Home KLEM Photos

KLEM Photos

KLEM would like you to share your sports photos with us!  You can e-mail to klemcontrol@gmail.com.  You can text to 712-540-3288.  KLEM can also invite you share in our photo Dropbox file.  You will receive photo credit on the KLEM website.

 

Winners!

First Place. $50 Claussen’s Cash
2nd Place. $30 Claussen’s Cash
Third Place. $20 Claussen’s Cash.

 

 

 

Gehlen Catholic Volleyball Welcome Home

Photos Jerri Callahan

 

Gehlen Catholic 2017 State Runner Up

photos courtesy of Scott Linden.

All Tournament Team

(high school playoff football)

AUDUBON — Canaan Cox scored five touchdowns and accounted for over 300 all-purpose yards to lead No. 2 Remsen St. Mary’s to a 64-32 quarterfinal round victory over No. 3 Audubon Friday night in the 8-man playoffs.  With the victory, the Hawks (10-0) advance to the semifinals next Thursday in the UNI-Dome in Cedar Falls where they’ll meet unrated Fremont Mills (9-2) in a 12-noon kick-off.  Quarterback Derrick Schorg threw for two touchdowns and ran for two more scores for the Hawks.  St. Mary’s built a 36-6 lead by halftime but saw that advantage trimmed to 16 in the second half before three fourth quarter touchdowns secured the victory.

photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch

photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch
photo courtesy Elizabeth Clark Fisch

Gehlen Catholic closes out football season

COUNCIL BLUFFS — A fourth quarter interception that was returned for a 50-yard touchdown by Dillion White all but ended Gehlen’s hopes of advancing to the Uni-Dome next Friday for the semifinals as the Council Bluffs St. Albert Falcons went on to beat the Jays 31-10 Friday night in the Class A quarterfinals.  An Xavier Roberts’ interception at the goal line halted a 15-play drive for the Falcons that ate up the first seven minutes of the third quarter.  Gehlen needed just four plays to go 95 yards to pull to within 17-10 on a 65-yard pass play from Cole Wiltgen-to-Izaac Herbst.  The Jays had a promising start to their next drive, going from their own 18 yard line to mid-field before White stepped in between a Wiltgen swing pass to Herbst for a pick-six that clearly swung momentum.  The Falcons added another score with 2:39 to play on a two-yard run by Luke Waters, capping a six-minute, 49-yard drive.  Senior quarterback Kyle Barnes threw a pair of first half touchdown passes, the first on the Falcon’s opening offensive play of the night that netted 53 yards to Blake Rallis.  The second TD-pass went to Tyler Blaha on a 48-yard bomb with 4:17 to play in the first half as St. Albert went ahead 17-3 at the break.  Lance Wright kicked a 30-yard first quarter field goal for the Falcons and Bryan Nohava added a 22-yard field goal for Gehlen’s only first-half scoring.  The Jays end the season at 8-and-3 while St. Albert takes a 10-and-1 record to next Friday’s semifinal game at the UNI-Dome against top-rated West Sioux at 1 p.m.

photo courtesy of Matt Schilling
photo courtesy of Matt Schilling
photo courtesy of Matt Schilling
photo courtesy of Matt Schilling
photo courtesy of Matt Schilling
photo courtesy of Matt Schilling

Gehlen Catholic Heartbreak Overtime Loss -Still Make Playoffs

Gehlen Catholic heartbreak overtime loss to Westwood 29-28.

The unbelievable comeback!

Advance video to about 8 minutes in.

More video on KLEM Facebook page.  Scroll down to videos and click see all.  Thanks to Jeremy Sitzmann Construction for sponsoring our first time Facebook Live sports event.

LE MARS — The Westwood Rebels converted a two-point conversion in overtime following a four-yard touchdown run by quarterback Sean Westergaard to edge Gehlen Catholic 29-28 in a Class A, District 1 clash at Jim Lorenzen Field to determine the second playoff spot in the district.  Adam Ellensohn’s one-yard run and Bryan Nohava’s P-A-T put the Jays in front 28-21 in the overtime period.  Ellensohn started the night with an 85-yard touchdown on the opening kick-off and Cole Wiltgen added a 22-yard touchdown run with 6:59 to play in the first quarter for an early 14-0 Gehlen lead.  Braulio Munoz scored on a seven-yard run with 1:41 to play in the first quarter for Westwood to trim the deficit to 14-7.  The two defensive units dominated the middle two quarters with no further scoring.  Munoz scored a tying touchdown with 8:45 to play in the fourth quarter and a 43-yard run by Travis Schrunk with 2:52 to play put Westwood ahead 21-14.  Gehlen tied the game with 1:48 left in regulation on a 19-yard TD-pass from Wiltgen to Jacob Nemmers with Nohava’s P-A-T knotting the game at 21-all.  The Jays did learn later in the evening Friday that they would be added to the playoff field in Class A as one of the two Wild Card teams, ending a five-year playoff drought for Gehlen.  The Jays travel to Southwest Valley in Corning next Friday night for a 7 p.m. playoff opener.  Westwood opens the playoffs Friday at Council Bluffs St. Albert.

Corning, Iowa – Gehlen Catholic football playoff Friday, October 27, 2017

 

Class A playoff bracket – right click on image and open in new tab for clear image.
8 player playoff bracket – right click on image and open in new tab for clear image

THURSDAY RESULTS – October 19

GIRLS TEAM QUALIFIERS:  1. Logan-Magnolia (63), 2. Alta-Aurelia (77) and 3. Fort Dodge St. Edmond (91).  The Gehlen girls finished 14th (376) and Remsen St. Mary’s finished 16th (464).  Individual champion:  Peyton Pogge (Tri-Center) (19:11.60).  Gehlen results:  51st-Addison Weber (24:02.25), 72nd-Patricia Stizmann (25:45.10), 96th-Melina Zubrod (27:57.91), 98th-Sarah Stegge (28:29.54), 100th-Bailey Penning (28:34.62) and 111th-Whitney Shrader (30:40.84).  Hinton results:  55th-EL’Lee Kroll (24:30.98).  Remsen St. Mary’s results:  86th-Kelsey Behrens (27:01.86), 118th-Olivia Schroeder (31:50.56), 119th-Rebecca Johnson (32:01.09), 123rd-Miranda Ball (34:20.11), and 128th-Katlin Harvey (36:54.58).   MMCRU results:  18th-Kaitlyn Goth (21:55.19), 93rd-Kaelee Letsche (27:19.48) and 101st-Leah Henderson (28:41.67).

State Cross Country qualifiers – Maddie Hurt, Chloe Calhoun, Kara Albrect

BOYS TEAM QUALIFIERS:  1. Tri-Center (88), 2. Adair-Casey/Guthrie (96), 3. Council Bluffs St. Albert (119).  Gehlen Catholic finished 12th (310) and Hinton finished 14th (353).  Individual champion:  Noah Nelson (Adair-Casey/Guthrie) (16:48.82).  Gehlen results:  2nd-Will Roder (16:57.70), 24th-Jeff Augustine (18:25.00), 63rd-Matyas Paval (19:48.47), 102nd-Eric Nam (20:46.88), 126th-Reese Bock (21:46.21), 138th-Jacob Koob (22:35.61), and 139th-Justin Schmit (22:43.15).  Remsen St. Mary’s results: 

TUESDAY RESULTS – October 10

(cross country)

Lakes Conference meet at Spencer

LCHS All Conference Runners: L to R: Rieken, Hulinsky, Sudgtelgte, Parmelee, Albrecht, C Meis, S Meis, Calhoun, Hurt. Front: Tonner

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Spencer (34)  ..  2. Le Mars (38) .. 3. Spirit Lake (93)  ..  4. Western Christian (99)  ..   5. Cherokee Washington (120)  ..  6. Estherville/Lincoln Central (130)  ..  7. Storm Lak (224).  Individual champion:  Elisa Fisher (Spencer) (19:41.45).   Le Mars placed five runners on the All-Lakes Conference team:  Maddie Hurt (3rd-20:11.18), Chloe Calhoun (6th-20:16.63), Kara Albrecht (7th-20:28.97), Sarah Meis (9th-21:01.03) and Caroline Meis (13th-21:34.70).  (NOTE:  Paige Washburn finished 16th-21:42.86)

Lakes conference champs 2017: Back row L to R: Grasz, Rieken, Tonner, Coach E, Parmelee, Skov. Front L to R: Hulinsky, Sudtelgte

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (35)  ..  2. Western Christian (64)  ..  T3. Spirit Lake & Spencer (87)  ..  5. Storm Lake (93)  ..  6. Estherville/Lincoln Central (164)  ..  7. Cherokee Washington (196).  Individual champion:  Taylor Myers (E-L-C) (17:04.92).  Le Mars placed five runners on the All-Lakes Conference team:  Landen Parmalee (3rd-17:22.45), Ethan Hulinsky (4th-17:25.10), Andrew Tonner (5th-17:26.67), Jason Sudtelgte (8th-17:30.39) and Alec Rieken (15th-17:57.51).

(J.V. results) Le Mars girls finished 2nd behind Spencer.  Jessica Hinds finished 2nd for Le Mars, Joan Meis was 5th and Hailey Plueger 7th.  Le Mars boys finished 2nd behind Spirit Lake.  Kyle Herbst of Le Mars finished 1st in a time of 19:12.65 with Tate Hogrefe finishing 7th and Jacob O’Dwyer 9th.

(M.S. results)  Le Mars girls finished 2nd behind Spencer.  Katie Cunningham finished 9th and Rebecca Hulinsky 10th.  Le Mars boys won the team title.  Luke Feuerhelm finished 3rd, Cael Kass 6th and Austin Haworth 8th for Le Mars.

TUESDAY RESULTS – October 3

(cross country)

Cherokee Invitational

girls varsity results)  TEAM – 1. Le Mars (39)  ..  2. Okoboji (71)  ..  3. Unity Christian (89)  ..  4. Spirit Lake (89)  ..  5. Western Christian (132)  ..  6. M-O-C/Floyd Valley (140)  ..  7. Cherokee Washington (144).  Individual champion:  Kourtney Delperdang (Spirit Lake) (20:13.05).  Le Mars results:  5th-Kara Albrecht (20:48.15), 6th-Chloe Calhoun (20:59.43), 7th-Maddie Hurt (21:10.38), 8th-Sarah Meis (21:14.94), 14th-Caroline Meis (21:58.70), 18th-Paige Washburn (22:11.63) and 38th-Jessica Hinds (24:18.34).  J.V. results:  TEAM – 1. Unity Christian  ..  2. Le Mars.  Individual champion:  Madison Blankespoor (Unity Christian) (23:36.61).  Top Le Mars finishers:  5th-Hailey Plueger (24.26.61) and 13th-Joan Meis (25:11.26).

Le Mars Boys Cross Country Team

 

September 12, 2017 (cross country)

Storm Lake Invitational

(girls varsity results)  TEAM:  1. Le Mars (43)  ..  2. Denison-Schleswig (59)  ..  3. Spencer (88)  ..  4. Unity Christian (120)  (12 teams).  Indvidual champion:  Raegen Anderson (Denison-Schleswig) (19:37.59).  Le Mars results:  3rd-Chloe Calhoun (20:27.02), 4th-Maddie Hurt (20:27.59), 5th-Kara Albrecht (20:43.40), 11th-Sarah Meis (21:36.27), 20th-Paige Washburn (22:13.56), 37th-Katie McAllister (23:26.48), and 39th-Caroline Meis (23:30.80).

photo submitted. Thanks!
Photo submitted. Thanks!