Home Sports Radio Iowa Football Poll – 10-3-22

Radio Iowa Football Poll – 10-3-22

253

Class 5A
1. Pleasant Valley (6-0), LW #1 @ #7 Iowa City High
2. Dowling Catholic (5-1), LW #2 @ #10 Ames
3. Ankeny (5-1), LW #3 @ DSM North
4. Southeast Polk (5-1), LW #5 vs #5 C.R. Prairie
5. Cedar Rapids Prairie (5-1), LW #6 @ #4 S.E. Polk
6. Ankeny Centennial (4-2), LW #9 vs Waukee Northwest
7. Iowa City High (4-2), LW (X) vs #1 Pleasant Valley
8. Cedar Falls (4-2), LW (X) @ Dubuque Hempstead
9. Cedar Rapids Kennedy (5-1), LW #4 vs Davenport West
10.Ames (5-1), LW (X) vs #2 Dowling Catholic

Class 4A
1. Lewis Central (7-0), LW #1 vs Glenwood
2. Cedar Rapids Xavier (6-0), LW #2 @ Clear Creek-Amana
3. Waverly-Shell Rock (6-0), LW #3 @ Mason City
4. Carlisle (5-1), LW #4 @ #5 Indianola
5. Indianola (5-1), LW #5 vs #4 Carlisle
6. Iowa City Liberty (5-1), LW #6 vs Fort Madison
7. Bondurant-Farrar (5-1), LW #8 @ Boone
8. North Scott (4-2), LW #9 vs Clinton
9. Spencer (5-1), LW #10 @ Webster City
10.Newton (6-0), LW (X) vs CR Washington

Class 3A
1. Harlan (5-1), LW #1 vs #4 ADM (Adel)
2. Humboldt (6-0), LW #2 vs Gilbert
3. Mount Vernon (6-0), LW #3 @ Maquoketa
4. ADM (Adel) (6-0), LW #4 @ #1 Harlan
5. Nevada (5-0), LW #6 @ Algona
6. Independence (6-1), LW #9 vs Charles City
7. Solon (4-2), LW #8 @ Fairfield
8. North Polk (4-2), LW #5 vs Ballard
9. Creston (5-1), LW #7 @ Saydel
10.West Delaware (3-3), LW (X) @ Hampton-Dumont-Cal

Class 2A
1. Williamsburg (6-0), LW #1 vs Davis County
2. Central Lyon/George-Little Rock (6-0), LW #2 vs Sheldon
3. West Marshall (6-0), LW #3 @ Roland-Story
4. Spirit Lake (6-0), LW #4 @ Clarion-Goldfield-Dows
5. OABCIG (5-1), LW #7 @ Estherville Lincoln Central
6. West Lyon (4-2), LW #8 @ Unity Christian
7. Greene County (4-1), LW #9 Idle
8. Osage (4-2), LW (X) @ Garner Hayfield Ventura
9. New Hampton (5-1), LW #5 vs Forest City
10.Crestwood (4-2), LW #10 @ Clear Lake

Class 1A
1. Van Meter (5-1), LW #1 vs Interstate-35
2. Underwood (6-1), LW #2 @ West Monona
3. West Branch (6-0), LW #3 vs Regina
4. West Sioux (5-1), LW #4 vs Sibley-Ocheyedan
5. Dike-New Hartford (5-1), LW #5 vs Denver
6. Carroll Kuemper (6-0), LW #7 @ Treynor
7. Aplington-Parkersburg (5-1), LW #6 @ Central Springs
8. ACGC (5-1), LW (X) @ Panorama
9. Pella Christian (5-1), LW #10 vs Cardinal
10.South Hamilton (5-1), LW (X) @ Manson-NW Webster

Class A
1. West Hancock (6-0), LW #1 vs Saint Ansgar
2. Lynnville-Sully (6-0), LW #2 @ Ogden
3. Grundy Center (6-0), LW #3 vs BCLUW
4. Woodbury Central (6-0), LW #4 @ Tri-Center
5. AHSTW (Avoca) (6-0), LW #6 @ Logan-Magnolia
6. North Linn (5-1), LW #7 @ Hudson
7. East Buchanan (5-1), LW #8 vs Clayton Ridge
8. Columbus Junction (5-0), LW #9 @ North Cedar
9. HMS (Hartley) (4-2), LW #5 @ Hinton
10.Alburnett (5-1), LW #10 vs Wapello

8-Player
1. Remsen St. Mary’s (6-0), LW #1 vs AR-WE-VA
2. WACO (7-0), LW #2 vs Winfield-Mount Union
3. Don Bosco (6-0), LW #3 vs #6 Gladbrook-Reinbeck
4. Easton Valley (4-1), LW #4 @ Edgewood-Colesburg
5. Gladbrook-Reinbeck (6-0), LW #6 @ #3 Don Bosco
6. Baxter (6-0), LW #8 @ Montezuma
7. Lenox (6-0), LW #7 vs Martensdale-St. Mary’s
8. Newell-Fonda (5-1), LW #5 vs Glidden-Ralston
9. West Harrison (6-0), LW #10 vs Audubon
10.Southeast Warren (6-1), LW (X) @ Murray