Home Sports Radio Iowa High School Football Poll – 10-18-21

Radio Iowa High School Football Poll – 10-18-21

199

Class 5A
1. Cedar Rapids Kennedy (8-0), LW #1 @ Hempstead
2. Southeast Polk (7-1), LW #2 vs CR Jefferson
3. Ankeny (6-2), LW #5 vs DSM Lincoln
4. Urbandale (7-1), LW #4 vs Waukee Northwest
5. Dowling Catholic (5-3), LW #8 @ Waukee
6. WDM Valley (6-2), LW #3 vs DSM Roosevelt
7. Cedar Rapids Prairie (6-2), LW #6 @ #9 Linn-Mar
8. Iowa City High (7-1), LW #7 @ Davenport Central (Thur)
9. Linn-Mar (7-1), LW #10 LW vs #7 Prairie
10.Pleasant Valley (6-2), LW (X) @ Iowa City West

Class 4A
1. North Scott (8-0), LW #1 @ Mount Pleasant
2. Cedar Rapids Xavier (7-1), LW #2 @ Oskaloosa
3. Waverly-Shell Rock (7-1), LW #7 vs #9 Decorah
4. Lewis Central (6-2), LW #4 @ #7 Winterset
5. Indianola (7-1), LW #6 vs Boone
6. Bondurant-Farrar (7-1), LW #3 vs Norwalk
7. Winterset (7-1), LW #8 vs #4 Lewis Central
8. Webster City (6-2), LW #9 @ Denison-Schleswig
9. Decorah (6-2), LW #10 @ #3 Waverly-Shell Rock
10.Spencer (6-2), LW (X) vs Storm Lake

Class 3A
1. Harlan (8-0), LW #1 @ Knoxville
2. West Delaware (7-1), LW #2 vs Charles City
3. Boyden-Hull/Rock Valley (8-0), LW #3 @ Heelan
4. Solon (8-0), LW #4 vs Keokuk
5. Humboldt (8-0), LW #5 @ Algona
6. Nevada (7-1), LW #6 vs North Polk
7. Benton (7-1), LW #8 vs Central DeWitt
8. Sergeant Bluff-Luton (6-2), LW #9 vs Carroll
9. Independence (7-1), LW #7 @ Center Point-Urbana
10.ADM (Adel) (6-2), LW (X) vs Saydel

Final Class 2A
1. Waukon (7-1), LW #2 vs West Liberty
2. West Marshall (7-1), LW #3 vs Centerville
3. Southeast Valley (7-1), LW #1 vs Sheldon
4. OABCIG (7-1), LW #4 vs Red Oak
5. West Lyon (6-2), LW #5 vs Garner-Hayfield-Ventura
6. Greene County (7-1), LW #6 vs Roland-Story
7. North Fayette Valley (7-1), LW #7 vs New Hampton
8. Spirit Lake (6-2), LW #9 @ Osage
9. Estherville Lincoln Central (5-3), LW #8 @ #10 Central Lyon
10.Central Lyon /GLR (5-3), LW #10 vs #9 Estherville Lincoln Central

Final Class 1A
1. Van Meter (8-0), LW #1 vs Pleasantville
2. Iowa City Regina (8-0), LW #2 Cascade
3. Underwood (8-0), LW #3 vs Nodaway Valley
4. Dike-New Hartford (8-0), LW #4 vs Eagle Grove
5. Sigourney-Keota (8-0), LW #5 vs Durant
6. West Sioux (7-1), LW #6 vs West Monona
7. Pella Christian (7-1), LW #7 vs Mediapolis
8. Dyersville Beckman (8-0), LW #8 vs South Hardin
9. South Central Calhoun (97-1), LW #10 vs Emmetsburg
10.Denver (7-1), LW (X) vs MFL MarMac

Final Class A
1. West Hancock (8-0), LW #1 vs Alta-Aurelia
2. Grundy Center (7-1), LW #2 vs Saint Ansgar
3. North Linn (8-0), LW #3 vs Nashua-Plainfield
4. Woobury Central (7-1), LW #5 vs AHSTW
5. Logan-Magnolia (7-1), LW #6 vs LeMars Gehlen
6. Lisbon (7-1), LW #7 vs Bellevue
7. East Buchanan (7-1), LW #8 vs Newman Catholic
8. North Butler (7-1), LW #4 vs Nashua-Plainfield
9. Belle Plaine (7-1), LW #9 vs Earlham
10.Mount Ayr (6-2), LW #10 vs Madrid

Final 8-Player
1. Montezuma (9-0), LW #1 vs New London
2. CAM (Anita) (8-0), LW #2 vs East Mills
3. Easton Valley (8-0), LW #3 vs Dunkerton
4. Remsen St. Mary’s (8-0), LW #4 vs Exira/EHK
5. WACO (8-0), LW #5 vs Edgewood-Colesburg
6. Turkey Valley (8-0), LW #6 vs Springville
7. Lenox (8-0), LW #7 vs Lamoni
8. Audubon (7-1), LW #8 vs Stanton/Essex
9, Kee High (7-1), LW #9 vs Northwood-Kensett
10.Newell-Fonda (7-1), LW #10 @ Janesville