Home Sports Radio Iowa Football Poll – 10-17-22

Radio Iowa Football Poll – 10-17-22

266

Class 5A
1. Pleasant Valley (8-0), LW #1 vs Iowa City West
2. Dowling Catholic (7-1), LW #2 vs Waukee
3. Ankeny (7-1), LW #3 @ DSM Lincoln
4. Southeast Polk (7-1), LW #4 @ CR Jefferson
5. Cedar Falls (6-2), LW #5 @ Dubuque Senior
6. Cedar Rapids Prairie (6-2), LW #8 vs #10 Linn-Mar
7. Johnston (5-3), LW (X) @ Ames
8. Sioux City East (7-2), LW #9 vs Sioux City West
9. Cedar Rapids Kennedy (6-2), LW #6 vs Dubuque Hempstead (Thur)
10.Linn-Mar (5-3), LW (X) @ #6 Prairie

Class 4A
1. Lewis Central (9-0), LW #1 vs Winterset
2. Cedar Rapids Xavier (8-0), LW #2 vs Oskaloosa
3. Waverly-Shell Rock (8-0), LW #3 @ Decorah
4. Carlisle (7-1), LW #4 Idle
5. Iowa City Liberty (7-1), LW #5 vs Clinton
6. Bondurant-Farrar (7-1), LW #6 @ Norwalk
7. North Scott (6-2), LW #7 vs Mount Pleasant
8. Cedar Rapids Washington (5-3), LW (X) @ Pella
9. Indianola (5-3), LW #8 @ Boone
10.Western Dubuque (5-3), LW #10 vs Mason City

Class 3A
1. Harlan (7-1), LW #1 vs Knoxville
2. Mount Vernon (8-0), LW #3 @ Vinton-Shellsburg
3. Independence (8-1), LW #4 vs Center Point-Urbana
4. Nevada (7-1), LW #5 vs #8 North Polk
5. Solon (6-2), LW #6 @ Keokuk
6. Humboldt (7-1), LW #2 @ Algona
7. ADM (Adel) (7-1), LW #7 @ Saydel
8. North Polk (6-2), LW #8 @ #4 Nevada
9. Benton (6-2), LW (X) @ Central DeWitt
10.MOC-Floyd Valley (6-2), LW (X) vs Sioux Center

Class 2A (Final)
1. Williamsburg (8-0), LW #1 vs Camanche
2. Central Lyon/George-Little Rock (8-0), LW #2 vs Iowa Falls-Alden
3. West Marshall (8-0), LW #3 vs Clarke
4. Spirit Lake (8-0), LW #4 vs Sheldon
5. OABCIG (7-1), LW #5 vs Unity Christian
6. West Lyon (6-2), LW #6 vs Estherville Lincoln Central
7. Greene County (6-1), LW #7 vs Union
8. Osage (6-2), LW #8 vs Clarion-Goldfield-Dows
9. Waukon (5-3), LW (X) vs New Hampton
10.Dubuque Wahlert (6-2), LW (X) vs West Liberty

Class 1A (Final)
1. Van Meter (7-1), LW #1 vs vs Pleasantville
2. Underwood (8-1), LW #2 vs Interstate-35
3. West Branch (8-0), LW #3 vs South Hardin
4. West Sioux (7-1), LW #4 vs East Sac County
5. MFL MarMac (7-1), LW #7 vs Durant
6. Aplington-Parkersburg (7-1), LW #6 vs Eagle Grove
7. Carroll Kuemper (7-1), LW #5 vs Emmetsburg @ Buena Vista
8. Pella Christian (8-1), LW #9 vs Iowa City Regina
9. South Hamilton (7-1), LW #10 vs Ridge View
10.Dike-New Hartford (6-2), LW (X) vs Cascade

Class A (Final)
1. West Hancock (8-0), LW #1 vs Nashua Plainfield
2. Lynnville-Sully (8-0), LW #2 vs Earlham
3. Grundy Center (8-0), LW #3 vs Belle Plaine
4. Woodbury Central (8-0), LW #4 vs South O’Brien
5. AHSTW (Avoca) (8-0), LW #5 vs Westwood
6. North Linn (7-1), LW #6 vs Wapello
7. East Buchanan (7-1), LW #7 vs Lisbon
8. Alburnett (7-1), LW #10 vs Bellevue
9. HMS (Hartley) (6-2), LW #9 vs North Union
10.Columbus Junction (7-1), LW #8 vs Maquoketa Valley

8-Player (Final)
1. Remsen St. Mary’s (8-0), LW #1 vs Audubon
2. WACO (9-0), LW #2 vs Martensdale-St. Marys
3. Don Bosco (8-0), LW #3 vs Winfield-Mt. Union
4. Easton Valley (6-1), LW #4 vs BGM
5. Gladbrook-Reinbeck (7-1), LW #5 vs New London
6. Lenox (8-0), LW #6 vs Colo-Nesco
7. Newell-Fonda (7-1), LW #7 vs Harris-Lake Park
8. West Harrison (8-0), LW #9 vs Bedford
9. Southeast Warren (8-1), LW #10 vs East Mills
10.GTRA (7-1), LW (X) vs Kingsley-Pierson