Home Sports Radio Iowa High School Football Poll – 9-27-21

Radio Iowa High School Football Poll – 9-27-21

300

Class 5A
1. Ankeny (4-1), LW #2 @ #5 Valley
2. Cedar Rapids Kennedy (5-0), LW #1 vs #7 Cedar Falls
3. Southeast Polk (4-1), (4-1), LW #3 @ #8 Linn-Mar
4. Iowa City High (5-0), LW #5 @ Davenport North (Thur)
5. WDM Valley (4-1), LW #4 vs #1 Ankeny
6. Urbandale (4-1), LW #6 @ Ankeny Centennial
7. Cedar Falls (4-1), LW #7 @ #2 Kennedy
8. Linn-Mar (5-0), LW #8 vs #3 S.E. Polk
9. Cedar Rapids Prairie (4-1), LW #9 @ Waterloo West
10.Dowling Catholic (2-3), LW #10 @ Johnston

Class 4A
1. North Scott (5-0), LW #1 @ Burlington
2. Indianola (5-0), LW #2 @ #8 Norwalk
3. Cedar Rapids Xavier (4-1), LW #3 @ Pella
4. Bondurant-Farrar (5-0), LW #4 @ Perry
5. Lewis Central (3-2), LW #5 vs DSM Hoover
6. Fort Madison (5-0), LW #7 vs Clinton
7. Waverly-Shell Rock (4-1), LW #8 vs Marion
8. Norwalk (4-1), LW #9 vs #2 Indianola
9. Clear Creek-Amana (4-1), LW (X) @ CR Washington (Thur)
10.Winterset (4-1), LW (X) vs Glenwood

Class 3A
1. Harlan (5-0), LW #1 @ Atlantic
2. West Delaware (4-1), LW #2 vs South Tama
3. Boyden-Hull/Rock Valley (5-0), LW #3 @ Sioux Center
4. Solon (5-0), LW #4 @ Washington
5. Humboldt (5-0), LW #5 @ North Polk
6. Nevada (5-0), LW #6 vs Ballard
7. Independence (5-0), LW #7 vs Hampton-Dumont-Cal
8. Sergeant Bluff-Luton (4-1), LW #8 @ MOC-Floyd Valley
9. Davenport Assumption (3-2), LW #10 @ Mount Vernon
10.Algona (4-1), LW (X) @ Gilbert

Class 2A
1. Southeast Valley (5-0), LW #1 @ Clarion-Goldfield-Dows
2. Waukon (4-1), LW #2 vs Wahlert
3. West Marshall (4-1), LW #5 @ PCM
4. OABCIG (4-1), LW #6 @ #10 Pocahontas Area
5. Spirit Lake (4-1), LW #3 @ #6 Estherville Lincoln Central
6. Estherville Lincoln Central (3-2), LW #4 vs #5 Spirit Lake
7. West Lyon (3-2), LW #7 vs Okoboji
8. Greene County (4-1), LW #8 vs Red Oak
9. Unity Christian (4-1), LW #9 @ Central Lyon
10.Pocahontas Area (4-1), LW #10 vs #4 OABCIG

Class 1A
1. Van Meter (5-0), LW #1 vs Nodaway Valley
2. Iowa City Regina (5-0), LW #2 @ Louisa-Muscatine
3. Underwood (5-0), LW #3 @ Treynor
4. Dike-New Hartford (5-0), LW #5 vs Aplington-Parkersburg
5. Sigourney-Keota (5-0), LW #6 vs #8 Cardinal
6. West Sioux (4-1), LW #7 vs Ridge View
7. Pella Christian (4-1), LW #4 @ Pleasantville
8. Cardinal (Eldon) (5-0), LW #8 @ #5 Sigourney-Keota
9. Dyersville Beckman (5-0), LW #9 vs #10 Columbus
10.Waterloo Columbus (4-1), LW #10 @ #9 Beckman

Class A
1. West Hancock (5-0), LW #1 vs #10 HMS
2. Woodbury Central (5-0), LW #2 vs Westwood
3. Grundy Center (4-1), LW #3 vs Nashua-Plainfield
4. North Linn (5-0), LW #4 @ Starmont
5. North Butler (5-0), LW #9 vs Saint Ansgar
6. Logan-Magnolia (4-1), LW #6 @ IKM-Manning
7. North Tama (5-0), LW #7 @ BCLUW
8. Lisbon (4-1), LW (X) @ Pekin
9. Earlham (4-1), LW #10 vs Southwest Valley
10.HMS (Hartley) (4-1), LW (X) @ #1 West Hancock

8-Player
1. Montezuma (6-0), LW #1 vs Twin Cedars
2. CAM (Anita) (5-0), LW #2 vs Exira-EHK
3. Easton Valley (5-0), LW #3 vs Calamus-Wheatland
4. Remsen St. Mary’s (5-0), LW #5 vs #5 Newell-Fonda
5. Newell-Fonda (5-0), LW #6 @ #4 Remsen St. Mary’s
6. WACO (6-0), LW #8 vs Lone Tree
7. Gladbrook-Reinbeck (5-0), LW #9 vs Meskwaki
8. Turkey Valley (5-0), LW #10 vs Clarksville
9. Baxter (5-0), LW (X) vs Collins-Maxwell
10.Audubon (5-0), LW #4 @ Coon Rapids-Bayard