Home Sports Class A District 1 All-District Football Teams

Class A District 1 All-District Football Teams

387

The coaches in Class A District 1 have released their all-district football teams and honors for the 2022 season.

Awards:

Offensive MVP: Kooper Ebel – Senior – H-M-S
Defensive MVP: Keaten Bonderson – Senior – Gehlen Catholic
Punter of the Year: Dain Moermond – Senior – South O’Brien
Kicker of the Year: Keaton Logan – Senior – Gehlen Catholic
Lineman of the Year: Lance Berends – Senior – H-M-S
Head Coach of the Year: Jay Eilers – H-M-S
Assistant Offensive Coach of the Year: Colin Youde – MMCRU
Assistant Defensive Coach of the Year: Cale Kramer – Hinton

First Team:

H-M-S – Kooper Ebel – Senior
H-M-S – Travis Kamradt – Senior
H-M-S – Lance Berends – Senior
H-M-S – Elijah Groeneweg – Senior
H-M-S – Keevyn Jacobsma – Senior
H-M-S – Ethan Diehm – Senior
H-M-S – Adam Schierholz – Junior
H-M-S – Ethan Wiersma – Junior
Gehlen – Connor Kraft – Senior
Gehlen – Keaten Bonderson – Senior
Gehlen – Evan Steeg – Senior
Gehlen – William Harpenau – Junior
Gehlen – Ryan Augustine – Senior
Gehlen – Kale Pearson – Sophomore
Gehlen – Keaton Logan – Senior
Hinton – Beau DeRocher – Senior
Hinton – Garrett Divis – Senior
Hinton – Caden Winters – Senior
Hinton – Glen Carlson – Senior
Hinton – Dylan Hartman – Senior
Hinton – Garrett Lindley – Junior
South O’Brien – Boston Riedemann – Senior
South O’Brien – Hudson Oolmann – Senior
South O’Brien – Sawyer Honkomp – Senior
South O’Brien – Dylan Strubbe – Senior
South O’Brien – Jacob VanLith – Senior
Akron-Westfield – Lane Kenny – Senior
Akron-Westfield – Michael Varns – Senior
Akron-Westfield – Ian Blowe – Junior
Alta-Aurelia – Gavin Sleezre – Sophomore
Alta-Aurelia – Kaden Stites – Senior
Alta-Aurelia – Carson Reinert – Senior
MMCRU – Kyler Bork – Junior
MMCRU – Jace Colling – Sophomore
MMCRU – Josh Wetter – Senior

Second Team:

H-M-S – Ethan Baker – Senior
H-M-S – Trenton Vollink – Senior
Gehlen – Aiden Spangler – Senior
Gehlen – Gabe Wiltgen – Junior
Hinton – Brooks Binneboese – Sophomore
Hinton – Jacob Bishop – Sophomore
South O’Brien – Keaton Sampson – Senior
South O’Brien – Leo Sells – Senior
Akron-Westfield – Conner Wendel – Junior
Akron-Westfield – Jack Terpstra – Junior
Alta-Aurelia – Allen Brenner – Senior
Alta-Aurelia – Cale Brechwawld – Junior
MMCRU – Noah Galles – Junior
MMCRU – Michael Peterson – Sophomore

Honorable Mention:

H-M-S – Ryan Borden – Senior
H-M-S – Ethan Huberg – Junior
Gehlen – Brandon Gengler – Senior
Gehlen – Zayne Weiland – Senior
Hinton – Bode Binneboese – Junior
Hinton – Carter Worden – Senior
South O’Brien – Dain Moermond – Senior
South O’Brien – Mitchell Enger – Junior
Akron-Westfield – Michael Swancutt – Senior
Akron-Westfield – Tatum Wilken – Sophomore
Alta-Aurelia – Sam Colerick – Senior
Alta-Aurelia – Roman Napierala – Junior
MMCRU – Jonah Petersen – Junior
MMCRU – Mitchell Schnepf – Junior

Final Standings:

Hartley-Melvin-Sanborn (6-0)
Gehlen Catholic (5-1)
Hinton (4-2)
South O’Brien (3-3)
Akron-Westfield (1-5)
Alta-Aurelia (1-5)
MMCRU (1-5)