Tuesday, May 03, 2016
   
Text Size

Sports

KLEM Local Schedule (week of May 2)

MONDAY RESULTS - May 2

(college baseball)

(Sioux City, IA) - Morningside College’s Jacob Lamoreux, a junior
outfielder from Le Mars, collected three hits in Monday’s Great
Plains Athletic Conference baseball doubleheader against Briar
Cliff  University to become Morningside’s all-time hit leader with 218
career hits.  Lamoreux broke the former Morningside record of 217 career hits
set by Bret Hoch from 2007-10.

(track)

War Eagle Conference meet in Orange City

(girls results)  TEAM STANDINGS: 1. Unity Christian (135)  ..  2. Hartley-Melvin-Sanborn (123)  ..  3. MMC/RU (86)  ..  4. Hinton (62)  ..  5. West Sioux (43)  ..  6. Gehlen Catholic (37)  ..  7. Trinity Christian (28)  ..  8. South O'Brien (20)  ..  9. (tie) Remsen St. Mary's & Akron-Westfield (18)  ..  11. Clay Central-Everly (16).

Gehlen Catholic first place finishes:  Shuttle Hurdle Relay- (1:11.30) (Jill Kessenich-Katelyn Langel-Kate Peters-Anna Britt).  Second place finishes:  100-meter Hurdles- Jill Kessenich (:17.16)  ..  Distance Medley Relay- (1:50.38) (Paris Schroeder-Ellie Herbst-Kate Peters-Anna Britt).

MMC/RU first place finishes:  Sprint Medley Relay- (1:56.92)  ..  4X200 Relay- (1:51.59)  ..  4X100 Relay- (:53.11)  ..  4X400 Relay- (4:17.78).

Hinton first place finishes:  Shot Put- Hannah Treweiler (34'10")  ..  Discus- Hannah Treweiler (105'4").

 

(boys results)  TEAM STANDINGS: 1. Unity Christian (128)  ..  2. Hinton (111)  ..  3. South O'Brien (89)  ..  4. Akron-Westfield (57)  ..  5. Gehlen Catholic (47)  ..  6. Hartley-Melvin-Sanborn (38)  ..  7. MMC/RU (25)  ..  8. Trinity Christian (19)  ..  9. Clay Central-Everly (15)  ..  10. West Sioux (14)  ..  11. Harris-Lake Park (10)  ..  12. Remsen St. Mary's (4).

Gehlen Catholic first place finishes: none.  Second place finishes:  400-meter Hurdles- Xavier Roberts (:59.05)  ..  Distance Medley Relay- (3:48.37) (Izaac Herbst-Chandler Willett-Cooper Davis-Alec Langel).

Hinton first place finishes:  Shuttle Hurdle Relay- (1:03.34)  ..  4X400 Relay- (3:36.18)  ..  High Jump- Blake Vande Hoef (6'8" - new meet record).

Akron-Westfield first place finishes:  Long Jump- Austin Allard (20' 1/2").


Tornado Relays in Storm Lake

(girls results)  TEAM STANDINGS: not available at this time

Le Mars first place finishes:  Distance Medley Relay- (4:26) (Katie McAllister-Allison Wilken-Haylee Cooper-Sydney Rand)  ..  4X200 Relay- (1:48.6) (Katie McAllister-Chaise Benjamin-Haley Schwartz-Allison Wilken)  ..  4X400 Relay- (4:12.23) (Sydney Rand-Katrina Engebretson-Annie Ellis-Katie McAllister)  ..  100-meter Hurdles- Amanda Schwartz (:16.08)  ..  200-meter dash- Katie McAllister (:27.01).  Second place finishes:  400-meter dash- Katrina Engebretson (1:03.99)  ..  High Jump- Katrina Engebretson (5'0")  ..  3000-meter run- Maddie Hurt (11:55)  ..  800-meter run- Sydney Rand (2:34.7)  ..  Shuttle Hurdle Relay- (1:10.88) (Cassidy Utesch-Annie Ellis-Brooke Alesch-Amanda Schwartz)  ..  Sprint Medley Relay- (1:56.8) (Chaise Benjamin-Haylee Cooper-Allison Wilken-Annie Ellis)  ..  4X100 Relay- (:52.44) (Chaise Benjamin-Allison Wilken-Haley Schwartz-Stephanie Williams).

 

(boys results)  TEAM STANDINGS: 1. Le Mars (146)  ..  2. Spirit Lake (137)  ..  3. Estherville/Lincoln Central (65)  ..  4. Cherokee (54)  ..  5. Spencer (43)  ..  6. Sioux Center (40)  ..  7. Storm Lake (39)  ..  8. M-O-C/Floyd Valley (37).

Le Mars first place finishes:  100-meter dash- Collin Nemmers (:11.29)  ..  200-meter dash- Mason Wichers (:23.14)  ..  800-meter run-Devin Louison (2:03.83)  ..  110-meter Hurdles- Quenton Boddie (:15.89)  ..  High Jump- Mason Wichers (6'0")  ..  Shuttle Hurdle Relay- (1:01.11) (Cameron Buhman-Kyle Kliever-Colton Beitelspacher-Quenton Boddie)  ..  4X400 Relay- (3:29.30) (Collin Nemmers-Silas Buss-Tyler Pauley-Mason Wichers)  ..  Wheel Chair 100- Kaden Woodard  ..  Wheel Chair 200- Kaden Woodard  ..  Wheel Chair Shot Put- Kaden Woodard. Second place finishes:  400-meter dash- Mason Wichers (:51.86)  ..  110-meter Hurdles- Cameron Buhman (:16.25)  ..  4X100 Relay- (:44.77)  ..  4X100 Weight Relay- (:48.07)  ..  4X200 Relay- (1:33.21)  ..   4X800 Relay- (8:30.48).


(tennis)

(G) Spirit Lake defeated Le Mars (6-2) 8-1

Singles results: Elizabeth Ihrke lost 7-10  ..  Danielle Martin won 10-3  ..  Amy Isebrand lost 2-10  ..  Mary Meis lost 3-10  ..  Sarah Adams lost 8-10  ..  Jessica Eisma lost 2-10.  Doubles results: Elizabeth Ihrke/Danielle Martin lost 7-10  ..  Amy Isebrand/Sarah Adams lost 5-10  ..  Jessica Eisma/Emily Van Otterloo lost 5-10.



(B) Le Mars (9-0) defeated Spirit Lake 9-0

Singles results: Dylan Harms won 6-1, 6-0  ..  Kyle Marek won 6-1, 6-4  ..  Jake Thompson won 6-4, 6-1  ..  Thomas Havey won 6-0, 6-3  ..  Austin Rieken won 6-0, 3-6, 10-5 in tie-breaker  ..  Alex Mahan won 6-1, 6-4.  Doubles results: Dylan Harms/Jake Thompson won 6-2, 6-0  ..  Kyle Marek/Thomas Havey won 6-3, 6-1  ..  Austin Rieken/Alex Mahan won 6-3, 6-3.

(golf)

(G) Sibley-Ocheyedan Invitational

TEAM STANDINGS: 1. Unity Christian (189)  ..  2. Spirit Lake (207)  ..  3. Le Mars (214)  ..  4. Central Lyon (218)  ..  5. Cherokee (221)  ..  6. Estherville/Lincoln Central (236)  ..  7. Western Christian (227)  ..  8. Sheldon (240)  ..  9. Sibley-Ocheyedan (241).

Medalist: Alyssa Fedders of Unity Christian with a 44.

Le Mars scores: Sophie Fedders (51 - 9th place)  ..  Katelyn Raymond (52)  ..  Grace Lamoreux (55)  ..  Sidney Baumgartner (56)  ..  Emily Koonce (62)  ..  Erin Koonce (64).

 

(B) Le Mars Community Boys duel with Cherokee

TEAM RESULTS: Cherokee 168 Le Mars 171

Medalist: Matthew Hystad, Le Mars 37  Runner-Up Kam Johnson, Cherokee 40

Le Mars scores: Matthew Hystad 37.. Parker Magnussen 41.. Cameron Rol 41.. Dillan Baartman 52.. Donny Allaway 52.. Alex Betsworth 53.

 

(G) W-E-C meet at Remsen --  Remsen St. Mary's 243, MMC/RU 246

Remsen St. Mary's scores: Haley Delperdang (57 - runner-up medalist)  ..  Catherine Russell (57)  ..  Brooklyn Frederes (61)  ..  Kelsey Behrens (68)  ..  Mallory Behrens (69)  ..  Megan Wurth (73).

MMC/RU scores: Grace Galles (55 - medalist)  ..  Cassie Thompson (57)  ..  Lexi Cameron (65)  ..  Ciara Foster (69)  ..  Mahaley Dirks (75)  ..  Rylee Gannon (78).

(N-B-A playoff basketball)

Cleveland 104, Atlanta 93, Cleveland leads series 1-0
Oklahoma City 98, San Antonio 97, series tied 1-1

(N-H-L playoff hockey)

Pittsburgh 3, Washington 2, Pittsburgh leads series 2-1

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Milwaukee    8  L.A. Angels   5
Washington   2  Kansas City   0

AMERICAN LEAGUE
Texas 2, Toronto 1
Minnesota 6, Houston 2
Seattle 4, Oakland 3

NATIONAL LEAGUE
Chicago Cubs 7, Pittsburgh 2
N.Y. Mets 4, Atlanta 1
San Francisco 9, Cincinnati 6
St. Louis 10, Philadelphia 3
San Diego 2, Colorado 1

 


TUESDAY SCHEDULE - May 3

nothing scheduled locally

(N-B-A playoff basketball)

Miami at Toronto, 8 p.m., game one
Portland at Golden State, 10:30 p.m., Golden State leads series 1-0

(N-H-L playoff hockey)

Tampa Bay at NY Islanders, 7 p.m., series tied 1-1
Dallas at St. Louis, 8 p.m., series tied 1-1
San Jose at Nashville, 9 p.m., San Jose leads series 2-0

(major league baseball)

INTERLEAGUE
L.A. Dodgers (Kazmir 1-2) at Tampa Bay (Moore 1-2), 7:10 p.m.
Washington (Roark 2-2) at Kansas City (Young 1-4), 8:15 p.m.
L.A. Angels (Tropeano 1-0) at Milwaukee (Guerra 0-0), 8:10 p.m.

AMERICAN LEAGUE
Detroit (Verlander 2-2) at Cleveland (Tomlin 3-0), 6:10 p.m.
N.Y. Yankees (Severino 0-3) at Baltimore (Tillman 2-1), 7:05 p.m.
Texas (Perez 1-2) at Toronto (Estrada 1-2), 7:07 p.m.
Boston (Wright 2-2) at Chicago White Sox (Quintana 3-1), 8:10 p.m.
Minnesota (Meyer 0-0) at Houston (McHugh 2-3), 8:10 p.m.
Seattle (Iwakuma 0-3) at Oakland (Gray 3-2), 10:05 p.m.

NATIONAL LEAGUE
Chicago Cubs (Arrieta 5-0) at Pittsburgh (Niese 3-0), 7:05 p.m.
Arizona (Corbin 1-3) at Miami (Nicolino 1-0), 7:10 p.m.
Atlanta (Wisler 0-2) at N.Y. Mets (Harvey 2-3), 7:10 p.m.
San Francisco (Samardzija 3-1) at Cincinnati (Moscot 0-2), 7:10 p.m.
Philadelphia (Nola 1-2) at St. Louis (Wacha 2-1), 8:15 p.m.
Colorado (Butler 0-0) at San Diego (Cashner 1-2), 10:10 p.m.

 

 

 

WEDNESDAY SCHEDULE - May 4

(tennis)

(G) Le Mars hosts the Lakes Conference Tournament (make-up)

(B) Le Mars at the Lakes Conference Tournament in Spencer (make-up)





THURSDAY SCHEDULE - May 5

(track)

(G/B) Gehlen Catholic at the Kingsley-Pierson Relays

(G/B) Le Mars hosts the Lakes Conference meet

(golf)

(G) Cherokee & Emmetsburg at Le Mars

(B) Le Mars & Cherokee at Emmetsburg

(G/B) Hartley-Melvin-Sanborn, South O'Brien & Unity Christian (girls only) at Gehlen Catholic

(tennis)

(G) Spencer at Le Mars

(B) Le Mars at Spencer






FRIDAY SCHEDULE - May 6

(golf)

(G) Western Christian vs. Le Mars at Brunsville







SATURDAY SCHEDULE - May 7

(golf)

(B) Le Mars and Gehlen Catholic at the Le Mars Invitational

(tennis)

(G) Le Mars at the Spencer Tournament

(little league at the John Britton Complex)

JUNIOR BOYS
10:00-Mariners vs. Reds
10:00-Rays vs. D'Backs (field 5)
12:00-Royals vs. Giants

JUNIOR GIRLS
9:00-Falcons vs. Foxes
10:30-Hawks vs. Foxes

MAJOR BOYS
9:00-Rockies vs. Mets
9:00-Cubs vs. Pirates
10:30-Yankees vs. Phils
10:30-Angels vs. Dodgers
12:00-White Sox vs. A's

MAJOR GIRLS
9:00-Panthers vs. Spartans
10:30-Lions vs. Chargers
12:00-Broncos vs. Eagles
12:00-Rockets vs. Warriors



SUNDAY SCHEDULE - May 8

nothing scheduled locally

   

Page 1 of 308

Search KLEM

Stock Market

1 DOW 17,759.34
-131.82 (-0.74%)    
2 S&P 2,063.37
-18.06 (-0.87%)    
3 NASDAQ 4,763.22
-54.37 (-1.13%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive