Home Sports 2022 War Eagle Conference All-Conference Volleyball Teams

2022 War Eagle Conference All-Conference Volleyball Teams

511

The War Eagle Conference has released their All-Conference volleyball teams for the 2022 season. The full list of honorees are below with athletes from Plymouth County bolded.

First Team:

Gracie Schoonhoven – Senior – Unity Christian
Tyra Schuiteman – Senior – Unity Christian
Paige De Boom – Senior – Unity Christian
Bailey Boeve – Freshman – Hinton
Carlene Hicklin – Junior – Hinton
Ashlyn Kovarna – Junior – Hinton
Miyah Whitehead – Senior – Gehlen Catholic
Cadence Goebel – Senior – Gehlen Catholic
Mya Bunkers – Junior – Remsen St. Mary’s
Claire Schroeder – Junior – Remsen St. Mary’s
Avery Van Maanen – Senior – Trinity Christian
Lauryn Saathoff – Senior – Akron-Westfield
Elise Haack – Senior – Hartley-Melvin-Sanborn

Second Team:

Haley Kuperus – Junior – Unity Christian
Gabbie Friessen – Junior – Hinton
Sophie Ruden – Senior – Gehlen Catholic
Whitney Jensen – Sophomore – Remsen St. Mary’s
Jamie Kooima – Senior – Trinity Christian
Josie Jacobs – Sophomore – Akron-Westfield
Isabelle Olson – Senior – MMCRU
Avery Schlenger – Senior – MMCRU
Kylee Schiphoff – Sophomore – Hartley-Melvin-Sanborn
Maddie Johnson – Senior – South O’Brien
Cassie Koopmans – Senior – West Sioux

Honorable Mention:

Jadyn Hofmeyer – Sophomore – Unity Christian
Aubree Lake – Senior – Hinton
Aurora Goebel – Sophomore – Gehlen Catholic
Halle Galles – Junior – Remsen St. Mary’s
Madelyn Vis – Sophomore – Trinity Christian
Makenzie Hughes – Sophomore – Akron-Westfield
Hannah Neddermeyer – Senior – MMCRU
Abigail Kunzman – Senior – Hartley-Melvin-Sanborn
Karlee Warnke – Senior – South O’Brien
Addi Dekkers – Senior – West Sioux
Brooke Nicks – Junior – Harris-Lake Park

Conference Standings

  1. Unity Christian (10-0) *State Quarterfinalist
  2. Hinton (9-1) *State Semifinalist
  3. Gehlen Catholic (8-2)
  4. Remsen St. Mary’s (7-3)
  5. Trinity Christian (6-4)
  6. Akron-Westfield (5-5)
  7. MMCRU (4-6)
  8. Hartley-Melvin-Sanborn (3-7)
  9. South O’Brien (2-8)
  10. West Sioux (1-9)
  11. Harris-Lake Park (0-10)