Home Sports Class A District 1 All-District Teams and Honors

Class A District 1 All-District Teams and Honors

393

The Class A District 1 All-District Teams and Awards have been released.

Award Winners:
Offensive MVP: Kooper Ebel – H-M-S
Defensive MVP: Travis Kamradt – H-M-S
Lineman of the Year: Lance Berends – H-M-S
Kicker of the Year: Luis Mendoza – Alta-Aurelia
Punter of the Year: Brenin Stodden – MMCRU
Head Coach of the Year: Jay Eilers – H-M-S
Asst. Off. Coach of the Year: Kent Johnson – Akron-Westfield
Asst. Def. Coach of the Year: Steve Waechter – H-M-S

First Team All-District Team:

Hartley-Melvin-Sanborn:

Kooper Ebel – Jr.
Connor Dodd – Sr.
Travis Kamradt – Jr.
Lance Berends – Jr.
Nick Bronstadt – Sr.
Jesse Garcia – Sr.
Keevyn Jacobsma – Jr.
Mason Brinkman – Sr.

South O’Brien:

Parker Struve – Sr.
Pete Bottjen – Sr.
Carter Wohlert – Sr.
Hudson Oolman – Jr.
Jacob Van Lith – Jr.
Keaton Sampson – Jr.

Gehlen Catholic:

Keaten Bonderson – Jr.
Ryan Livermore – Sr.
Connor Kraft – Jr.
Mitchell Augustine – Sr.
Aiden Spangler – Jr.
Elias Sitzmann – Sr.

Alta-Aurelia:

Preston McCoy – Sr.
Carson Reinert – Jr.
Roman Napierala – So.
Gavin Sleezer – Fr.
Zach Erpelding – Sr.

Akron-Westfield:

Cade Walkingstick – Sr.
Lane Kenny – Jr.
Sam Phillips – Sr.
Ian Blowe – So.
Cael Moffatt – Sr.

Hinton:

Carson Pierce – Jr.
Garrett Davis – Jr.

Dylan Hartman – Jr.

MMCRU:

Brenin Stodden – Sr.
Preston Astidias – Sr.

Second Team All-District Team:

Hartley-Melvin-Sanborn:

Ryan Bordan – Jr.
James Gellerman – Fr.

South O’Brien:

Tsion Davis – Sr.
Boston Riedemann – Jr.

Gehlen Catholic:

Evan Steeg – Jr.
Yahir Vanegas – Sr.

Alta-Aurelia:

Connor Weinhod – Jr.
Cale Brechwald – So.

Akron-Westfield:

Haden McMahon – Sr.
Tyson Fairbanks – Sr.

Hinton:

Beau DeRocher – Jr.
Glen Carlson – Jr.

MMCRU:

Bryce Tentinger – Jr.
Eban Hicks – Sr.

Honorable Mention All-District Team:

Hartley-Melvin-Sanborn:

Wyatt Borden – Sr.
Jordan Ortega – Sr.

South O’Brien:

Kaedon Louscher – Sr.
Dain Moermond – Jr.

Gehlen Catholic:

Will Harpenau – So.
Ryan Augustine – Jr.

Alta-Aurelia:

Kaden Stites – Jr.
Lane Kraemer – Sr.

Akron-Westfield:

Carson James – Sr.
Michael Varns – Jr.

Hinton:

Bode Binneboese – So.
Garrett Lindley – So.

MMCRU:

Josh Wetter – Jr.
Mitch Schnepf – So.