Home Sports KLEM Area State Track Results – Friday

KLEM Area State Track Results – Friday

386

Check out the results from Friday’s session of the state track meet. We had 41 events from Plymouth County that competed on Friday.

1A Girls Discus: Miyah Whitehead – Gehlen Catholic (103’7″ – 13th)

1A Boys 110m Hurdles: Colin Pick – MMCRU (16.63 – 21st)

1A Girls 100m Hurdles: Claire Schroeder – Remsen St. Mary’s (15.68 – 6th)
Qualifies for the finals to be run at 1:05 PM on Saturday.
Sophie Ruden – Gehlen Catholic (16.95 – 20th)

1A Boys 4x200m Relay: Gehlen Catholic (1:33.67 – 12th)
(Runners: Dylan Lehmann, Aiden Spangler, Mitchell Augustine, Keaten Bonderson)
MMCRU (1:34.26 – 16th)
(Runners: Xander Tentinger, Kaden Neddermeyer, Eban Hicks, Gunnar Johnson)

1A Girls High Jump: Emily Dreckman – MMCRU (4’9″ – 19th)

1A Boys Discus: Ian Blowe – Akron-Westfield (152’6″ – 3rd)
Mitchell Schnepf – MMCRU (136’11” – 14th)

1A Girls 400m Hurdles: Sophie Ruden – Gehlen Catholic (1:07.73 – 6th)

1A Boys Distance Medley: MMCRU (3:46.68 – 21st)
(Runners: Xander Tentinger, Gunnar Johnson, Jace Colling, Brett Staab)

1A Girls 4x100m Relay: Gehlen Catholic (52.28 – 15th)
(Runners: Brynn Wendt, Sophie Ruden, Cadence Goebel, Lauren Heying)
Remsen St. Mary’s (52.56 – 19th)
(Runners: Halle Galles, Whitney Jensen, Carmindee Ricke, Claire Schroeder)

1A Boys 4x100m Relay: Gehlen Catholic (46.37 – 24th)
(Runners: Dylan Lehmann, Chance Kallsen, Mitchell Augustine, Aiden Spangler)

2A Girls Discus: Allie Schweitzberger – K-P/WC (125’7″ – State Runner-Up)
Lauren Kounkel – Hinton (125’2″ – 4th)
Lynsey Countryman – K-P/WC (103’7″ – 17th)

2A Boys High Jump: Beau Goodwin – K-P/WC (6’0″ – 12th)
Landen Lovrien – Hinton (6’0″ – 12th)

2A Girls Distance Medley: Hinton (4:25.12 – 14th)
(Runners: Anna Coffee, Ashlyn Kovarna, Kadence Peters, Gabbie Friessen)
K-P/WC (4:32.28 – 23rd)
(Runners: Avery Schroeder, Allison Reinking, Brooklyn Beelner, Lillian Ofert)

3A Boys 110m Hurdles: Reece Spieler – Le Mars (16.26 – 21st)

2A Girls 100m Hurdles: Anna Coffee – Hinton (15.93 – 7th)
Qualifies for the finals to be run at 1:05 PM on Saturday.

2A Boys 4x200m Relay: K-P/WC (1:33.47 – 13th)
(Runners: Damon Schmid, Carter Bleil, Josh Harvey, Braden Coulter)

3A Boys 4x200m Relay: Le Mars (1:30.63 – 3rd)
(Runners: Ryan Sadoski, Sione Fifita, David Leusink, Cael Kass)

2A Girls 4x200m Relay: K-P/WC (1:44.36 – State Champion)
(Runners: MaKenna Bowman, Erika Kuntz, McKenzie Goodwin, Aubree Bell)

3A Girls 4x200m Relay: Le Mars (1:47.39 – 13th)
(Runners: Allie Kruse, Madi Huls, Jenna Allen, Stella Hector)

2A Girls High Jump: Anna Coffee – Hinton (5’2″ – 7th)
Lexi McElrath – K-P/WC (No height – 21st)

3A Girls Long Jump: Lilly McNaughton – Le Mars (16’4.5″ – 16th)

3A Boys Shot Put: Brandon VanderSluis – Le Mars (59’3.75″ – State Runner-Up)

2A Boys Discus: Luke Paulsen – K-P/WC (148’7″ – 7th)

2A Boys 400m Hurdles: Grant Schroeder – K-P/WC (55.82 – 7th)

3A Boys 400m Hurdles: Konnor Calhoun – Le Mars (58.40 – 16th)

2A Boys 4x100m Relay: K-P/WC (44.68 – 19th)
(Runners: Damon Schmid, Braden Coulter, Kaleb Bleil, Carter Bleil)

3A Boys 4x100m Relay: Le Mars (43.63 – 11th)
(Runners: Ryan Sadoski, Sione Fifita, David Leusink, Cael Kass)

2A Girls 4x400m Relay: Hinton (4:12.47 – 12th)
(Runners: Rylee Faith, Gabbie Friessen, Kadence Peters, Ashlyn Kovarna)
K-P/WC (4:14.07 – 16th)
(Runners: MaKenna Bowman, Allison Reinking, Brooklyn Beelner, McKenzie Goodwin)

3A Girls 4x400m Relay: Le Mars (4:09.78 – 13th)
(Runners: Madi Huls, Jenna Allen, Allie Kruse, Sienna Kass)

2A Boys 4x400m Relay: K-P/WC (3:31.47 – 15th)
(Runners: Conner Beelner, Will DeStigter, Eric McGill, Grant Schroeder)

3A Boys 4x400m Relay: Le Mars (3:33.21 – 20th)
(Runners: Reece Spieler, Alex Allen, Teagan Kasel, Cael Kass)