Monday, October 20, 2014
   
Text Size
Banner

Sports Schedules

FALL SPORTS SCHEDULES

2014 LE MARS COMMUNITY FOOTBALL RESULTS
head coach-Gabe Tardive (3rd)
2013 results:  3-7 / 3-3 in 3A District 2
3A PLAYOFF QUALIFIER

August 29...............M-O-C/FLOYD VALLEY (L= 21-23)  (0-1)
September 5........(b)..at Western Christian (W= 20-14)  (1-1)
September 12............STORM LAKE* (homecoming) (W= 45-0)  (2-1/1-0)
September 19.......(b)..at Sioux Center (L= 6-14)  (2-2)
September 26.......(b)..at Denison-Schleswig* (L= 34-38)  (2-3/1-1)
October 3...............SPENCER*  (W= 18-15)  (3-3/2-1)
October 10.........(b)..at Sergeant Bluff-Luton* (L= 36-48)  (3-4/2-2)
October 17..............BOYDEN-HULL/ROCK VALLEY* (L= 27-28)  (3-5/2-3)
October 24.........(b)..at Bishop Heelan*

(b) KLEM broadcast
*-Class 3A District 1 game

 

 

2014 GEHLEN CATHOLIC FOOTBALL RESULTS
head coach-Tony Gunter (13th)
2013 results:  4-5 / 3-3 in 1A District 1

August 29...............(b)..at Sibley-Ocheyedan (L= 14-21)  (0-1)
September 5..................HINTON (L= 0-35)  (0-2)
September 12............(b)..at South O'Brien* (L= 7-14)  (0-3/0-1)
September 19.................AKRON-WESTFIELD* (L= 33-38)  (0-4/0-2)
September 26.................WOODBURY CENTRAL* (L= 0-38)  (0-5/0-3)
October 3...............(b)..at West Sioux* (L= 0-35)  (0-6/0-4)
October 10...................SIOUX CENTRAL* (homecoming) (L= 32-64)  (0-7/0-5)
oCTOBER 17..............(b)..at Alta-Aurelia* (L= 0-35)  (0-8/0-6)
October 24...................LAWTON-BRONSON*

(b) KLEM broadcast
*-Class 1A District 2 game

 

 

 

2014 LE MARS COMMUNITY VOLLEYBALL RESULTS
head coach-Alexia Lanka (1st)
2013 results:  24-13 / 6-1 - 2nd in Lakes Conf.
4A STATE QUALIFIER

September 2................at M-O-C/Floyd Valley Invitational
(2)........................Sheldon (W= 2-0)  (1-0)
(2)........................Sergeant Bluff-Luton (W= 2-0)  (2-0)
(2)........................Cherokee (championship) (W= 2-0)  (3-0)
September 9................at Spirit Lake* (W= 3-1)  (4-0/1-0)
September 11...............at Sioux City East (W= 3-1)  (5-0)
September 13...............LE MARS INVITATIONAL (1st)
(13).......................Hinton (W= 2-0)  (6-0)
(13).......................Lawton-Bronson (W= 2-1)  (7-0)
(13).......................Akron-Westfield (W= 2-0)  (8-0)
(13).......................Sergeant Bluff-Luton (W= 2-0)  (9-0)
(13).......................Lawton-Bronson (W= 2-0)  (10-0)
(13).......................Dakota Valley (W= 2-1)  (11-0)
September 16...............at Storm Lake* (W= 3-0)  (12-0/2-0)
September 23...............SPENCER* (W= 3-0)  (13-0/3-0)
September 25...............at Western Christian* (L= 1-3)  (13-1/3-1)
September 27...............at Unity Christian Invitational (3-3)
(27).......................Sergeant Bluff-Luton (L= 1-2)  (13-2)
(27).......................Sioux Center (W 2-1)  (14-2)
(27).......................Gehlen Catholic (W= 2-0)  (15-2)
(27).......................Sioux Falls Christian (W= 2-0)  (16-2)
(27).......................Southwest Christian (MN) (L= 1-2)  (16-3)
(27).......................Unity Christian (L= 0-2)  (16-4)
September 30...............EMMETSBURG* (W= 3-0)  (17-4/4-1)
October 4..................at Council Bluffs T-J Invitational
(4)........................Council Bluffs St. Albert (W= 2-1)  (18-4)
(4)........................Council Bluffs T-J (W= 2-0)  (19-4)
(4)........................Missouri Valley (W= 2-0)  (20-4)
(4)........................Sergeant Bluff-Luton (W= 2-0)  (21-4)
October 9..................at Cherokee* (W= 3-0)  (22-4/5-1)
October 11.................Western Christian Invitational
(11).......................Harlan (L= 0-2)  (22-5)
(11).......................M-O-C/Floyd Valley (W= 2-0)  (23-5)
(11).......................Bondurant-Farrar (W= 2-0)  (24-5)
(11).......................Bishop Heelan (L= 1-2)  (24-6)
(11).......................Unity Christian (W= 2-0)  (25-6)
(11).......................Sioux Falls Roosevelt (L= 0-2)  (25-7)
October 14.................ESTHERVILLE/LINCOLN CENTRAL* (W= 3-0)  (26-7/6-1-2nd)
October 18.................at Bishop Heelan Invitational
(18).......................Sioux City North (W= 2-0)  (27-7)
(18).......................Sioux Falls O'Gorman (L= 0-2)  (27-8)
(18).......................Sioux Center (W= 2-0)  (28-8)
(18).......................Sioux City East (W= 2-1)  (29-8)
(18).......................Western Christian (L= 1-2)  (29-9)
October 27-Nov. 4..........4A REGIONALS
(27).......................bye
(30)..................(b)..(semifinals) Spencer/Storm Lake winner at Le Mars - 7 pm
(4)........................(finals at Sioux City North)


*-Lakes Conference meet    (b) KLEM broadcast

 

 

 

2014 GEHLEN CATHOLIC VOLLEYBALL RESULTS
head coach-Mike Meyer (9th)
2013 results:  24-12 / 7-3 - 3rd in War Eagle Conf.
1A STATE QUALIFIER

September 2..............at Hinton* (W= 3-2)  (1-0/1-0)
September 4..............REMSEN-UNION* (W= 3-0)  (2-0/2-0)
September 6..............at Sheldon Tournament
(6)......................Central Lyon (L= 0-2)  (2-1)
(6)......................Sibley-Ocheyedan (W= 2-0)  (3-1)
(6)......................Newell-Fonda (W= 2-1)  (4-1)
(6)......................Cherokee (W= 2-1)  (5-1)
(6)......................Sheldon (L= 0-2)  (5-2)
September 9..............MARCUS/MERIDEN-CLEGHORN* (W= 3-0)  (6-2/3-0)
September 13.............at Le Mars Invitational
(13).....................Akron-Westfield (W= 2-0)  (7-2)
(13).....................Woodbury Central (W= 2-0)  (8-2)
(13).....................South O'Brien (W= 2-0)  (9-2)
(13).....................Lawton-Bronson (L= 0-2)  (9-3)
(13).....................Hinton (W= 2-1)  (10-3)
(13).....................Sergeant Bluff-Luton (L= 0-2)  (10-4)
September 16.............Triangular at Gehlen
(16).....................HARTLEY-MELVIN-SANBORN* (W= 3-0)  (11-4/4-0)
(16).....................UNITY CHRISTIAN* (L= 0-3)  (11-5/4-1)
September 21.............C-Y-O MEET AT GEHLEN
(21).....................Remsen St. Mary's (W= 2-0)  (12-5)
(21).....................Bishop Garrigan (L= 0-2)  (12-6)
(21).....................Storm Lake St. Mary's (W= 2-0)  (13-6)
(21).....................Fort Dodge St. Edmond (W= 2-0)  (14-6)
(21).....................Kuemper Catholic (L= 1-2)  (14-7)
(21).....................Bishop Heelan (L= 0-2)  (14-8)
September 23.............HARRIS-LAKE PARK* (W= 3-0)  (15-8/5-1)
September 27.............at Unity Christian Tournament (0-6)
(27).....................Unity Christian (L= 0-2)  (15-9)
(27).....................Sioux Center (L= 1-2)  (15-10)
(27).....................Le Mars (L= 0-2)  (15-11)
(27).....................Southwest Christian (L= 0-2)  (15-12)
(27).....................Sioux Falls Christian (L= 0-2)  (15-13)
(27).....................Sergeant Bluff-Luton (L= 1-2)  (15-14)
September 30.............WEST SIOUX* (W= 3-0)  (16-14/6-1)
October 7................at South O'Brien* (W= 3-0)  (17-14/7-1)
October 9................TRINITY CHRISTIAN* (W= 3-1)  (18-14/8-1)
October 14...............at Remsen St. Mary's* (W= 3-0)  (19-14/9-1)
October 16...............at Akron-Westfield* (W= 3-0)  (20-14/10-1-2nd)
October 21-Nov. 5........1A REGIONALS
(21).....................bye
(28)................(b)..Kingsley-Pierson/Siouxland Christian winner at Gehlen (7 pm)
(31).....................(semifinals at Gehlen)
(5)......................(finals at Woodbine)


*-War Eagle Conference match    (b) KLEM broadcast

 

 

 

 

2014 LE MARS COMMUNITY CROSS COUNTRY RESULTS
head coach-(G) Adam Moss / (B) Al Engebretson

August 26..............at Spencer Invitational (G= 6th / B= 8th)
September 11...........GARY MEYER MEMORIAL MEET (at Brunsville) (G= 5th / B= 5th)
September 13...........at Ridge View Invitational (G= 9th / B= 10th)
September 16...........at Storm Lake Invitational (G= 6th / B= 9th)
September 23...........at Sheldon Invitational - varsity meet was cancelled due to weather
September 25...........at Sioux Center Invitational (G= 4th / B= 8th)
September 30...........at Western Christian Invitational (G= 5th / B= 8th)
October 7..............at Cherokee Invitational (G= 7th / B= 8th)
October 14.............at Lakes Conference meet in Emmetsburg (G= 5th / B= 3rd)  Katie McAllister, Ellen Meis, Brett Marek & Jeremy Ranschau were named all-Lakes Conf.)
October 17.............at Unity Christian Invitational (G= 4th / B= 7th)
October 23.............at 3A Districts at Carroll

 

 

 

 

2014 GEHLEN CATHOLIC CROSS COUNTRY RESULTS
head coach-(G/B) Jim Fuentes

September 4...............at Okoboji Invitational (G= ?? / B= ??)
September 11..............at Gary Meyer Memorial meet (at Brunsville) (G= 8th / B= 8th)
September 13..............at Ridge View Invitational at Holstein  (G= 12th / B= 13th)
September 16..............at Woodbury Central Invitational (G= 8th / B= 8th)
September 25..............at Sioux Center Invitational (G= 12th / B= 13th)
September 30..............at Western Christian Invitational (G= 10th / B= 11th)
October 7.................at Kingsley-Pierson Invitational (G= 4th / B= 4th)
October 9.................at West Sioux Invitational (G= 2nd / B= 3rd)
October 13................at War Eagle Conference meet at Marcus (G= 4th / B= 5th) (Maggie DeRocher finished 15th, earning All-WEC)
October 17................at Unity Christian Invitational (G= 9th / B= 10th)
October 23................at 1A Districts in Holstein

   

Search KLEM

Banner

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive