Home KLEM Fall Sports Broadcast Schedule

KLEM Fall Sports Broadcast Schedule

KLEM FALL SPORTS BROADCAST SCHEDULE

Click here to check out the KLEM Radio YouTube channel.

Friday, September 24: Gehlen Catholic at Akron-Westfield Football – 7:00 PM
Friday, October 1: Le Mars at Webster City Football – 7:00 PM
Friday, October 8: Gehlen Catholic at MMCRU Football – 7:00 PM
Friday, October 15: Le Mars at Spencer Football – 7:00 PM
Friday, October 22: Possible Gehlen Playoff Game OR Fort Dodge at Le Mars Football – 7:00 PM

LE MARS BULLDOG FOOTBALL SCHEDULE:

Coach: Ken Vigdal

August 27 – at #5 Sergeant Bluff-Luton (L – 7-36) (0-1, 0-0)
September 3 – BISHOP HEELAN (W – 22-8) (1-1, 0-0)
September 10 – SIOUX CITY EAST (L – 13-42) (1-2, 0-0)
September 17 – at MOC-Floyd Valley (W – 17-0) (2-2, 0-0)
September 24 – STORM LAKE * (Homecoming)
October 1 – at Webster City *
October 8 – DENISON-SCHLESWIG *
October 15 – at Spencer *
October 22 – FORT DODGE *

* District Game

LE MARS BULLDOG VOLLEYBALL SCHEDULE:

Coach: Jakki Tentinger

August 26 – vs. Cherokee (at Sheldon Tournament) (L – 0-2) (0-1, 0-0)
August 26 – at #7 Sheldon (at Sheldon Tournament) (L – 0-2) (0-2, 0-0)
August 26 – vs. Spirit Lake (at Sheldon Tournament) (L – 0-2) (0-3, 0-0)
August 31 – at MOC-FV (at MOC-FV Tournament) (W – 2-0) (1-3, 0-0)
August 31 – vs. Cherokee (at MOC-FV Tounament) (L – 0-2) (1-4, 0-0)
August 31 – vs. #1 Sergeant Bluff-Luton (at MOC-FV Tourn) (L – 0-2) (1-5, 0-0)
September 2 –COUNCIL BLUFFS AL * (L – 1-3) (1-6, 0-1)
September 9 – at Sioux City East * (L – 0-3) (1-7, 0-2)
September 11 – HINTON at Le Mars Invite (L – 0-2) (1-8, 0-2)
September 11 – SIOUX CITY NORTH at Le Mars Invite (L – 0-2) (1-9, 0-2)
September 11 – GEHLEN CATHOLIC at Le Mars Invite (L – 0-2) (1-10, 0-2)
September 11 – LAWTON-BRONSON at Le Mars Invite (W – 2-0) (2-10, 0-2)
September 14 – SIOUX CITY NORTH * (L – 0-3) (2-11, 0-3)
September 18 – at Cherokee Tournament
September 21 – at Sioux City West *
September 28 – SERGEANT BLUFF-LUTON *
October 2 – at Urbandale Tournament
October 5 – at Bishop Heelan *
October 9 – at Western Christian Tournament
October 12 – at Council Bluffs TJ *
October 16 – at Bishop Heelan Tournament

* MRAC Volleyball match

LE MARS BULLDOG CROSS COUNTRY SCHEDULE:

Coach: Abby Mehlhaff

August 26 – at Spencer (Girls: 4th – 110 pts) (Boys: 7th – 174 pts)
September 4 – at Council Bluffs AL (Girls: 4th – 137 pts) (Boys: 4th – 83 pts)
September 7 – HOME MEET AT BRUNSVILLE (Girls: 6th – 161 pts) (Boys: 7th – 176 pts)
September 14 – at Storm Lake (Girls: 6th – 187 pts) (Boys: 5th – 140 pts)
September 23 – at Sioux Center
September 30 – at South Sioux City
October 5 – at Cherokee
October 7 – at Atlantic
October 14 – MRAC MEET AT HOME (BRUNSVILLE)

LE MARS BULLDOG BOYS GOLF SCHEDULE: 

Coach: Nick Knapp

August 16 – vs. Sergeant Bluff-Luton – W – 342-349
August 19 – Triangular vs SC East and CB AL – 2nd – (349)
August 31 – at Fort Dodge Tournament – 12th (352)
September 7 – Willow Creek Tournament – 3rd (327)
September 9 – Triangular vs SC North and CB TJ at Willow Creek – 1st (316)
September 13 – Triangular vs SC West and Heelan at Whispering Creek – 2nd (351)
September 14 – Sioux City Tournament at Green Valley – 4th (351)
September 23 – at Council Bluffs AL
September 28 – MRAC Tournament at Green Valley
October 4 – Team Substate at Whispering Creek

GEHLEN CATHOLIC JAY FOOTBALL SCHEDULE:

Coach: Jeremy Schindler

August 27 – UNITY CHRISTIAN (L – 15-21) (0-1, 0-0)
September 3 – at Hartley-Melvin-Sanborn * (L – 33-44) (0-2, 0-1)
September 10 – at #6 Lawton-Bronson (W – 29-12) (1-2, 0-1)
September 17 – HINTON * (W – 42-10) (2-2, 1-1)
September 24 – at Akron-Westfield *
October 1 – SOUTH O’BRIEN *
October 8 – at MMCRU *
October 15 – ALTA-AURELIA * (Homecoming)

* District Game

GEHLEN CATHOLIC JAY VOLLEYBALL SCHEDULE

Coach: Mike Meyer

August 26 – vs. Spirit Lake (at Sheldon Tournament) (W – 2-0) (1-0, 0-0)
August 26 – vs. #3 Western Christian (at Sheldon Tourn.) (L – 1-2) (1-1, 0-0)
August 26 – vs. Cherokee (at Sheldon Tourn.) (W – 2-0) (2-1, 0-0)
August 31 – at Hartley-Melvin-Sanborn * (W – 3-0) (3-1, 1-0)
September 7 – UNITY CHRISTIAN * (L – 0-3) (3-2, 1-1)
September 9 – SOUTH O’BRIEN * (W – 3-0) (4-2, 2-1)
September 11 – vs. Dakota Valley at Le Mars Invite (L – 0-2) (4-3, 2-1)
September 11 – vs. Hinton at Le Mars Invite (L – 0-2) (4-4, 2-1)
September 11 – at Le Mars at Le Mars Invite (W – 2-0) (5-4, 2-1)
September 11 – vs. Sheldon at Le Mars Invite (L – 0-2) (5-5, 2-1)
September 14 – at Akron-Westfield * (W – 3-1) (6-5, 3-1)
September 19 – at CYO Tournament (Bishop Garrigan)
September 21 – WEST SIOUX *
September 25 – at Hartley-Melvin-Sanborn Tournament
September 28 – at Remsen St. Mary’s *
September 30 – TRINITY CHRISTIAN *
October 7 – MMCRU *
October 12 – at Hinton *
October 14 – at Harris-Lake Park *

* War Eagle Conference Volleyball Match

GEHLEN CATHOLIC JAY CROSS COUNTRY SCHEDULE

Girls and Boys Coach: Margie Augustine

August 26 – at Cherokee (Girls: Addison Arens – 16th) (Boys: 3rd – 75 pts)
August 31 – at Boyden-Hull/Rock Valley (Girls: 6th – 145 pts) (Boys: 3rd – 97 pts)
September 7 – at Le Mars Invite (Brunsville) (Girls: 9th – 249 pts) (Boys: 11th – 274 pts)
September 11 – at Ridge View (Girls: 13th – 286 pts) (Boys: 6th – 193 pts)
September 23 – at Sioux Center
September 28 – at Western Christian
September 30 – at South O’Brien
October 5 – at Kingsley-Pierson
October 7 – at West Sioux
October 11 – War Eagle Conference Meet at Unity Christian
October 15 – at Unity Christian