Home Sports Radio Iowa High School Football Poll – 10-4-21

Radio Iowa High School Football Poll – 10-4-21

232

Class 5A
1. Cedar Rapids Kennedy (6-0), LW #2 @ Davenport West (Thur)
2. Southeast Polk (5-1), LW #3 @ #6 CR Prairie
3. Iowa City High (6-0), LW #4 @ Pleasant Valley
4. WDM Valley (5-1), LW #5 @ DSM Lincoln
5. Urbandale (5-1), LW #6 @ Sioux City West
6. Cedar Rapids Prairie (5-1), LW #9 vs #2 S.E. Polk
7. Ankeny (4-2), LW #1 vs DSM North
8. Dowling Catholic (3-3), LW #10 vs Ames
9. Dubuque Senior (4-2), LW (X) vs Muscatine
10.Linn-Mar (5-1), LW #8 vs Ottumwa

Class 4A
1. North Scott (6-0), LW #1 @ Clinton
2. Cedar Rapids Xavier (5-1), LW #3 vs #9 Clear Creek- Amana
3. Bondurant-Farrar (6-0), LW #4 vs Boone
4. Lewis Central (4-2), LW #5 @ Glenwood
5. Norwalk (5-1), LW #8 @ Perry
6. Indianola (5-1), LW #2 @ Carlisle
7. Waverly-Shell Rock (5-1), LW #7 vs Mason City
8. Fort Madison (6-0), LW #6 vs Iowa City Liberty
9. Clear Creek-Amana (5-1), LW #9 @ #2 Xavier
10.Winterset (5-1), LW #10 @ CB Thomas Jefferson

Class 3A
1. Harlan (6-0), LW #1 @ Adel (ADM)
2. West Delaware (5-1), LW #2 vs Hampton-Dumont-Cal
3. Boyden-Hull/Rock Valley (6-0), LW #3 @ #8 Sergeant Bluff-Luton
4. Solon (6-0), LW #4 vs Fairfield
5. Humboldt (6-0), LW #5 @ Gilbert
6. Nevada (6-0), LW #6 vs #10 Algona
7. Independence (6-0), LW #7 @ Charles City
8. Sergeant Bluff-Luton (5-1), LW #8 vs #3 Boyden-Hull/Rock Valley
9. Davenport Assumption (4-2), LW #9 @ Benton
10.Algona (5-1), LW #10 @ #6 Nevada

Class 2A
1. Southeast Valley (6-0), LW #1 vs Pocahontas Area
2. Waukon (5-1), LW #2 @ Jesup
3. West Marshall (5-1), LW #3 vs Roland Story
4. OABCIG (5-1), LW #4 vs #5 Estherville Lincoln Central
5. Estherville Lincoln Central (4-2), LW #6 @ #4 OABCIG
6. West Lyon (4-2), LW #7 vs Unity Christian
7. Greene County (5-1), LW #8 vs Shenandoah
8. North Fayette Valley (5-1), LW (X) @ Union
9. Spirit Lake (4-2), LW #5 vs Clarion-Goldfield-Dows
10.Clarke (Osceola) (5-1), LW (X) @ Red Oak

Class 1A
1. Van Meter (6-0), LW #1 @ Interstate-35
2. Iowa City Regina (6-0), LW #2 vs West Branch
3. Underwood (6-0), LW #3 vs West Monona
4. Dike-New Hartford (6-0), LW #4 @ #10 Denver
5. Sigourney-Keota (6-0), LW #5 @ Central Decatur
6. West Sioux (5-1), LW #7 @ Sibley-Ocheyedan
7. Pella Christian (5-1), LW #7 @ Cardinal
8. Dyersville Beckman (6-0), LW #9 @ Sumner-Fredricksburg
9. AC/GC (6-0), LW (X) vs Panorama
10.Denver (6-0), LW (X) vs #4 Dike-New Hartford

Class A
1. West Hancock (6-0), LW #1 @ Saint Ansgar
2. Woodbury Central (6-0), LW #2 vs Tri-Center
3. Grundy Center (5-1), LW #3 @ BCLUW
4. North Linn (6-0), LW #4 vs Hudson
5. North Butler (6-0), LW #5 vs Lake Mills
6. Logan-Magnolia (5-1), LW #6 @ AHSTW
7. North Tama (6-0), LW #7 vs Wapsie Valley
8. Lisbon (5-1), LW #8 vs Highland
9. East Buchanan (5-1), LW (X) @ Clayton Ridge
10.Belle Plaine (5-1), LW (X) @ Pekin

8-Player
1. Montezuma (7-0), LW #1 @ #8 Baxter
2. CAM (Anita) (6-0), LW #2 vs Coon Rapids-Bayard
3. Easton Valley (6-0), LW #3 vs Edgewood-Colesburg
4. Remsen St. Mary’s (6-0), LW #4 @ AR-WE-VA
5. WACO (7-0), LW #6 @ Winfield-Mt. Union
6. Gladbrook-Reinbeck (6-0), LW #7 vs Don Bosco
7. Turkey Valley (6-0), LW #8 vs Tripoli
8. Baxter (6-0), LW #9 vs #1 Montezuma
9. Audubon (5-1), LW #10 vs West Harrison
10.Kee High (6-0), LW (X) @ Midland