Home Sports KLEM Local Schedule (week of November 2)

KLEM Local Schedule (week of November 2)

935

MONDAY RESULTS – November 2

(high school volleyball)

STATE TOURNAMENT AT CEDAR RAPIDS’ U.S. CELLULAR CENTER

CLASS 5A QUARTERFINALS
#1-Dowling Catholic (22-2) def. #8-Dubuque Hempstead (20-6) 3-1
#2-Ankeny (20-2) def. #7-Ankeny Centennial (16-10) 3-1
#5-Iowa City Liberty (23-2) def. #4-West Des Moines Valley (19-7) 3-1
#3-Pleasant Valley (21-1) def. #6-Cedar Falls (26-6) 3-1

CLASS 4A QUARTERFINALS
#1-Cedar Rapids Xavier (24-6) def. Dallas Center-Grimes (17-5) 3-0
#10-Gilbert (27-9) def. #3-North Scott (22-5) 3-0
#5-Western Dubuque (25-10) def. #6-Sergeant Bluff-Luton (23-7) 3-2
#8-West Delaware (28-11) def. #4-Glenwood (32-3) 3-2

CLASS 3A QUARTERFINALS
#1-Osage (32-2) def. #10-Humboldt (33-4) 3-0
#2-Clarion-Goldfield-Dows (28-2) def. #9-Red Oak (30-5) 3-0

(N-F-L football)

Tampa Bay 25, N-Y Giants 23

 

 

TUESDAY RESULTS – November 3

(high school volleyball)

STATE TOURNAMENT AT CEDAR RAPIDS’ U.S. CELLULAR CENTER

CLASS 3A QUARTERFINALS
#4-Davenport Assumption (23-2) def. #5-Unity Christian (23-6) 3-1
#3-Mount Vernon (31-6) def. #7-Union (32-10) 3-1

CLASS 2A QUARTERFINALS
#1-Western Christian (33-9) def. South Hardin (21-15) 3-0
#2-Wilton (33-3) def. #11-Van Meter (19-4) 3-0
#6-Denver (34-5) def. #4-Boyden-Hull (24-8) 3-1
#3-Dike-New Hartford (30-4) def. #7-Sumner-Fredericksburg (27-8) 3-0

CLASS 1A QUARTERFINALS
Council Bluffs St. Albert (15-13) def. #1-Janesville (28-5) 3-1
#14-Burlington Notre Dame (18-5) won by forfeit over #2-Wapsie Valley (20-8) due to positive Covid 19 test
#4-Gladbrook-Reinbeck (33-2) def. #7-Springville (27-5) 3-0
#3-Gehlen Catholic (25-5) def. #11-New London (22-8) 3-2  (25-19, 13-25, 25-18, 14-25, 15-12)  —  Lady Jays statistical leaders:  KILLS- Rachel Langel (15), Rylee Schnepf, Larissa Sitzmann & Miyah Whitehead (10 each) and Lauren Heying (9).  ASSISTS- Cadence Goebel (47).  BLOCKS- Miyah Whitehead (3) and Lauren Heying & Rachel Langel (2 each).  DIGS- Alyssa Kolbeck & Abby Ruhland (22 each) and Cadence Goebel (20).  SERVING- Alyssa Kolbeck (19-22/2 aces), Miyah Whitehead (15-16/1 ace), Rylee Schnepf (14-15), Abby Ruhland (14-14/1 ace) and Jasmine Lubben (12-12/3 aces).

 

 

WEDNESDAY RESULTS – November 4

(high school volleyball)

STATE TOURNAMENT AT CEDAR RAPIDS’ U.S. CELLULAR CENTER

CLASS 5A SEMIFINALS
#5-Iowa City Liberty (24-2) def. #1-Dowling Catholic (22-3) 3-2
#2-Ankeny (21-2) def. #3-Pleasant Valley (21-2) 3-2

CLASS 4A SEMIFINALS
#1-Cedar Rapids Xavier (25-6) def. #5-Western Dubuque (25-11) 3-0
#8-West Delaware (29-11) def. #10-Gilbert (27-10) 3-0

CLASS 3A SEMIFINALS
#1-Osage (33-2) def. #4-Davenport Assumption (23-3) 3-1
#3-Mount Vernon (32-6) def. #2-Clarion-Goldfield-Dows (28-3) 3-0

CLASS 2A SEMIFINALS
#6-Denver (35-5) def. #1-Western Christian (33-10) 3-0
#3-Dike-New Hartford (31-4) def. #2-Wilton (33-4) 3-0

CLASS 1A SEMIFINALS
#4-Gladbrook-Reinbeck (34-2) def. Council Bluffs St. Albert (15-14) 3-0
#14-Burlington Notre Dame (19-5) def. #3-Gehlen Catholic (25-6) 3-0  (25-19, 25-18, 25-20) —  Lady Jays statistical leaders:  KILLS- Lauren Heying (11), Rylee Schnepf & Rachel Langel (6 each), and Miyah Whitehead (4).  ASSISTS- Cadence Goebel (24).  BLOCKS- Larissa Sitzmann & Miyah Whitehead (2 each).  DIGS- Alyssa Kolbeck (14) and Cadence Goebel (10).  SERVING- Miyah Whitehead (13-15/3 aces), Abby Ruhland (10-12/2 aces), and Alyssa Kolbeck (10-11).  Nikes statistical leaders:  KILLS- Josie Bentz (15), Katy Stephens (13) and Gabby Deery (8).  ASSISTS- Jenna Bentz (32).  BLOCKS- Gabby Deery (5) and Katy Stephens (4).  DIGS- Karli Artman (14) and Josie Bentz (11).  SERVING ACES- Karli Artman (2) and Katy Stephens (1).

 

 

THURSDAY RESULTS – November 5

(high school volleyball)

STATE TOURNAMENT AT CEDAR RAPIDS’ U.S. CELLULAR CENTER

CLASS 5A FINALS
#2-Ankeny (22-2) def. #5-Iowa City Liberty (24-3) 3-1

CLASS 4A FINALS
#1-Cedar Rapids Xavier (26-6) def. #8-West Delaware (29-12) 3-0

CLASS 3A FINALS
#1-Osage (34-2) def. #3-Mount Vernon (32-7) 3-0

CLASS 2A FINALS
#3-Dike-New Hartford (32-4) def. #6-Denver (35-6) 3-0

CLASS 1A FINALS
#14-Burlington Notre Dame (20-5) def. #4-Gladbrook-Reinbeck (34-3) 3-1  —  Gehlen Catholic’s setter, Cadence Goebel, was named to the 1A All-Tournament team.

(N-F-L football)

Green Bay 34, San Francisco 17

SAN FRANCISCO — Aaron Rogers connected on three first half touchdown passes to three different receivers to lead Green Bay to a 34-17 victory at San Francisco Thursday night.

 

 

FRIDAY RESULTS – November 6

(high school football playoffs)

REMSEN — Jeremy Koenck (koink) ran for 157 yards and scored three touchdowns and Blaine Harpenau added 150 yards on 28 carries and scored twice to lead No. 2 Remsen St. Mary’s to a 42-27 win over No. 3 Audubon Friday night in the eight-man football quarterfinals.  St. Mary’s rallied from a 27-7 deficit to lead 28-27 at halftime.  The victory sends the 10-and-0 Hawks to the UNI-Dome next Thursday for a semifinal round match-up with No. 5 Montezuma at 9 a.m.  The game will be carried on Y 101.3.

EIGHT-MAN QUARTERFINALS
#2-Remsen St. Mary’s (10-0) 42, #3-Audubon (8-1) 27
#10-Fremont-Mills 30, #4-CAM, Anita 28
#1-Don Bosco 42, Janesville 12
#5-Montezuma 62, #8-Easton Valley 22

CLASS A QUARTERFINALS
Council Bluffs St. Albert 24, #6-Logan-Magnolia 0
#1-Grundy Center 20, #5-West Hancock 14
#3-Iowa City Regina 32, #8-Wapsie Valley 27
#2-Saint Ansgar 49, #7-MFL-Mar-Mac 14

CLASS 1A QUARTERFINALS
#1-OA-BCIG 63, West Sioux 13
#7-South Central Calhoun 26, #5-Southeast Valley 6
Underwood 33, #2-Van Meter 14
#3-Sigourney-Keota 35, #10-Waterloo Columbus 32

CLASS 2A QUARTERFINALS
#2-Central Lyon/George-Little Rock 34, #4-West Lyon 13
#3-P-C-M, Monroe 21, #10-West Marshall 20
West Liberty 34, #6-Camanche 20
#5-Waukon 24, #7-Solon 8

CLASS 3A QUARTERFINALS
Boyden-Hull/Rock Valley 23, #6-Webster City 14
#2-Harlan 21, #7-Lewis Central 14
#1-Cedar Rapids Xavier 21, Grinnell 7
#9-North Scott 24, #8-West Delaware 21

CLASS 4A QUARTERFINALS
#4-Pleasant Valley 38, #7-Iowa City West 24
#1-Southeast Polk 48, Cedar Rapids Kennedy 0
#2-Ankeny 28, #5-Waukee 7
#3-Dowling Catholic won by forfeit over West Des Moines Valley

(college football)

Top 10 game:
(9) B-Y-U 51, (21) Boise State 17

BOISE — No. 9 B-Y-U improved to 8-0 Friday night with a 51-17 win over No. 17 Boise State.  Zach Wilson passed for 359 yards to lead the Cougars and Tyler Allgier ran for 123 yards.  B-Y-U’s 8-0 start is their best since 2001 when the Cougars went 12-0.

 

 

SATURDAY RESULTS – November 7

(college football)

Iowa (1-2) 49, Michigan State 7
Northwestern 21, Nebraska (0-2) 13
(17) Iowa State (5-2) 38, Baylor 31

Top 10 games:
(4) Notre Dame 47, (1) Clemson 40, 2 OTs
(3) Ohio State 49, Rutgers 27
(8) Florida 41, (5) Georgia 28
(6) Cincinnati 38, Houston 10
(7) Texas A&M 48, South Carolina 3
(10) Wisconsin vs. Purdue – cancelled, Covid 19

GPAC games:
Morningside 56, Concordia (NE) 22
Northwestern 62, Hastings 10
Jamestown 17, Briar Cliff 10

 

 

SUNDAY RESULTS – November 8

(N-F-L football)

Atlanta 34, Denver 27
Buffalo 44, Seattle 34
Tennessee 24, Chicago 17
Baltimore 24, Indianapolis 10
Kansas City 33, Carolina 31
N-Y Giants 23, Washington 20
Houston 27, Jacksonville 25
Las Vegas 31, L-A Chargers 26
Pittsburgh 24, Dallas 19
Miami 34, Arizona 31
New Orleans 38, Tampa Bay 3

Monday: New England at N-Y Jets