MONDAY RESULTS – April 30
(track)
(B) Storm Lake Invitational
1. Spirit Lake Park 4. Le Mars (8 teams in the field)
LE MARS FIRST PLACE FINISHES: 4X200 RELAY– (1:32.32) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink … 4X400 RELAY– (3:30.47) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink
(golf)
(G) Gehlen Catholic 178 Marcus/M-C 248
GEHLEN SCORES: Mollie Nemmers 42 – medalist … Ali Galles 44 … Hannah Sitzmann 45 … Shannon Smith 47 … Lauren Sitzmann 52 … Abigail Krienert 63. MMC SCORES: Sarah McDermott 60 … Kayla Theisen 61 … Alissa McDermott 62 … Alison Meehan 65 … Mallory Roseen 74 … Anna Wilcox 82.
JV: low round turned in by Gehlen’s Tiffany Gengler with a 58
(B) Gehlen Catholic 171 Marcus/M-C 180
GEHLEN SCORES: Chad Langel 41 – medalist … Ty Kurth 42 … Dylan Kneip 42 … Derek Bretey 46 … Dustan Kneip 46 … Blake Witgen 50. MMC SCORES: Andrew Hoefling 42 … Zach Specht 43 … Jake Pearson 47 … Eli Hohbach 48 … Dalton Brady 48 … Jared Gross 50.
JV: Gehlen Catholic 198 Marcus/M-C 227 (MEDALIST: Gehlen’s Alex Kellen & Austin Herbst tied with 47’s.
(G) Sibley-Ocheyedan Invitational
1. Spirit Lake 198 2. Sibley-Ocheyedan 205 3. Le Mars 207 4. (tie) Central Lyon, Estherville/L-C & Okoboji 220 … 7. Hartley-Melvin-Sanborn 227 … 8. Western Christian 247 … George-Little Rock did not have a full team
MEDALIST: Tressa DeBoer of Hartley-Melvin-Sanborn with a 44. LE MARS SCORES: Karly Hoss 50 … Emily Ellefson 51 … Madi Baack 53 … Brooke Vandersluis 53 … Carly Schmidt 57 … Ashley Phelan 62.
(tennis)
(B) Le Mars 5 Storm Lake 4
SINGLES RESULTS: Colin Brooks won 7-5, 6-0 … Ryan DeVos won 6-1, 5-7, 10-7 … Ryan Havey lost 1-6, 2-6 … Evan Richards lost 6-0, 4-6, 8-10 … Matt Ellefson lost 2-6, 3-6 … Ben Meis won 6-3, 2-6, 10-4.
DOUBLES RESULTS: DeVos/Havey lost 7-5, 1-6, 5-10 … Brooks/Meis won 6-3, 7-6 with a 7-5 tie-breaker .. Richards/Ellefson won 3-6, 6-0, 10-3.
Storm Lake won the JV match 6-3 (LE MARS winners: Josh Sluiter and Cody Kliever in singles and the doubles team of Conner Watson/Josh Sluiter)
(G) Le Mars 4 Storm Lake 1
SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-3 … Catie Meis won 10-7 … Emily Ahlers won 10-6 … Hannah Lang lost 8-10 … Sophie Arens won 10-1 … Anne Meis won 9-4.
DOUBLES RESULTS: no matches were completed
Le Mars was leading the JV match 4-3 when play was halted
TUESDAY RESULTS – May 1
(track)
(G/B) Gehlen Catholic at the War Eagle Conference meet in Hartley – meet was halted by weather … will be finished in Marcus Wednesday, May 2nd
(G) Le Mars at the Storm Lake Invitational – meet halted by weather after 400 hurdles event+
TEAM STANDINGS: 1. M-O-C/Floyd Valley 164 2. Spencer 153 3. Le Mars 135
LE MARS FIRST PLACE FINISHERS: 100–Bailey Rol (:13.35) … 1500–Mackenzie Theisen (5:13.63) … 3000-Mackenzie Theison (10:45.71)
Le Mars JV meet
(girls results) 1. Spencer 158 2. Le Mars 129 (4 team meet)
LE MARS FIRST PLACE FINISHERS: 800–Becca Clay (2:34.90) … 100 HURDLES–Cassandra Martin (:17.19) … SHOT–Rose Pelelo-Ray 14’10 1/2″
(boys results) 1. Le Mars 121 (4 teams)
LE MARS FIRST PLACE FINISHERS: 100–Hunter Rowe (:12.37) … 400 HURDLES–Logan Schneider (1:02.26) … DISCUS–Nick Urban (115’5″) … 4X200 RELAY– (1:39.73) … SHUTTLE HURDLE RELAY– (1:05.91)
(golf)
(G) Le Mars 215 Western Christian 227
MEDALIST: Sumer Jansen of Western Christian 46
LE MARS SCORES: Emily Ellefson 47 – runner-up medalist … Karly Hoss 52 … Madi Baack 57 … Carly Schmidt 59 … Ashley Phelan 59 … Brooke Vandersluis 59.
JV: Western Christian 233 Le Mars 241 (MEDALIST: Makenzie Vander Hoef of Western Christian with a 53 … Le Mars’ Erica Plantz & Western’s Avery Kats both shot 56’s.
(B) Spencer 169 Le Mars 179
MEDALIST: Lee Beneke of Spencer with a 40
LE MARS SCORES: Parker Rolfes 42 – runner-up medalist … Brody Karr 44 … Justin Tilley 46 … Tyler Carlson 47 … Dylan Taylor 52 … Mitchell Moorhead 53.
JV: Spencer 194 Le Mars 203 (MEDALIST: Adam Labernik of Spencer with a 45 … Mitchell Sitzmann of Le Mars shot a 48 to earn runner-up medlaist honors.
(tennis)
(G) Le Mars 8 Cherokee 1 (make-up from April 27)
SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-0 … Emily Ahlers won 10-3 … Catie Meis lost 3-10 … Hannah Lang won 10-8 … Sophie Arens won 10-4 … Jordan Helms won 10-8.
DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Catie Meis won 10-0 … Emily Ahlers/Sophie Arens won 10-5 … Hannah Lang/Emily Pick won 10-7
JV: Le Mars 9 Cherokee 0 (SINGLES WINNERS: Anne Meis, Ellen Meis, Britney Thompson, Emily Pick, Katie Conner & Kelsey Clay. DOUBLES WINNERS: Jordan Helms/Britney Thompson, Ellen Meis/Katie Conner and Kelsey Clay/Alissa Zenk.
(B) Le Mars 7 Cherokee 2 (make-up from April 27)
SINGLES RESULTS: Colin Brooks won 10-1 … Ryan DeVos won 10-6 … Ryan Havey lost 8-10 … Evan Richards won 10-1 … Matt Ellefson won 10-1 … Ben Meis won 10-4.
DOUBLES RESULTS: Ryan DeVos/Ryan Havey lost 5-10 … Colin Brooks/Ben Meis won 10-4 … Evan Richards/Matt Ellefson won 10-3.
JV: Le Mars 8 Cherokee 1 (SINGLES WINNERS: Joel Hayden, Conner Watson, Josh Sluiter, Cody Kliever, Michael Scheitler and Chris Moyer. DOUBLES WINNERS: Mike Robondo/Turner Manley and Austin Popken/Reed Gearke.
WEDNESDAY RESULTS – May 2
(tennis)
(G) Lakes Conference meet at Storm Lake (make-up from April 28)
TEAM STANDINGS: 1. Spirit Lake/Okoboji 18 2. Le Mars 13 3. Spencer 9
PLACE FINISHINGS: (#1 singles) 4. Hannah Lang … (#2 singles) 4. Anne Meis … (#1 doubles) 1. Carolyn Ahlers/Catie Meis … (#2 doubles) 2. Emily Ahlers/Sophie Arens
(B) Lakes Conference meet at Spirit Lake (make-up from April 28)
TEAM STANDINGS: 1. Spencer 15 2. Storm Lake 14 3. Spirit Lake/Okoboji 13 4. Le Mars 12
PLACE FINISHINGS: (#1 singles) 2. Colin Brooks … (#2 singles) 3. Ben Meis … (#1 doubles) 3. Ryan DeVos/Ryan Havey … (#2 doubles) 3. Matt Ellefson/Evan Richards
(track)
War Eagle Conference coed meet in Marcus
(girls results) 1. Unity Christian 139 2. Hinton 129 3. Gehlen Catholic 87 4. South O’Brien 5. Marcus/M-C 6. Hartley-Melvin-Sanborn 7. Remsen St. Mary’s 8. Remsen-Union 9. Spalding Catholic 10. West Sioux & Akron-Westfield
GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS: 100-METER HURDLES–Steph Rohe (:16.04) (Nicole Ryan was second) … 4X200 RELAY– (1:51.86) … SHUTTLE HURDLE RELAY– (1:05.93).
HINTON FIRST PLACE FINISHERS: LONG JUMP–Kasey Reuter (16’9 3/4″) … HIGH JUMP–Kasey Reuter (5’4″) … 400-METER HURDLES–Lauren Hedlund (1:06.16) (Jordan Danke was second) … 4X100 RELAY– (:51.64) … 4X400 RELAY– (4:09.08) … DISTANCE MEDLEY RELAY– (4:29.39).
(boys results) 1. Unity Christian 171 1/2 2. South O’Brien 122 3.Hinton 81 1/2 4. Gehlen Catholic 66 5. Marcus/M-C 6. Hartley-Melvin-Sanborn 7. Akron-Westfield 8. Remsen-Union 9. Spalding Catholic 10. West Sioux 11. Remsen St. Mary’s
GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS: LONG JUMP–Michael Whitehead (20’7″) … 110 HIGH HURDLES-Jordan Langel (:15.17) … 4X100 RELAY– (:45.28) … DISTANCE MEDLEY RELAY– (3:46.12).
HINTON FIRST PLACE FINISHERS: SHOT PUT–Austin Anfinson (48’11 3/4″) … HIGH JUMP–Brock Babcock (6’0″).
AKRON-WESTFIELD FIRST PLACE FINISHERS: SHUTTLE HURDLE RELAY– (1:04.18).
THURSDAY RESULTS – May 3
(track)
Lakes Conference meet in Storm Lake
(girls results) 1. Spencer 150 2. Spirit Lake 122 3. Western Christian 102 4. Le Mars 87 5. Storm Lake 41 6. Estherville/L-C 39
LE MARS RESULTS: (first place finishers) HIGH JUMP-Jess Arnold (5’2″) … 3000-Mackenzie Theisen (10:47) … (second place finishers) SHOT PUT-Andrea Urban (34’5 1/4″).
(boys results) 1. Spirit Lake 2. Spencer 3. Western Christian 4. Le Mars
LE MARS RESULTS: (first place finishers) SHOT PUT-Andy Heffner (47’10”) … (second place finishers) 4X800 RELAY– (8:24.17) Brennan Buss-Zach Nemmers-Kyle Dolph-Rodrigo Cobian … 200-Robert Ironshell (:22.02) … 800-Rodrigo Cobian (2:01.92) … 4X400 RELAY– (3:26.85) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink.
NOTE: all first and second place finishers earned all-Lakes Conference
(golf)
(G) Gehlen Catholic 182 West Sioux 205
GEHLEN SCORES: Mollie Nemmers 43 – medalist … Lauren Sitzmann 44 … Ali Galles 45 … Shannon Smith 50 … Hannah Sitzmann 50. WEST SIOUX SCORES: Bailey VanDenBurg 48 … Courtney Hummel 49 … Calie Petersen 52 … Makayla Hemmelrick 56 … Rylee Negaard 57. (JV RESULTS: Miranda Bunkers of Gehlen shot a 51 to earn medalist honors.)
(B) Gehlen Catholic 172 West Sioux 177
GEHLEN SCORES: Derek Bretey 40 … Dylan Kneip 43 … Dustan Kneip 43 … Chad Langel 46 … Ty Kurth 48 … Alex Kellen 50. WEST SIOUX SCORES: Mitch Hulsoff 40 … Austin Benda 43 … Steve Marienue 46 … Tony Winn 48 … Augie Jimenez 49 … Jakob Sanow 55. JV RESULTS: Gehlen 205 West Sioux 319 … Tyler Kelly of West Sioux shot a 44 to earn the medal.
(B) Emmetsburg 165 … Cherokee 171 … Le Mars 173
LE MARS SCORES: Parker Rolfes 38 – medalist … Brody Karr 42 … Justin Tilley 46 … Caleb Cline 47 … Dylan Taylor 48 … Tyler Carlson 50. (JV RESULTS: Le Mars 189 … Emmetsburg 215 … Cherokee 242 … Payton Pick of Le Mars earned medalist honors with a 41 and Mitchell Taylor of Le Mars was runner-up with a 48.
(tennis)
(G) Le Mars 9 Estherville/L-C 0
SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-0 … Emily Ahlers won 10-6 … Catie Meis won 10-2 … Hannah Lang won 10-2 … Sophie Arens won 10-0 … Anne Meis won 10-2. DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Catie Meis won 10-1 … Emily Ahlers/Sophie Arens won 10-3 … Hannah Lang/Emily Pick won 10-0. (no JV matches were played due to E-L-C missing some players due to a band trip)
FRIDAY RESULTS – May 4
(track)
Rebel Relays at Sloan
(girls results) 1. OA-BCIG 2. Gehlen Catholic (103)
GEHLEN RESULTS: (first places) SHUTTLE HURDLE RELAY– (1:07.44) Steph Rohe-Nicole Ryan-Emily Holtgrewe-Katelin Langel … 100-METER HURDLES-Steph Rohe (:16.04) … 3000-METER RUN-Molly Wankum (11:56.03) … 4X400 RELAY– (4:15.23) Steph Rohe-Katelin Langel-Emily Holtgrewe-Nicole Ryan … (second places) 100-METER HURDLES-Nicole Ryan (:16.21) … 400-METER HURDLES-Steph Rohe (1:08.82) … 800-METER RUN-Nicole Ryan (2:34.97) … 1500-METER RUN-Molly Wankum (5:34.24).
(boys results) 1. Ridge View (122) 5. Gehlen Catholic (66)
GEHLEN RESULTS: (first places) 110 HIGH HURDLES-Jordan Langel (:15.00 – new meet record) … LONG JUMP-Michael Whitehead (20’7″) … (second places) 200-METER DASH-Michael Whitehead (:22.65) … LONG JUMP-Trevor Bouma (19’4 1/4″) … 1500-METER RUN-Matt Mayer (4:52.76)
SATURDAY RESULTS – May 5
(golf)
(B) Le Mars Invitational
TEAM STANDINGS: 1. M-O-C/Floyd Valley 305 2. Gehlen Catholic 333 3. Lawton-Bronson 337 4. Newell-Fonda 341 5. Western Christian 347 6. Le Mars 348 7. Woodbury Central 357 8. Cherokee 362 9. Le Mars JV 369 10. M-O-C/Floyd Valley JV 11. South Sioux City 392 12. Maple Valley/Anthon-Oto 453 13. Kingsley-Pierson (didn’t have a full squad)
INDIVIDUAL MEDALISTS: 1.Ryan Christy (M-O-C/FV) 72 … 2.Jack Peterson (SSC) 73 … 3.Brett Bomgaars (M-O-C/FV) 73 … 4.Matt Juilfs (N-F) 78 … 5.Matt Skinner (L-B) 78 … 6.Derek Bretey (Gehlen) 80 … 7.Andy Seuntjens (MV-AO) 80 … 8.Keifer TeGrotenhuis (M-O-C/FV) 80 … 9.Mitch McDonough (M-O-C/FV) 80 … 10.Ciollin Perrings (M-O-C/FV) 80.
GEHLEN SCORES: Derek Bretey 80 (6th) … Dylan Kneip 82 … Blake Wiltgen 85 … Dustan Kneip 86 … Chad Langel 86 … Ty Kurth 94.
LE MARS SCORES: Parker Rolfes 84 … Tyler Carlson 87 … Brody Karr 88 … Justin Tilley 89 … Caleb Cline 90 … Peyton Pick 92. (JV scores: Mitchell Morehead 86 … Mitch Taylor 94 … Dylan Taylor 94 … Caleb Baartman 95 … Mitchell Sitzmann 99 … Zach Lerdal 100.
(little league)
MAJOR GIRLS
Warriors 14 Spartans 13
Broncos 10 Chargers 5
Eagles 18 Lions 13
Panthers 7 Rockets 4
MAJOR BOYS
Angels 5 Rockies 2
Mets 8 Cubs 7
Pirates 7 Braves 5
A’s 10 Dodgers 4
White Sox 15 Yankees 0
JUNIOR BOYS
Marlins 9 Mariners 1
Reds 13 Orioles 6
Cards 8 Giants 4
JUNIOR GIRLS
Hawks 14 Foxes 11
Falcons 8 Foxes 6