Home Sports Radio Iowa High School Football Preseason Poll – 8-23-21

Radio Iowa High School Football Preseason Poll – 8-23-21

348

Class 5A
1. Southeast Polk vs #2 Dowling Catholic
2. Dowling Catholic @ #1 S.E. Polk
3. Cedar Falls @ #10 Johnston
4. Pleasant Valley @ CR Prairie
5. Ankeny vs Waukee
6. WDM Valley vs Waukee Northwest
7. Bettendorf vs Urbandale
8. Cedar Rapids Kennedy @ #9 Iowa City West
9. Iowa City West vs #8 Kennedy
10.Johnston vs #3 Cedar Falls

Class 4A
1. North Scott vs Davenport North
2. Lewis Central @ 3A #2 Harlan
3. Cedar Rapids Xavier @ 3A #1 West Delaware
4. Webster City vs 3A #8 Humboldt
5. Pella @ #10 Norwalk
6. Decorah @ Crestwood
7. Glenwood @ Atlantic
8. Fort Dodge vs Mason City
9. Indianola vs Ankeny Centennial
10.Norwalk vs #5 Pella

Class 3A
1. West Delaware vs 4A #3 Xavier
2. Harlan vs 4A #2 Lewis Central
3. Davenport Assumption @ Rock Island Alleman
4. Boyden-Hull/Rock Valley vs 2A #1 Central Lyon/GLR
5. Sergeant Bluff-Luton vs LeMars
6. Solon vs West Liberty
7. Ballard (Huxley) @ Bondurant-Farrar
8. Humboldt @ 4A #4 Webster City
9. Sioux Center vs Sheldon
10.Gilbert @ Adel (ADM)

Class 2A
1. Central Lyon/GLR @ 3A #4 Boyden-Hull/Rock Valley
2. Waukon vs Waverly-Shell Rock
3. Williamsburg @ 1A #3 Iowa City Regina
4. West Lyon vs 1A #9 Western Christian
5. PCM (Monroe) vs Davis County
6. West Marshall @ South Tama
7. Southeast Valley vs Interstate-35
8. Clear Lake vs Iowa Falls
9. Estherville Lincoln Central @ Storm Lake
10.Camanche vs Dyersville Beckman

Class 1A
1. Van Meter vs Earlham
2. West Sioux @ A #9 HMS (Hartley)
3. Iowa City Regina vs 2A #3 Williamsburg
4. Underwood vs Tri-Center
5. Waterloo Columbus vs Dike-New Hartford
6. South Central Calhoun @ East Sac County
7. MFL MarMac vs New Hampton
8. Pella Christian @ DSM Christian
9. Western Christian @ 2A #4 West Lyon
10.Cascade @ Monticello

Class A
1. Grundy Center vs South Hardin
2. Council Bluffs St. Albert @ Treynor
3. West Hancock @ Garner-Hayfield-Ventura
4. Logan-Magnolia vs Carroll Kuemper
5. Saint Ansgar vs Osage
6. Lisbon vs West Branch
7. Mason City Newman vs Central Springs
8. Bellevue @ Northeast
9. HMS (Hartley) vs 1A #2 West Sioux
10.Mount Ayr @ Nodaway Valley

8-Player
1. Don Bosco @ #7 Easton Valley
2. Montezuma (1-0) @ HLV
3. CAM (Anita) @ #9 Fremont-Mills
4. Audubon @ S.E. Warren
5. Remsen St. Mary’s vs Harris-Lake Park
6. Newell-Fonda vs West Bend-Mallard
7. Easton Valley vs #1 Don Bosco
8. Janesville @ Meskwaki
9. Fremont-Mills vs #3 CAM
10. Kingsley-Pierson vs GTRA