Home Sports KLEM Local Schedule (week of April 30)

KLEM Local Schedule (week of April 30)

1193

MONDAY RESULTS – April  30

(track)

(B) Storm Lake Invitational

1. Spirit Lake Park  4. Le Mars (8 teams in the field)

LE MARS FIRST PLACE FINISHES:  4X200 RELAY(1:32.32) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink … 4X400 RELAY(3:30.47) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink

(golf)

(G) Gehlen Catholic 178  Marcus/M-C 248

GEHLEN SCORES: Mollie Nemmers 42 – medalist … Ali Galles 44 … Hannah Sitzmann 45 … Shannon Smith 47 … Lauren Sitzmann 52 … Abigail Krienert 63.  MMC SCORES: Sarah McDermott 60 … Kayla Theisen 61 … Alissa McDermott 62 … Alison Meehan 65 … Mallory Roseen 74 … Anna Wilcox 82.

JV:  low round turned in by Gehlen’s Tiffany Gengler with a 58

 

(B) Gehlen Catholic 171 Marcus/M-C 180

GEHLEN SCORES: Chad Langel 41 – medalist … Ty Kurth 42 … Dylan Kneip 42 … Derek Bretey 46 … Dustan Kneip 46 … Blake Witgen 50.  MMC SCORES: Andrew Hoefling 42 … Zach Specht 43 … Jake Pearson 47 … Eli Hohbach 48 … Dalton Brady 48 … Jared Gross 50.

JV:  Gehlen Catholic 198 Marcus/M-C 227    (MEDALIST:  Gehlen’s Alex Kellen & Austin Herbst tied with 47’s.

 

(G) Sibley-Ocheyedan Invitational

1. Spirit Lake 198  2. Sibley-Ocheyedan 205  3. Le Mars 207 4. (tie) Central Lyon, Estherville/L-C & Okoboji 220 … 7. Hartley-Melvin-Sanborn 227 … 8. Western Christian 247 … George-Little Rock did not have a full team

MEDALIST: Tressa DeBoer of Hartley-Melvin-Sanborn with a 44.  LE MARS SCORES: Karly Hoss 50 … Emily Ellefson 51 … Madi Baack 53 … Brooke Vandersluis 53 … Carly Schmidt 57 … Ashley Phelan 62.

(tennis)

(B) Le Mars 5 Storm Lake 4

SINGLES RESULTS: Colin Brooks won 7-5, 6-0 … Ryan DeVos won 6-1, 5-7, 10-7 … Ryan Havey lost 1-6, 2-6 … Evan Richards lost 6-0, 4-6, 8-10 … Matt Ellefson lost 2-6, 3-6 … Ben Meis won 6-3, 2-6, 10-4.

DOUBLES RESULTS: DeVos/Havey lost 7-5, 1-6, 5-10 … Brooks/Meis won 6-3, 7-6 with a 7-5 tie-breaker .. Richards/Ellefson won 3-6, 6-0, 10-3.

Storm Lake won the JV match 6-3  (LE MARS winners:  Josh Sluiter and Cody Kliever in singles and the doubles team of Conner Watson/Josh Sluiter)

(G) Le Mars 4 Storm Lake 1

SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-3 … Catie Meis won 10-7 … Emily Ahlers won 10-6 … Hannah Lang lost 8-10 … Sophie Arens won 10-1 … Anne Meis won 9-4.

DOUBLES RESULTS: no matches were completed

Le Mars was leading the JV match 4-3 when play was halted

 

 

 

 

TUESDAY RESULTS – May 1

(track)

(G/B) Gehlen Catholic at the War Eagle Conference meet in Hartley – meet was halted by weather … will be finished in Marcus Wednesday, May 2nd

(G) Le Mars at the Storm Lake Invitational – meet halted by weather after 400 hurdles event+

TEAM STANDINGS: 1. M-O-C/Floyd Valley 164  2. Spencer 153  3. Le Mars 135

LE MARS FIRST PLACE FINISHERS:  100Bailey Rol (:13.35) … 1500Mackenzie Theisen (5:13.63) … 3000-Mackenzie Theison (10:45.71)


Le Mars JV meet

(girls results) 1. Spencer 158  2. Le Mars 129 (4 team meet)

LE MARS FIRST PLACE FINISHERS:  800Becca Clay (2:34.90) … 100 HURDLESCassandra Martin (:17.19) … SHOTRose Pelelo-Ray 14’10 1/2″

(boys results) 1. Le Mars 121 (4 teams)

LE MARS FIRST PLACE FINISHERS:  100Hunter Rowe (:12.37) … 400 HURDLESLogan Schneider (1:02.26) … DISCUSNick Urban (115’5″) … 4X200 RELAY(1:39.73) … SHUTTLE HURDLE RELAY(1:05.91)

 

(golf)

(G) Le Mars 215 Western Christian 227

MEDALIST: Sumer Jansen of Western Christian 46

LE MARS SCORES:  Emily Ellefson 47 – runner-up medalist … Karly Hoss 52 … Madi Baack 57 … Carly Schmidt 59 … Ashley Phelan 59 … Brooke Vandersluis 59.

JV:  Western Christian 233 Le Mars 241  (MEDALIST:  Makenzie Vander Hoef of Western Christian with a 53 … Le Mars’ Erica Plantz & Western’s Avery Kats both shot 56’s.

 

(B) Spencer 169 Le Mars 179

MEDALIST: Lee Beneke of Spencer with a 40

LE MARS SCORES:  Parker Rolfes 42 – runner-up medalist … Brody Karr 44 … Justin Tilley 46 … Tyler Carlson 47 … Dylan Taylor 52 … Mitchell Moorhead 53.

JV:  Spencer 194 Le Mars 203  (MEDALIST:  Adam Labernik of Spencer with a 45 … Mitchell Sitzmann of Le Mars shot a 48 to earn runner-up medlaist honors.

 

(tennis)

(G) Le Mars 8 Cherokee 1 (make-up from April 27)

SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-0 … Emily Ahlers won 10-3 … Catie Meis lost 3-10 … Hannah Lang won 10-8 … Sophie Arens won 10-4 … Jordan Helms won 10-8.

DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Catie Meis won 10-0 … Emily Ahlers/Sophie Arens won 10-5 … Hannah Lang/Emily Pick won 10-7

JV:  Le Mars 9 Cherokee 0  (SINGLES WINNERS:  Anne Meis, Ellen Meis, Britney Thompson, Emily Pick, Katie Conner & Kelsey Clay.  DOUBLES WINNERS:  Jordan Helms/Britney Thompson, Ellen Meis/Katie Conner and Kelsey Clay/Alissa Zenk.

 

(B) Le Mars 7 Cherokee 2 (make-up from April 27)

SINGLES RESULTS: Colin Brooks won 10-1 … Ryan DeVos won 10-6 … Ryan Havey lost 8-10 … Evan Richards won 10-1 … Matt Ellefson won 10-1 … Ben Meis won 10-4.

DOUBLES RESULTS: Ryan DeVos/Ryan Havey lost 5-10 … Colin Brooks/Ben Meis won 10-4 … Evan Richards/Matt Ellefson won 10-3.

JV:  Le Mars 8 Cherokee 1  (SINGLES WINNERS:  Joel Hayden, Conner Watson, Josh Sluiter, Cody Kliever, Michael Scheitler and Chris Moyer.  DOUBLES WINNERS:  Mike Robondo/Turner Manley and Austin Popken/Reed Gearke.

 

 

 

WEDNESDAY RESULTS – May 2

(tennis)

(G) Lakes Conference meet at Storm Lake (make-up from April 28)

TEAM STANDINGS: 1. Spirit Lake/Okoboji 18  2. Le Mars 13  3. Spencer 9

PLACE FINISHINGS:  (#1 singles) 4. Hannah Lang … (#2 singles) 4. Anne Meis … (#1 doubles) 1. Carolyn Ahlers/Catie Meis … (#2 doubles) 2. Emily Ahlers/Sophie Arens

 

(B) Lakes Conference meet at Spirit Lake (make-up from April 28)

TEAM STANDINGS: 1. Spencer 15  2. Storm Lake 14  3. Spirit Lake/Okoboji 13  4. Le Mars 12

PLACE FINISHINGS:  (#1 singles) 2. Colin Brooks … (#2 singles) 3. Ben Meis … (#1 doubles) 3. Ryan DeVos/Ryan Havey … (#2 doubles) 3. Matt Ellefson/Evan Richards

(track)

War Eagle Conference coed meet in Marcus

(girls results) 1. Unity Christian 139   2. Hinton 129   3. Gehlen Catholic 87   4. South O’Brien   5. Marcus/M-C   6. Hartley-Melvin-Sanborn   7. Remsen St. Mary’s   8. Remsen-Union   9. Spalding Catholic   10. West Sioux & Akron-Westfield

GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  100-METER HURDLESSteph Rohe (:16.04) (Nicole Ryan was second) … 4X200 RELAY(1:51.86) … SHUTTLE HURDLE RELAY(1:05.93).

HINTON FIRST PLACE FINISHERS:  LONG JUMPKasey Reuter (16’9 3/4″) … HIGH JUMPKasey Reuter (5’4″) … 400-METER HURDLESLauren Hedlund (1:06.16) (Jordan Danke was second) … 4X100 RELAY(:51.64) … 4X400 RELAY(4:09.08) … DISTANCE MEDLEY RELAY– (4:29.39).

 

(boys results) 1. Unity Christian 171 1/2   2. South O’Brien 122   3.Hinton 81 1/2   4. Gehlen Catholic 66   5. Marcus/M-C   6. Hartley-Melvin-Sanborn   7. Akron-Westfield   8. Remsen-Union   9. Spalding Catholic   10. West Sioux   11. Remsen St. Mary’s

GEHLEN FIRST PLACE FINISHERS:  LONG JUMPMichael Whitehead (20’7″) … 110 HIGH HURDLES-Jordan Langel (:15.17)4X100 RELAY (:45.28) … DISTANCE MEDLEY RELAY(3:46.12).

HINTON FIRST PLACE FINISHERS:  SHOT PUTAustin Anfinson (48’11 3/4″) … HIGH JUMPBrock Babcock (6’0″).

AKRON-WESTFIELD FIRST PLACE FINISHERS:  SHUTTLE HURDLE RELAY (1:04.18).

 

 

 

THURSDAY RESULTS – May 3

(track)

Lakes Conference meet in Storm Lake

(girls results) 1. Spencer 150   2. Spirit Lake 122   3. Western Christian 102   4. Le Mars 87   5. Storm Lake 41   6. Estherville/L-C 39

LE MARS RESULTS:  (first place finishers) HIGH JUMP-Jess Arnold (5’2″) … 3000-Mackenzie Theisen (10:47) … (second place finishers) SHOT PUT-Andrea Urban (34’5 1/4″).

 

(boys results) 1. Spirit Lake   2. Spencer   3. Western Christian   4. Le Mars

LE MARS RESULTS:  (first place finishers) SHOT PUT-Andy Heffner (47’10”) … (second place finishers) 4X800 RELAY– (8:24.17) Brennan Buss-Zach Nemmers-Kyle Dolph-Rodrigo Cobian … 200-Robert Ironshell (:22.02) … 800-Rodrigo Cobian (2:01.92) … 4X400 RELAY– (3:26.85) Robert Ironshell-Gabe Rahn-Chris Hatting-Levi TeBrink.

NOTE:  all first and second place finishers earned all-Lakes Conference

 

(golf)

(G) Gehlen Catholic 182 West Sioux 205

GEHLEN SCORES: Mollie Nemmers 43 – medalist … Lauren Sitzmann 44 … Ali Galles 45 … Shannon Smith 50 … Hannah Sitzmann 50.  WEST SIOUX SCORES: Bailey VanDenBurg 48 … Courtney Hummel 49 … Calie Petersen 52 … Makayla Hemmelrick 56 … Rylee Negaard 57.     (JV RESULTS:  Miranda Bunkers of Gehlen shot a 51 to earn medalist honors.)

(B) Gehlen Catholic 172 West Sioux 177

GEHLEN SCORES: Derek Bretey 40 … Dylan Kneip 43 … Dustan Kneip 43 … Chad Langel 46 … Ty Kurth 48 … Alex Kellen 50.  WEST SIOUX SCORES: Mitch Hulsoff 40 … Austin Benda 43 … Steve Marienue 46 … Tony Winn 48 … Augie Jimenez 49 … Jakob Sanow 55.     JV RESULTS:  Gehlen 205 West Sioux 319 … Tyler Kelly of West Sioux shot a 44 to earn the medal.

(B) Emmetsburg 165 …  Cherokee 171 …  Le Mars 173

LE MARS SCORES: Parker Rolfes 38 – medalist … Brody Karr 42 … Justin Tilley 46 … Caleb Cline 47 … Dylan Taylor 48 … Tyler Carlson 50.   (JV RESULTS:  Le Mars 189 … Emmetsburg 215 … Cherokee 242 … Payton Pick of Le Mars earned medalist honors with a 41 and Mitchell Taylor of Le Mars was runner-up with a 48.


(tennis)

(G) Le Mars 9 Estherville/L-C 0

SINGLES RESULTS: Carolyn Ahlers won 10-0 … Emily Ahlers won 10-6 … Catie Meis won 10-2 … Hannah Lang won 10-2 … Sophie Arens won 10-0 … Anne Meis won 10-2.    DOUBLES RESULTS: Carolyn Ahlers/Catie Meis won 10-1 … Emily Ahlers/Sophie Arens won 10-3 … Hannah Lang/Emily Pick won 10-0.  (no JV matches were played due to E-L-C missing some players due to a band trip)

 

 

 

 

 

FRIDAY RESULTS – May 4

(track)

Rebel Relays at Sloan

(girls results) 1. OA-BCIG   2. Gehlen Catholic (103)

GEHLEN RESULTS:  (first places)  SHUTTLE HURDLE RELAY– (1:07.44) Steph Rohe-Nicole Ryan-Emily Holtgrewe-Katelin Langel … 100-METER HURDLES-Steph Rohe (:16.04) … 3000-METER RUN-Molly Wankum (11:56.03) … 4X400 RELAY– (4:15.23) Steph Rohe-Katelin Langel-Emily Holtgrewe-Nicole Ryan … (second places) 100-METER HURDLES-Nicole Ryan (:16.21) … 400-METER HURDLES-Steph Rohe (1:08.82) … 800-METER RUN-Nicole Ryan (2:34.97) … 1500-METER RUN-Molly Wankum (5:34.24).

(boys results) 1. Ridge View (122)   5. Gehlen Catholic (66)

GEHLEN RESULTS:  (first places) 110 HIGH HURDLES-Jordan Langel (:15.00 – new meet record) … LONG JUMP-Michael Whitehead (20’7″) … (second places) 200-METER DASH-Michael Whitehead (:22.65) … LONG JUMP-Trevor Bouma (19’4 1/4″) … 1500-METER RUN-Matt Mayer (4:52.76)

 

 

 

 

SATURDAY RESULTS – May 5

(golf)

(B) Le Mars Invitational

TEAM STANDINGS: 1. M-O-C/Floyd Valley 305   2. Gehlen Catholic 333   3. Lawton-Bronson 337   4. Newell-Fonda 341   5. Western Christian 347   6. Le Mars 348   7. Woodbury Central 357   8. Cherokee 362   9. Le Mars JV 369   10. M-O-C/Floyd Valley JV   11. South Sioux City 392   12. Maple Valley/Anthon-Oto 453   13. Kingsley-Pierson (didn’t have a full squad)

INDIVIDUAL MEDALISTS: 1.Ryan Christy (M-O-C/FV) 72 … 2.Jack Peterson (SSC) 73 … 3.Brett Bomgaars (M-O-C/FV) 73 … 4.Matt Juilfs (N-F) 78 … 5.Matt Skinner (L-B) 78 … 6.Derek Bretey (Gehlen) 80 … 7.Andy Seuntjens (MV-AO) 80 … 8.Keifer TeGrotenhuis (M-O-C/FV) 80 … 9.Mitch McDonough (M-O-C/FV) 80 … 10.Ciollin Perrings (M-O-C/FV) 80.

GEHLEN SCORES: Derek Bretey 80 (6th) … Dylan Kneip 82 … Blake Wiltgen 85 … Dustan Kneip 86 … Chad Langel 86 … Ty Kurth 94.

LE MARS SCORES: Parker Rolfes 84 … Tyler Carlson 87 … Brody Karr 88 … Justin Tilley 89 … Caleb Cline 90 … Peyton Pick 92.  (JV scores: Mitchell Morehead 86 … Mitch Taylor 94 … Dylan Taylor 94 … Caleb Baartman 95 … Mitchell Sitzmann 99 … Zach Lerdal 100.

(little league)

MAJOR GIRLS

Warriors 14 Spartans 13

Broncos 10 Chargers 5

Eagles 18 Lions 13

Panthers 7 Rockets 4

MAJOR BOYS

Angels 5 Rockies 2

Mets 8 Cubs 7

Pirates 7 Braves 5

A’s 10 Dodgers 4

White Sox 15 Yankees 0

JUNIOR BOYS

Marlins 9 Mariners 1

Reds 13 Orioles 6

Cards 8 Giants 4

JUNIOR GIRLS

Hawks 14 Foxes 11

Falcons 8 Foxes 6