-Pierson (17)  ..  2. Gehlen Catholic (55)  ..  3. West Sioux (62).  WC/KP results:   1st-Erika Kuntz, 2nd-Sarah Putze, 3rd-Mary Putze, 8th-Kalyn Cameron, and 14th-Lynsey Countryman.  Gehlen Catholic results:  7th-Kailey Sitzmann, 11th-Addison Arens, 15th-Kendal Hamerlinck, 16th-Patricia Sitzmann, and 17th-Sera Chung.  Hinton results:  9th-Kaci Allen and 10th-Maryn Frein.  MMCRU results:  21st-Alyson Ball.

(boys results)  TEAM STANDINGS:  (Class B) 1. Gehlen Catholic (38)  ..  2. Woodbury Central/Kingsley-Pierson (40)  ..  3. West Sioux (44).  INDIVIDUAL CHAMPION:  Deven Henry of West Sioux.  Gehlen Catholic results:  2nd-Carver Ruhland, 5th-Nathan Nemmers, 12th-Felix Wu, 15th-Brian Schmit and 26th-Filip Forys.

 

Atlantic meet

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (63)  ..  2. Atlantic (111)  ..  3. Glenwood (116)  ..  4. Lewis Central (148)  ..  5. Winterset (169)  ..  6. Sergeant Bluff-Luton (206)  (19 teams).  INDIVIDUAL CHAMPION:  Craig Alan Becker of Atlantic (16:36.70).  Le Mars results:  6th-Ethan Hulinsky (17:38.50), 8th-Kaden Wingert (17:42.60), 12th-Jason Sudtelgte (17:53.70), 18th-Jackson Sudtelgte (18:04.90), 21st-Juan Sanchez (18:09.90), 22nd-Blake Dirksen (18:10.00) and 30th-Luke Feuerhelm (18:29.00).

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Glenwood (64)  ..  2. Harlan (101)  ..  3. A-D-M, Adel (123)  ..  4. Winterset (126)  ..  5. Atlantic 134)  ..  6. Sergeant Bluff-Luton (162)  ..  7. Creston (196)  ..  8. Lewis Central (246)  ..  9. AHSTW (271)  ..  10. Tri-Center (297)  ..  14. Le Mars (352)  (18 teams).  INDIVIDUAL CHAMPION:  Geneva Timmerman of A-D-M, Adel (19:30.80).  Le Mars results:  49th-Rebecca Hulinsky (23:13.60), 69th-Kylee Britt (24:23.60), 83rd-Lilly McNaughton (24:57.50), 84th-Caroline Meis (24:58.40), 98th-Claire Blezek (26:14.50), 108th-Abigail Tilburg (26:52.50) and 115th-Katie Cunningham (27:20.30).

(volleyball)

(#3-1A)Gehlen Catholic (19-5/7-1) def. West Sioux 3-0   (25-7, 25-22, 25-15).  —  Lady Jays statistical leaders:  KILLS-  Rylee Schnepf (13), Rachel Langel (6) and Lauren Harpenau (5).  ASSISTS- Cadence Goebel (26).  BLOCKS– Miyah Whitehead (2).  DIGS– Alyssa Kolbeck (13), Abby Ruhland (8) and Tiffany Woerdehoff (6).  SERVES– Jasmine Lubben (18-20/ 6 aces), Rylee Schnepf (14-15/4 aces) and Alyssa Kolbeck (10-12/ 3 aces).

(high school football)

CLASS 4A – Marshalltown 38, Sioux City North 14

(N-F-L football)

Chicago 20, Tampa Bay 19

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at San Diego)
N-Y Yankees 5, Tampa Bay 1  (series tied, 2-2)

(at Los Angeles)
Houston 11, Oakland 6  (Houston wins series, 3-1)

NATIONAL LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at Arlington)
L-A Dodgers 12, San Diego 3  (Dodgers win series, 3-0)

(at Houston)
Atlanta 7, Miami 0  (Atlanta wins series, 3-0)

 

 

FRIDAY RESULTS – October 9

(high school football)

SIOUX CITY — Senior Carter Arens ran for three touchdowns and a two-point conversion to lead the Le Mars Bulldogs to their first win of the season, 21-7, over Bishop Heelan Friday night to close out the regular season for both schools.  Arens scored on a quarterback sneak with 57-seconds to play in the first quarter for a 6-0 lead.  After a scoreless second quarter, the Crusaders capitalized on an interception by Cyrus Valesquez that set the Heelan offense up at the 8-yard line.  Quarterback Nathan Favors scored from nine yards out and the extra point kick by George Tsinbanos put the Crusaders on top 7-6 with 3:39 to play in the third quarter.  Le Mars responded with a ten-play, 79-yard drive that Arens capped with a four yard run.  Arens added a two-point conversion run to reclaim the lead at 14-7 with 11:29 to play in the game.  Carter Arens sealed the outcome with a 52-yard run with 1:23 left and Elijah Dougherty kicked the extra point for the final 14-point winning margin.  Arens led a 200-yard rushing attack with 126 yards on 18 carries.  Le Mars finishes the regular season at 1-5 and 1-4 in district play and now awaits the release of the playoff pods at noon on Saturday for the Class 3A first round next Friday night.  Bishop Heelan finished at 1-6 and 0-5 in district play.  It marked the first back-to-back victories in this Heelan/Le Mars rivalry for the Bulldogs.  Heelan still holds a 12-3 advantage in the series though.

LE MARS — Quarterback Mason Warnke scored on runs of 1 and 40 yards and also threw a 35-yard TD-pass to Micha Davis to lead South O’Brien to a 32-12 victory over Gehlen Catholic Friday night, putting a damper on the Jays homecoming celebration.  Connor Kraft threw a pair of touchdown passes to Keaton Bonderson for Gehlen’s two scores.  Their first hook-up was a seven-yarder in the first quarter that tied the game at 6-6.  The Wolverines scored a pair of second quarter touchdowns to take an 18-6 lead into the halftime break.  Kraft and Bonderson hooked up again in the third quarter on an 18-yard scoring connection to close to within 18-12 after three quarters.  Jett Keith scored on a 24-yard run with 8:18 to play and Warnke’s second touchdown run capped the scoring late in the final period. The Jays were outscored 48-13 in the fourth quarter this season.  Connor Kraft threw for 218 yards on 12-of-20 passing while Keaton Bonderson caught 11 passes for 203 yards.  The offense was pretty one dimensional as the Jays rushed for only 33 yards.  The Wolverines ran for 265 yards while rolling up 340 yards of offense.  Gehlen Catholic closes the regular season with a 2-4 record and finished 2-2 in district play.  They learn their playoff assignment at noon Saturday when the Iowa High School Athletic Association releases the post season pairings for next Friday, October 16th.

CLASS 3A – District 1
LeMars (1-5/1-4) 21, Bishop Heelan 7
Spencer 27, #9-Sergeant Bluff-Luton 24
Boyden-Hull/Rock Valley 28, Storm Lake 14

CLASS A – District 1
South O’Brien 32, Gehlen Catholic (2-4/2-2) 12
Akron-Westfield (2-5/1-4) 22, MMCRU (1-6/0-5) 12
Hartley-Melvin-Sanborn 46, Lawton-Bronson 20

CLASS A – District 10
#7-Logan-Magnolia 35, IKM-Manning 6
Ridge View 38, Westwood 7
Woodbury Central 63, West Monona/Whiting 6

CLASS 1A – District 1
Hinton (1-4/1-3) 40, Sioux Central 20
#10-West Sioux 42, Sibley-Ocheyedan 0
Western Christian 10, #5-Emmetsburg 7

CLASS 2A – District 1
#4-Central Lyon/GLR 20, #1-West Lyon 16
Sheldon 21, M-O-C/Floyd Valley 14
Sioux Center 33, Unity Christian 25

CLASS 2A – District 2
#7-Estherville/Lincoln Central 62, Cherokee Washington 0
Algona 57, Okoboji 21
#10-Spirit Lake 42, Garner-Hayfield-Ventura 0

CLASS 4A
#10-Sioux City East 31, #9-Council Bluffs A-L 27
Council Bluffs T-J 41, Sioux City West 23

CLASS 8 – District 1
#3-Remsen St. Mary’s (6-0) 48, Kingsley-Pierson (3-4) 13
#9-Newell-Fonda 55, GT/RA 6
River Valley 38, West Bend-Mallard 27

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE DIVISION SERIES (best-of-five)
(at San Diego)
Tampa Bay 2, N-Y Yankees 1 (Tampa Bay wins series, 3-2)

LONG ISLAND, N.Y. — Hall of Fame pitcher Whitey Ford, the ace of the mighty New York Yankees teams in the 1950s and ’60s, died Thursday night at his Long Island home at the age of 91.

(N-B-A finals)

(at Lake Buena Vista, Fla.)

Miami 111, L-A Lakers 108  (Lakers lead series, 3-2)

 

 

SATURDAY RESULTS – October 10

(high school football playoff pairings – 1st round)

PLYMOUTH COUNTY TEAMS ASSIGNMENTS  (the remaining first round pairings for all classes are available by going to the Iowa High School Athletic Association website:  iahsaa.org and click on playoff central)

EIGHT-MAN:  GT/RA at Remsen St. Mary’s (6-0)  ..  Ar-We-Va, Westside at Kingsley-Pierson (3-4)

CLASS A:  Gehlen Catholic (2-4) at Alta-Aurelia  ..  MMCRU (1-6) at Hartley-Melvin-Sanborn  ..  Akron-Westfield (2-5) at Ridge View

CLASS 1A:  Hinton (1-4) at Sibley-Ocheyedan

CLASS 3A:  Le Mars (1-5) at Storm Lake

(college football)

(24) Iowa State 31, Texas Tech 15

Top 10 games:
(1) Clemson 42, (7) Miami 17
(2) Alabama 63, Mississippi 48
(3) Georgia 44, (14) Tennessee 21
(21) Texas A&M 41, (4) Florida 38
(5) Notre Dame 42, Florida State 26
(8) North Carolina 56, (19) Virginia Tech 45

G-P-A-C
Northwestern was idle
Morningside 68, Briar Cliff 3
Dordt 66, Jamestown 13

 

 

SUNDAY RESULTS – October 11

(major league baseball playoffs)

AMERICAN LEAGUE CHAMPIONSHIP SERIES (best-of-seven)
(at San Diego)
Tampa Bay 2, Houston 1  (Tampa Bay leads series, 1-0)

(N-B-A finals)

(at Lake Buena Vista, Fla.)

L-A Lakers 106, Miami 93  (Lakers win series, 4-2)

(N-F-L football)

Carolina 23, Atlanta 16
Buffalo at Tennessee – ppd. to Tuesday, October 13th
Las Vegas 40, Kansas City 32
Arizona 30, N-Y Jets 10
Pittsburgh 38, Philadelphia 29
L-A Rams 30, Washington 10
Baltimore 27, Cincinnati 3
Houston 30, Jacksonville 14
Miami 43, San Francisco 17
Cleveland 32, Indianapolis 23
Dallas 37, N-Y Giants 34
Denver at New England – ppd.
Seattle 27, Minnesota 26

Monday: L-A Chargers at New Orleans