Home Sports Radio Iowa High School Football Poll – 9-13-21

Radio Iowa High School Football Poll – 9-13-21

126

Class 5A
1. Southeast Polk (3-0), LW #1 @ #3 Ankeny
2. Cedar Rapids Kennedy (3-0), LW #3 vs CR Jefferson
3. Ankeny (2-1), LW #6 vs #1 S.E. Polk
4. WDM Valley (2-1), LW #7 vs Waukee
5. Dowling Catholic (1-2), LW #2 @ #6 Iowa City High
6. Iowa City High (3-0), LW #8 vs #5 Dowling
7. Urbandale (2-1), LW #5 @ DSM Roosevelt
8. Johnston (2-1), LW #9 vs Waukee Northwest
9. Cedar Falls (2-1), LW #10 vs Ankeny Centennial
10.Sioux City East (3-0), LW (X) @ 3A #10 Sergeant Bluff-Luton

Class 4A
1. North Scott (3-0), LW #1 @ #2 Xavier
2. Cedar Rapids Xavier (3-0), LW #2 vs #1 North Scott
3. Indianola (3-0), LW #5 vs #4 Lewis Central
4, Lewis Central (2-1), LW #4 @ #3 Indianola
5. Waverly-Shell Rock (3-0), LW #6 vs 3A #2 West Delaware
6. Fort Dodge (3-0), LW #7 @ Marshalltown
7. Bondurant-Farrar (3-0), LW #10 vs Pella
8. Fort Madison (3-0), LW (X) @ Washington
9. Norwalk (2-1), LW #3 vs Dallas Center-Grimes
10.Newton (3-0), LW (X) @ Saydel

Class 3A
1. Harlan (3-0), LW #1 @ Glenwood
2. West Delaware (2-1), LW #3 @ 4A #5 Waverly-Shell Rock
3. Boyden-Hull/Rock Valley (3-0), LW #4 vs #9 Algona
4. Solon (3-0), LW #6 @ #6 Assumption
5. Humboldt (3-0), LW #7 @ Boone
6. Davenport Assumption (2-1), LW #2 vs #4 Solon
7. Nevada (3-0), LW #8 @ Hampton-Dumont-Cal
8. Independence (3-0), LW #9 @ Vinton-Sjellsburg
9. Algona (3-0), LW #10 @ #3 Boyden-Hull/Rock Valley
10.Sergeant Bluff-Luton (2-1), LW #5 vs 5A #10 Sioux City East

Class 2A
1. Southeast Valley (3-0), LW #2 vs #5 OABCIG
2. Waukon (2-1), LW #3 vs #9 North Fayette Valley
3. Spirit Lake (3-0), LW #5 vs #6 Pocahontas Area
4. Estherville Lincoln Central (2-1), LW #1 @ Clarion-Goldfield-Dows
5. OABCIG (3-0), LW #8 @ #1 Southeast Valley
6. Pocahontas Area (3-0), LW #7 @ #3 Spirit Lake
7. West Marshall (2-1), LW #9 @ Chariton
8. Central Lyon/GLR (1-2), LW (X) vs #10 West Lyon
9. North Fayette Valley (3-0), LW (X) @ #2 Waukon
10.West Lyon (1-2), LW (X) @ #8 Central Lyon/GLR

Class 1A
1. Van Meter (3-0), LW #1 vs Panorama
2. Iowa City Regina (3-0), LW #3 vs Mediapolis
3. Underwood (3-0), LW #4 vs East Sac County
4. Pella Christian (3-0), LW #5 vs Van Buren County
5. MFL MarMac (3-0), LW #6 @ Waterloo Columbus
6. Dike-New Hartford (3-0), LW #7 @ South Hardin
7. Sigourney-Keota (3-0), LW #8 vs Pleasantville
8. West Sioux (2-1), LW #2 @ Emmetsburg
9. Cardinal (Eldon), LW #9 @ Central Decatur
10.Dyersville Beckman (3-0), LW #10 vs Cascade

Class A
1. West Hancock (3-0), LW #1 vs West Fork
2. Woodbury Central (3-0), LW #2 vs Akron-Westfield
3. Grundy Center (2-1), LW #3 vs Hudson
4. North Linn (3-0), LW #4 @ Clayton Ridge
5. Riverside (Oakland) (3-0), LW #5 vs Sidney
6. Logan-Magnolia (2-1), LW #6 vs Tri-Center
7. North Tama (3-0), LW #7 vs Nashua-Plainfield
8. Mason City Newman (2-1), LW #8 @ #9 Saint Ansgar
9. Saint Ansgar (2-1), LW #10 vs #8 Newman
10.North Butler (3-0), LW (X) @ BCLUW

8-Player
1. Montezuma (4-0), LW #1 @ Melcher-Dallas
2. CAM (Anita) (3-0), LW #2 vs East Mills
3. Easton Valley (3-0), LW #3 @ Springville
4. Audubon (3-0), LW #4 @ Exira-EHK
5. Remsen St. Mary’s (3-0), LW #5 @ Kingsley-Pierson
6. Newell-Fonda (3-0), LW #6 @ Algona Garrigan
7. Janesville (3-0), LW #7 @ Rockford
8. WACO (4-0), LW #8 vs Iowa Valley
9. Gladbrook-Reinbeck (3-0), LW #10 @ Triploi
10.Turkey Valley (3-0), LW (X) vs Riceville