Home KLEM Summer Sports Broadcast Schedule Gehlen Catholic Jay Summer Sports Schedules

Gehlen Catholic Jay Summer Sports Schedules

GEHLEN CATHOLIC JAY SOFTBALL SCHEDULE:

Coach: Tony Kerkvliet

May 20 – at West Sioux * (W/4 – 12-0) (1-0, 1-0)
May 23 – at Lawton-Bronson (W/5 – 21-7) (2-0, 1-0)
May 24 – GEORGE-LITTLE ROCK * (W/3 – 12-0) (3-0, 2-0)
May 28 – at Remsen St. Mary’s * (L – 5-7) (3-1, 2-1)
May 29 – at Hinton (L – 1-6) (3-2, 2-1)
June 5 – at South O’Brien * (W – 14-12) (4-2, 3-1)
June 6 – AKRON-WESTFIELD (L – 0-9) (4-3, 3-1)
June 7 – HARRIS-LAKE PARK * (W – 5-3) (5-3, 4-1)
June 8 – at Woodbury Central (Woodbury Central Tournament) (W – 7-1) (6-3, 4-1)
June 8 – vs. Sioux Central (Woodbury Central Tournament) (L/6 – 2-13) (6-4, 4-1)
June 10 – at Trinity Christian * (W – 11-9) (7-4, 5-1)
June 11 – WOODBURY CENTRAL (L – 4-10) (7-5, 5-1)
June 12 – HARTLEY-MELVIN-SANBORN (W – 5-3) (8-5, 5-1)
June 14 – MMCRU * (W – 14-8) (9-5, 6-1)
June 22 – vs. Kingsley-Pierson/River Valley (at Westwood Tournament) (W – 8-1) (10-5, 6-1)
June 22 – vs. West Monona (at Westwood Tournament) (L/5 – 0-12) (10-6, 6-1)
June 24 – REMSEN ST. MARY’S (Granville) (L – 0-2) (10-7, 6-1)
June 25 – at Akron-Westfield * (L – 4-5) (10-8, 6-2)
June 26 – HINTON (at Granville) * (L – 8-9) (10-9, 6-3)
June 28 – at Hartley-Melvin-Sanborn * (W/5 – 10-0) (11-9, 7-3)
July 1 – at Alta-Aurelia (W – 13-11) (12-9, 7-3)
July 3 – SOUTH O’BRIEN (W – 2-1) (13-9, 7-3)
July 8 – GEORGE-LITTLE ROCK (Regional Opening Round) (W – 11-2) (14-9, 7-3)
July 10 – at Woodbury Central (Regional Quarterfinal) (L – 1-4) (14-10, 7-3)

* – denotes War Eagle Conference game

GEHLEN CATHOLIC JAY BASEBALL SCHEDULE:

Coach: Loi Kraft

May 20 – at Storm Lake (L – 5-6) (0-1, 0-0)
May 22 – AKRON-WESTFIELD (L – 6-10) (0-2, 0-0)
May 23 – at West Sioux (W – 11-5) (1-2, 0-0)
May 24 – GEORGE-LITTLE ROCK * (W/5 – 10-0) (2-2, 1-0)
May 28 – at Remsen St. Mary’s * (L – 4-5) (2-3, 1-1)
May 29 – at Hinton (W – 7-4) (3-3, 1-1)
June 3 – at Central Lyon (L – 1-8) (3-4, 1-1)
June 4 – UNITY CHRISTIAN (L – 6-7) (3-5, 1-1)
June 5 – at South O’Brien * (W – 15-6) (4-5, 2-1)
June 7 – HARRIS-LAKE PARK * (W/8 – 7-6) (5-5, 3-1)
June 8 – at West Lyon (DH) (Game 1: L – 6-12) (Game 2: L/5 – 6-17) (5-7, 3-1)
June 10 – at Trinity Christian * (W – 12-11) (6-7, 4-1)
June 12 – HARTLEY-MELVIN-SANBORN (W/5 – 12-2) (7-7, 4-1)
June 14 – MMCRU * (W – 10-8) (8-7, 5-1)
June 15 – vs. Akron-Westfield (Spalding Tournament) (L – 3-5) (8-8, 5-1)
June 17 – WEST SIOUX * (W – 5-1) (9-8, 6-1)
June 21 – SIOUX CENTRAL (L – 4-5) (9-9, 6-1)
June 24 – REMSEN ST. MARY’S (Granville) (L/5 – 1-11) (9-10, 6-1)
June 25 – vs. Akron-Westfield (at Hinton) * (L/5 – 0-12) (9-11, 6-2)
June 26 – HINTON (at Granville) * (L/8 – 5-9) (9-12, 6-3)
June 27 – NEWELL-FONDA (at Granville) (W – 3-2) (10-12, 6-3)
June 28 – at Hartley-Melvin-Sanborn * (W/5 – 12-2) (11-12, 7-3)
July 1 – vs. Spirit Lake (at Sioux Falls) (L – 3-7) (11-13, 7-3)
July 3 – SOUTH O’BRIEN (W/6 – 13-3) (12-13, 7-3)
July 6 – SIOUXLAND CHRISTIAN/WHITING (District Quarterfinal) (W/4 – 18-1) (13-13, 7-3)
July 9 – TRINITY CHRISTIAN (District Semifinal) (W/6 – 12-2) (14-13, 7-3)
July 13 – at Akron-Westfield (District Final) (L – 3-8) (14-14, 7-3)

* – denotes War Eagle Conference game