Thursday, October 30, 2014
   
Text Size
Banner

KLEM Local Schedule (week of May 2)

MONDAY RESULTS - May 2

(track)

(G) Le Mars finished first and Gehlen Catholic was third in the Le Mars JV Invitational.  Le Mars got first place finishes from Andrea Urban in the shot put, Andrea Kelly in the 3000-meter run, Hannah Steen in the 400, Morgan Ohm in the 100-meter hurdles and the Lady Bulldogs won the 4X800 relay, the Shuttle Hurdle relay and the Sprint Medley.  Gehlen got a first place finishes from Mariah McCarty in the High Jump and Leah Ellensohn in the 800.  Boys results were not available.

(G/B) Blackhawk Invitational (makeup)

GIRLS RESULTS:  Gehlen finished third behind Hinton and Remsen St. Mary's.  The Lady Jays won the Shuttle Hurdle relay in a time of 1:10.48 with Kaitlin Roberts, Emily Holtgrewe, Katelin Langel and Nicole Ryan ... Steph Rohe won the 100-meter hurdles in a time of :16.05 ... Molly Wankum won the 1500-meter run in 5:34.52 and the Sprint Medley relay was first in a time of 2:00.64 with Emily Holtgrewe, Katelin Langel, Steph Rohe and Nicole Ryan.

BOYS RESULTS:  Gehlen finished second behind Hinton and just ahead of Akron-Westfield.  Gehjeln's Jordan Langel won the 100-meter dash in a time of :11.95 ... Michael Whitehead won the Long Jump in a jump of 19'11 1/2" and Devin Groenhagen won the Shot Put in a toss of 47' 7 3/4".

(tennis)

(B) Le Mars 8 Spencer 1 (BULLDOG RESULTS:  In singles, Mike Ahlers won 6-0, 6-0, Kent Hasselquist won 7-6(7-5), 1-6, 10-3, Eric Havey won 6-4, 7-5, Keegan Driggs won 6-0, 6-0, Colin Brooks won 6-4, 6-0 and Aaron Ruden won 4-6, 6-4, 10-5.  In doubles, Ahlers/Hasselquist won 6-2, 6-1, Havey/Driggs lost 4-6, 2-6 and Brooks/Ruden won 6-4, 6-4)

(G) Le Mars 7 Spencer 2 (LADY BULLDOG RESULTS:  In singles, Carolyn Ahlers won 10-3, Erica Westhoff won 10-0, Stephanie Young won 10-1, Catie Meis won 10-3, Hannah Lang lost 4-10, Sophie Arens lost 7-10.  In doubles, Ahlers/Westhoff won 10-2, Young/Meis won 10-8, Lang/Arens won 10-4.)

(golf)

(G) Gehlen Catholic 212 Marcus/Meriden-Cleghorn 243 (MEDALIST:  Gehlen's Mollie Nemmers with a 49 with Shannon Smith earning runner-up honors with a 53.  Lauren Sitzmann also shot a 53 for the Lady Jays, Megan Tentinger had a 57 and Rachael Heuertz shot a 58.)

(B) Gehlen Catholic 176 Marcus/Meriden-Cleghorn 181 (Gehlen scores:  Dylan Kneip and Johnny Ruden had 43's, Derek Bretey a 44, Austin Juhl a 46, Dustan Kneip a 51 and Chad Langel a 53.)

(G) Le Mars 218 Estherville/Lincoln Central 219 Storm Lake 239 (MEDALIST:  ELC's Taylor Henrichs with a 51.  For Le Mars, Steph Betsworth, Madie Baack & Karly Hoss all shot 54's, Erin Kommes had a 56, Ashley Phelan a 64 and Emily Pick a 67.)

(B) Estherville/Lincoln Central 172 Le Mars 179 Storm Lake 188 (MEDALIST:  Max Brashera of E-L-C with a 39.  For Le Mars, Parker Rolfes a 42, Eric Cline  43, Coleton Brown a 46, Michael Brandenburg a 48, Chris Palmquist a 56 and Michael Sauer a 58.)

 

 

TUESDAY RESULTS - May 3

(track)

(G) Le Mars finished second behind Spencer in the Tornadoe Relays at Storm Lake. Taking first place for Le Mars, Emily Anderson in the 100-meter hurdles in a time of :17.28 ... Meredith Rand in the 1500-meter run in 5:22.49 ... the Sprint Medley relay in 1:57.83 with Lindsey Wichers, Ebony Stone, Kirstie Ruhland and Jenna Prieksat ... the 4X800 relay in 10:39.2 with Meredith Rand, Yashila Permeswaren, Hannah Steen and Nikki Sluiter ... and the Shuttle Hurdle relay in 1:12.35 with Emily Anderson, Megan Schwartz, Morgan Ohm and Kirstie Ruhland.

(B) Le Mars finished third behind Spirit Lake and Kuemper Catholic in the Tornadoe Relays in Storm Lake. Paxton Strub paced the Bulldog first place finishes with a victory in the High Jump at 6' and 110 High Hurdles in a time of :15.74.  Strub also anchored the Shuttle Hurdle relay to a first place finish in a time of 1:01.86.  Chris Hatting, Chris Eckstaine and Hunter Rohde also ran on the Shuttle.  And the Bulldogs 4X800 relay team of Joe Herzberg, Brennan Buss, Rodrigo Cobian and Kyle Borchers took first in a time of 8:26.86.

(G) Gehlen Catholic finished third behind Hinton and Unity Christian in the War Eagle Conference meet at Marcus. Gehlen's Shuttle Hurdle relay team of Steph Rohe, Katelin Langel, Kaitlin Roberts and Nicole Ryan took first in a time of 1:08.99 and Steph Rohe won the 100-meter hurdles in a time of :16.32.  The Lady Jays had five second place finishes.

(B) Gehlen Catholic finished fourth behind Unity Christian, South O'Brien and Hinton in the War Eagle Conference meet at Marcus. Devin Groenhagen won the shot for Gehlen at 45'11 1/2" and Jordan Langel won the 110 High Hurdles in :16.79.

(tennis)

(B) Le Mars 8 Spirit Lake 1 (BULLDOG RESULTS:  In singles, Mike Ahlers won 6-1, 6-4, Kent Hasselquist won 6-4, 6-4, Keggan Driggs won 6-2, 6-0, Eric Havey won 6-4, 5-7, 10-6, Colin Brooks won 6-2, 4-6, 10-4, and Aaron Ruden won 6-7 (7-5), 6-3, 10-5.  In doubles, Ahlers/Hasselquist won 10-2, Driggs/Havey won 10-3 and Brooks/Ruden forfeited due to injury.)

(G) Spirit Lake 8 Le Mars 1 (LADY BULLDOG RESULTS: In singles, Carolyn Ahlers lost 1-10, Erica Westhoff lost 4-10, Stephanie Young lost 2-10, Catie Meis lost 4-10, Hannah Lang lost 0-10, and Sophie Arens lost 510.  In doubles, Ahlers/Westhoff lost 2-10, Young/Meis won 10-7, and Lang/Arens lost 0-10.)

(golf)

(G) Le Mars finished third behind Spirit Lake and Okoboji in the Sibley-Ocheyedan Invitational. MEDALIST:  Leah Hilpipre of Spirit Lake with a 41.  For Le Mars, Emily Pick shot a 49, Karly Hoss a 50, Steph Betsworth a 52, Erin Kommes a 53, Madi Baack a 56 and Ashley Phelan a 58.

(B) Spirit Lake 155  Spencer 166   Le Mars 169 (MEDALIST:  Scott Hummel of Spirit Lake with a 35.  For Le Mars, Parker Rolfes shot a 39, Justin Tilley a 41, Michael Brandenburg a 44, Michael Sauer a 45, Eric Cline a 46 and Coleton Brown a 47.

 

 

WEDNESDAY RESULTS - May 4

(tennis)

(G) Le Mars finished second behind Spirit Lake in the Lakes Conference meet (makeup from April 30th).  Le Mars' Erica Westhoff was the conference champion at #2 singles, going unbeaten on the day.  The doubles teams of Catie Meis and Stephanie Young and the #2 team of Sophie Arens and Hannah Lang both finished third.

At the conclusion of the Lakes Conference Tournament, Le Mars finished their suspended dual with Cherokee from April 25th and won the match 5-3.  Stephanie Young rallied to win her singles match 10-7 ... Hannah Lang lost 8-10, and Sophie Arens lost 8-10.  The first three singles matches had been finished back on April 25th.  In doubles, Stephanie Young and Catie Meis won 8-2 at number two doubles and Sophie Arens and Hannah Lang lost 8-5 at number three.  The number one doubles were not played since Le Mars had already clinched the victory.

 

 

 

THURSDAY RESULTS - May 5

(track)

(B) Le Mars won the team title at the Spencer Relays with 142 points.  Spencer was second with 93. (BULLDOG RESULTS:  Paxton Strub won the high jump at 6'2" and the 110 High Hurdles in :15.12 ... Hunter Rohde won the Long Jump at 19'11" with freshman Levi TeBrink finishing second at 19'10" ... Kyle Borchers won the 800 in a time of 2:03.95 ... the 4X100 relay was first in :45.35 with Zach Reed, Hunter Rohde, Bryce Dahm and Brady Lancaster.)

(G) Le Mars won the Lady E-Hawk Relays at Emmetsburg, bettering Western Christian 136-132 in the Class A team race. (LADY BULLDOG RESULTS:  Katelyn Ewing won the shot put at 35'6" ... Ebony Stone won the Long Jump at 15'1 1/2" ... and Meredith Rand won the 1500 in a time of 5:24.82.)

(tennis)

(B) Le Mars 7 Storm Lake 2 (LE MARS RESULTS:  In singles play, Mike Ahlers won 76 (7-4), 6-4, Kent Hasselquist lost 4-6. 6-4. 6-10, Eric Havey won 6-1, 6-2, Keegan Driggs won 6-0, 6-2, Colin Brooks won 6-1, 6-3, and Aaron Ruden won 6-2, 7-5.  In doubles play, Ahlers/Hasselquist lost 3-6, 2-6, Havey/Driggs won 6-0, 5-7, 10-8, and Brooks/Ruden won 7-5, 6-2.)

The Bulldogs also finished a suspended match with Storm Lake from April 18th and won that match 7-2 for a double win over Storm Lake.

(G) Le Mars 6 Storm Lake 3 (LADY BULLDOG RESULTS:  Carolyn Ahlers won 10-0, Erica Westhoff won 10-2, Stephanie Young lost 6-10, Catie Meis won 10-5, Hannah Lang won 10-5, Sophie Arens lost 2-10.  In doubles, Ahlers/Westhoff won 10-2, Young/Meis won 10-3, and Lang/Arens lost 1-10.)

(golf)

(G) West Sioux 191 Gehlen Catholic 204 (MEDALIST:  Marlee Ericson of West Sioux with a 42.  For Gehlen, Shannon Smith shot a 49, Mollie Nemmers & Ali Galles had 50's, Lauren Sitzmann a 55, Megan Tentinger a 61 and Rachael Hueretz a 66).

(B) Gehlen Catholic 179 West Sioux 192 (MEDALIST:  Dylan Kneip of Gehlen with a 40.  Other Gehlen scores, Austin Juhl shot a 45, Derek Bretey a 46, Johnny Ruden a 48 and Chad Langel & Dustan Kneip 49's.)

 

 

FRIDAY RESULTS - May 6

(track)

(G/B) Rebel  Relays at Sloan

GIRLS RESULTS:  Gehlen finished second behind Ridge View.  The Lady Jays got a first place finish from Alli Sitzmann in the 1500-meter run in 5:28.50 ... Molly Wankum in the 3000-meter run in 12:31.25 ... Mariah McCarty in the High Jump at 4'6" ... and the Shuttle Hurdle was first in 1:09.36 with Steph Rohe, Emily Holtgrewe, Katelin Langel and Nicole Ryan.  Gehlen also added second place finishes in both distance races with Christa Meinert in the 3000 and Wankum in the 1500 ... Steph Rohe in the 100-meter hurdles and the Distance Medley, the 4X800 and 4X400 Relays finished second.

BOYS RESULTS:  not available at this time

(golf)

(G) Gehlen Catholic 204 Hartley-Melvin-Sanborn 217  South O'Brien 232 (Gehlen results:  Mollie Nemmers had a 49, Lauren Sitzmann a 50, Ali Galles a 51, Megan Tentinger a 54 and Shannon Smith a 59)

(B) South O'Brien 172  Hartley-Melvin-Sanborn 174  Gehlen Catholic 182 (Gehlen scores:  Dylan Kneip had a 40, Johnny Ruden a 46, Derek Bretey and Ross Ruhland 48's, and Austin Juhl and Chad Langel shot 49's)

 

 

SATURDAY RESULTS - May 7

(golf)

(B) Le Mars Invitational (M-O-C/Floyd Valley won the team title by one stroke over Maple Valley/Anthon-Oto, 319-320.  Le Mars finished third with a 328.  Gehlen finished ninth out of 12-team field. Kingsley-Pierson was tenth and the Le Mars JV was 12th.  Medalist honors went to Cherokee's Jake Spindler, who won a three-hole playoff from Ryan Salsberger of Maple Valley/Anthon-Oto after both finished with 74's.  Ryan Christy of MOC/FV shot a 75.  For Le Mars, Parker Rolfes shot a 79, good for 8th place, Voleton Brown had an 80, Mason Prieksat an 84, Michael Brandenburg an 85, Michael Sauer an 87, and Eric Cline a 90.  For Gehlen, Dyaln Kneip shot an 83, Johnny Ruden and Chad Langel had 90's, Derek Bretey had a 92, Ross Ruhland shot a 97 and Austin Juhl had a 100.  For Kingsley-Pierson, Colin Henrich had an 85, Brandon Bainbridge an 88, Austin Rollefson a 92, Robby Mercer a 94 and Levi Mahrt a 113.  Chris Palmquist led the Le Mars JV with a 90.)

(little league)

MAJOR GIRLS

Chargers 17 Eagles 7

Rockets 12 Lions 11

Broncos 13 Spartans 3

MAJOR BOYS

Mets 6 Rockies 4

Cubs 7 Pirates 2

Angels 9 Dodgers 5

Braves 7 Yankees 6

White Sox 9 A's 8

SENIOR BOYS

Giants 12 Orioles 8

Reds 11 Cards 7

 

Search KLEM

Banner

"

Stock Market

1 DOW 17,131.10
+156.79 (0.92%)    
2 S&P 1,992.73
+10.43 (0.53%)    
3 NASDAQ 4,565.39
+16.16 (0.36%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive