Home Sports KLEM Local Schedule (week of February 17)

KLEM Local Schedule (week of February 17)

1605

MONDAY RESULTS – February 17

DAYTONA BEACH, Fla. (AP) — Denny Hamlin won the Daytona 500 for the third time when he beat Ryan Blaney to the finish line in the second-closest finish in race history. The win for Joe Gibbs Racing came as Ryan Newman was wrecked as the leader and crossed the finish line with his car on its roof, engulfed in flames. He was hospitalized in serious condition but his team said Newman’s injuries were not life threatening.

(high school basketball)

CLASS 1A BOYS DISTRICT TOURNAMENTS
(district 1 / sub-state 1)
Akron-Westfield (1-19) 73, MMCRU (3-19) 54

(district 2 / sub-state 1)
Storm Lake St. Mary’s 43, West Bend-Mallard 28

(district 15 / sub-state 8)
Ar-We-Va 53, Heartland Christian 32

(district 16 / sub-state 8)
Woodbury Central 86, Whiting 28

CLASS 2A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1 / sub-state 1)
Sioux Center 90, Unity Christian 84, OT
Rock Valley 72, MVAOCOU 43

(district 2 / sub-state 1)
Alta-Aurelia 60, OA-BCIG 49
East Sac County 75, Manson-NW Webster 45

(district 3 / sub-state 2)
Sheldon 70, Pocahontas Area 56

regular season games:
(G) Spencer 75, Sioux City West 36
(B) Sioux City West 56, Spencer 49

(college basketball)

Top-25 results:
(3) Kansas 91, Iowa State 71

 

 

TUESDAY RESULTS – February 18

(high school bowling)

2A District meet at Le Mars’ Sweet 16 Lanes

(girls results)  TEAM STANDINGS:  1. Le Mars (2830)  ..  2. Fort Dodge (2818)  ..  3. Denison Schleswig (2562)  ..  4. Sioux City West (1741)  ..  5. Sioux Central (1560)  ..  6. MMCRU (1357).

Le Mars scores:  Sam Schiefen (219-225=444), Alyssa Williams (244-199=443), Kaitelin Konz (162-215=377), Emily Peters (182-166=348), Olivia Schiefen (175-148=323), & Riayn Hoebelheinrich (171-135=306).  MMCRU scores:  Maci Gravenish (137-167=304), Mattie Dias (97-197=294), Olivia Glassmakers (112-151=263), Caedyn Henrich (171-83=254), Beth Pederson (138-104=242), & Cassady Curtis (110-122=232).

(boys results)  TEAM STANDINGS:  1. Fort Dodge (3234)  ..  2. Le Mars (3188)  ..  3. Denison-Schleswig (3015)  ..  4. Sioux City West (2594)  ..  5. West Sioux (2131)  ..  6. Sioux Central (2038).

Le Mars scores:  Brady Poulson (258-194=452), Jorden Presnall (216-232=448), Trey Whiddon (199-224=423), Evan Berkenpas(206-215=421), Brody Vanderloo (207-180=387), & Lane Poulson (191-172=363).

NOTE:  The Le Mars boys qualified for the 2A State meet as an at-large entry.

(high school basketball)

LE MARS — Addison Weber became Gehlen Catholic’s all-time career scoring leader Tuesday night with 13 points and Lauren Heying led all scorers with 19 to lead the Lady Jays to a 60-51  victory over Storm Lake St. Mary’s in the 1A Regional quarterfinals.  Weber now has 1032 career points to better Hannah Sitzmann’s mark of 1030.  Weber will have at least one more game in her career on Friday night when the Lady Jays take on No. 6 MMCRU (21-0) in the semifinals at Marcus.  Kate Hill returned from a concussion protocol to score 10 points for Gehlen.  Emily Nothwehr led the Panthers with 18 points.  Storm Lake St. Mary’s rallied from a 17-point deficit to within five points at 55-50 with 65-seconds to play.  But the Lady Jays closed the game on a 5-1 run.  Gehlen improves to 13-9.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#6-MMCRU (21-0) 71, GTRA 34
Gehlen Catholic (13-9) 60, Storm Lake St. Mary’s 51
#9-Kingsley-Pierson (19-4) 63, Siouxland Christian 47
Akron-Westfield (17-6) 46, Hartley-Melvin-Sanborn 33

(region 8)
#1-Newell-Fonda 84, Westwood 36
Paton-Churdan 48, Glidden-Ralston 39
Woodbury Central 59, Woodbine 35
CAM, Anita 59, Riverside 28

CLASS 2A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
#8-Western Christian 61, Rock Valley 52
Boyden-Hull 57, West Sioux 40
Central Lyon 77, South O’Brien 40
West Monona 77, Hinton (11-11) 53

(region 2)
#5-Osage 62, Lake Mills 28
North Union 61, Pocahontas Area 51
#11-Emmetsburg 56, Manson-NW Webster 19
Sioux Central 46, Ridge View 41

CLASS 2A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS

(district 3 / sub-state 2)
Sioux Central 69, North Union 51

(district 4 / sub-state 2)
Okoboji 79, Central Lyon 77
West Lyon 74, Sibley-Ocheyedan 41

regular season boys games:
Dakota Valley (SD) 85, Sioux City West 75
Omaha Skutt (NE) 69, Bishop Heelan (6-14) 23
Sioux City East 79, Storm Lake 51
Sergeant Bluff-Luton 88, South Sioux City (NE) 65

 

 

WEDNESDAY RESULTS – February 19

(high school wrestling)

STATE DUAL TEAM TOURNAMENT at the Wells Fargo Arena in Des Moines
1A – West Sioux finished 3rd & Woodbury Central finished 8th
2A – Sergeant Bluff-Luton finished 7th

(high school basketball)

SERGEANT BLUFF —  Kylie Dreckman’s fourth three-pointer of the game came from the right wing with 2.6 seconds to play, sending the Le Mars Lady Bulldogs to a 47-44 victory over Sergeant Bluff-Luton in the 4A Regional quarterfinals Wednesday night.  Dreckman’s basket ended a wild back-and-forth tuck-of-war in the final eight minutes that featured four ties and eleven lead changes.  Karlee Schiff’s three-pointer with 1:12 to play put Le Mars in front 43-41 and Shaniah Temple’s free throw with 44-seconds remaining built the lead to 44-41.  Emma Christensen’s tied it for the Warriors with a three-pointer with 13.6 seconds to go leaving the Lady Bulldogs one final try to avoid overtime and junior Kylie Dreckman delivered.  Dreckman ended up with 16 points with Temple adding 12.  Freshman Payton Hardy had 16 for S-B-L.  Le Mars (10-11) advances to Saturday’s semifinals against the Carroll Tigers (12-9) in Carroll for a 5 p.m. tipoff.  The game will be carried on KLEM.

CLASS 4A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 1)
Le Mars (10-11) 47, Sergeant Bluff-Luton 44
Harlan 53, Denison-Schleswig 37

(region 2)
Spencer 64, Storm Lake 48
Boone 66, Webster City 54

CLASS 5A GIRLS REGIONAL QUARTERFINALS
(region 4)
Sioux City West 76, Sioux City North 36

CLASS 3A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#3-Bishop Heelan 44, West Lyon 34
#11-Cherokee Washington 80, M-O-C/Floyd Valley 56

(region 2)
#2-Clear Lake 61, Forest City 39
#7-Okoboji 71, Algona 45

(college basketball)

(W) Central 77, Buena Vista 58  —  former Lady Bulldog, Jenn Schneider (9 pts./6 reb.) for BV

(M) Buena Vista 97, Central 85  —  former Bulldog, Jake Thompson (2 pts.) for BV

(M) Dakota Wesleyan 93, Northwestern 76  —  former Bulldog, Trent Hilbrands (38 pts.) and former Hinton Blackhawk, Jat Small (11 pts.) for NW

 

 

THURSDAY RESULTS – February 20

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 3A LE MARS WRESTLERS: 

152#-Dylan Carlson, sr (30-18) lost in the 1st round by a TF, 15-0 in 3:03 and then was eliminated when he was pinned in the first consolation match

160#-Jake Francksen-Small, sr (39-7) won 8-4 in his 1st round match and will wrestle top-seed, Caleb Helgerson of Bettendorf Friday

182#-Colton Hoag, jr (35-10) won 11-5 in his 1st round match and will wrestle top-seed Griffin Gammell of Waukee Friday

220#-Brennick Hoppe, sr (35-12) lost his 1st round match when he was pinned in 0:58 and was eliminated when he was pinned in 0:58 in the consolation round.

285#-Justin Otto, sr (31-11) lost 3-0 in the 1st round and was eliminated when he was pinned in 3:26 in the consolation round.

CLASS 2A PLYMOUTH COUNTY WRESTLERS:

170#-Brendan Fisch, fr (Cherokee/Remsen St. Mary’s) (28-6) lost his first round match by a fall and then was eliminated with a 6-2 loss in his first consolation round match.

CLASS 1A PLYMOUTH COUNTY WRESTLERS: 

106#- Wyatt Skoudas, jr (Hinton) (33-7) lost by a fall in the 1st round and lost a 9-0 MD in the consolation match and was eliminated

138#- Damon Schmid, so (Kingsley-Pierson) (34-15) lost 5-1 in the 1st round and was pinned in the consolation bracket and was eliminated

160#- Teegan Tschampel, sr (Hinton) (35-10) lost by a fall in the 1st round and then won by a fall in the consolation bracket.  He’ll wrestle Friday afternoon in the 2nd consolation round.

 195#- Derek Anderson, jr (Hinton) (34-5) won 2-0 in the 1st round and advances to Friday’s quarterfinals

220#- Logan Smith, sr (Akron-Westfield) (24-14) lost 9-1, MD in the 1st round but won 4-1 in the consolation 1st round.  He’ll wrestle in the 2nd round consolation Friday afternoon.

(high school basketball)

PAULLINA  —  Kingsley-Pierson closed the first half on an 11-0 run for a 26-22 halftime lead over Gehlen Catholic and then hit five three’s in the first nine shots of the third quarter to stretch the lead to nine points and the Panthers were well on their way to a 52-43 quarterfinal round victory Thursday night in the 1A Districts at Paullina.  Damon Bowman hit three treys in the third stanza for the Panthers and Matthew Christopherson and Jonah Walden added one each.  Bowman finished with 22 points to lead all scorers while Jackson Howe added ten.  K-P’s tall and rangy athletes defensively seemed to baffle the Jays all night long at the offensive end.  Freshman Keaton Bonderson had 18 points for Gehlen but Carter DeRocher (16.7 ppg) was limited to just five points.  Gehlen Catholic ends a frustrating season of injuries, illness and suspensions to finish at 7-15.  Kingsley-Pierson improves to 11-11 heading into the semifinals at Paullina next Tuesday against No. 3 South O’Brien (19-3).

CLASS 1A BOYS DISTRICT QUARTERFINALS
(district 1 / sub-state 1)
(at Paullina)
Kingsley-Pierson (11-11)  52, Gehlen Catholic (7-15) 43
#3-South O’Brien (19-3) 73, Akron-Westfield (1-20) 29

(at George)
Hartley-Melvin-Sanborn 79, Hinton (13-8) 59
George-Little Rock 62, Trinity Christian 33

(district 2 / sub-state 1)
(at Algona)
Fort Dodge St. Edmond 61, GTRA 31
#4-Bishop Garrigan 83, Storm Lake St. Mary’s 37

(at Fonda)
Harris-Lake Park 65, Glidden-Ralston 46
Newell-Fonda 76, Paton-Churdan 23

(district 15 / sub-state 8)
(at Council Bluffs)
Woodbine 52, Logan-Magnolia 49, OT
Council Bluffs St. Albert 70, Riverside 54

(at Manning)
Boyer Valley 61, Ar-We-Va 26
IKM-Manning 61, West Harrison 34

(district 16 / sub-state 8)
#5-Remsen St. Mary’s (19-3) 71, Woodbury Central 40

River Valley 51, Ridge View 28

(at Sioux City)
Lawton-Bronson 74, Westwood 56
Siouxland Christian 80, West Monona 43

CLASS 2A BOYS DISTRICT SEMIFINALS
(district 1 / sub-state 1)
(at Hawarden)
Cherokee Washington 64, Rock Valley 47
#5-West Sioux 65, Sioux Center 64

(district 2 / sub-state 1)
(at Rockwell City)
Southeast Valley 56, East Sac County 45
South Central Calhoun 79, Alta-Aurelia 55

(district 3 / sub-state 2)
(at Boyden-Hull)
Sioux Central 67, Emmetsburg 57
#8-Boyden-Hull 55, Sheldon 39

(district 4 / sub-state 2)
(at Western Christian)
West Lyon 47, Spirit Lake 45
Okoboji 66, #9-Western Christian 62, OT

regular season boys games:
(#8-4A)Council Bluffs A-L 63, Bellevue (NE) 53
Sergeant Bluffs-Luton 88, South Sioux City (NE) 65
Humboldt 81, Storm Lake 69

(college basketball)

(W) Nebraska-Kearney 82, Northeastern State 64  —  former Lady Bulldog, Madison Dreckman (9 pts. / 4 reb.) for UNK

 

 

FRIDAY RESULTS – February 21

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 3A LE MARS WRESTLERS: 

160#-Jake Francksen-Small, sr (40-9) lost on a TF (24-9) to the top-seed, Caleb Helgerson of Bettendorf Friday morning in the quarterfinals.  He wrestled Max Derry of Dowling Catholic in the 2nd round of the consolation bracket and won a 10-1 MD.  Jake lost a 12-4 (MD) to Jake Matthaides of North Scott in the 3rd round of the consolation bracket.  He’ll wrestle for 7th place Saturday against Cade Schmidt of Norwalk.

182#-Colton Hoag, jr (36-12) lost 7-1 to the top-seed Griffin Gammell of Waukee Friday morning in the quarterfinals.  He wrestled Caleb Watson of Indianola in the 2nd round of the Consolation bracket and won 14-8.  Colton lost 14-8 to Jay Oostendorp of Cedar Rapids Kennedy in the third round of the consolation bracket.  He’ll wrestle for 7th place Saturday against Dustin Schroder of Newton.

CLASS 1A PLYMOUTH COUNTY WRESTLERS: 

195#- Derek Anderson, jr (Hinton) (35-6) won 6-3 over Zach Howe of MFL-MarMac in the quarterfinals.  Derek wrestled the top-seed, Tate Hagen of West Hancock (41-0) in the semifinals Friday evening and lost 4-2.  Derek won 7-3 Saturday in the consolation semifinals and will wrestle for 3rd place Saturday afternoon.

160#- Teegan Tschampel, sr (Hinton) (36-11) won by a fall Friday afternoon in the 2nd consolation round.  Teegan won an 11-4 (MD) in the 3rd rd. consolation bracket Friday night and then lost 15-9 in the 4th rd. consolation bracket.  He will wrestle for 7th place Saturday.

220#- Logan Smith, sr (Akron-Westfield) (24-15) won 4-1 in the 2nd round consolation and then lost 3-0 in the 3rd rd. consolation bracket Friday night and was eliminated.

(high school basketball)

MARCUS — Gehlen Catholic played their best defensive game of the season and used a balanced scoring attack at the offensive end to pull off a 64-50 upset of No. 6 MMCRU in the 1A Regional semifinals in Marcus.   The outcome ends the Royals unbeaten season and MMCRU finishes the season at 21-1.  Gehlen has strung together a season-best four straight victories to improve to 14-9 and the victory Friday night avenged a 24-point loss earlier this month to the Royals.  Kate Hill led Gehlen with 16 points, Lauren Heying added 14, Addison Weber 13 and Sydney Livermore 10.  The Lady Jays connected on 22-of-24 foul shots and hit all 12 of their fourth quarter attempts.  MMCRU’s leading scorer, Taylor Harpenau (16.2 ppg) didn’t get her first field goal until the final minute of the third quarter and ended up with just nine points.  Ellie Hilbrands (13.2 ppg) was checked to seven points.  Jaylen Bork had 16 to lead the Royals and Mya Holmes added 12.  GehlenCatholic takes on No. 9 Kingsley-Pierson (20-4) Wednesday night in the Regional finals at the Le Mars Community Competition gym at 7 p.m.  Coverage on KLEM starts at 6:50.

CLASS 1A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Gehlen Catholic (14-9) 64, #6-MMCRU (21-1) 50
#9-Kingsley-Pierson (20-4) 61, Akron-Westfield (17-7) 54

(region 8)
#1-Newell-Fonda 76, Paton-Churdan 18
Woodbury Central 43, CAM, Anita 32

CLASS 2A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
#8-Western Christian 58, Boyden-Hull 48
Central Lyon 73, West Monona 41

(region 2)
#5-Osage 52, North Union 43
#11-Emmetsburg 51, Sioux Central 31

regular season boys games:
Sioux City West 93, South Sioux City (NE) 60

(college basketball)

(M) Simpson 85, Buena Vista 72 —  former Bulldog Jake Thompson (6 pts.) for BV

 

 

SATURDAY RESULTS – February 22

(high school wrestling)

STATE TOURNAMENT FINALS AT THE WELLS FARGO ARENA IN DES MOINES

CLASS 3A LE MARS WRESTLERS: 

160#-Jake Francksen-Small, sr (41-9) finished in 7th place with a 3-2 win over Cade Schmidt of Norwalk.

182#-Colton Hoag, jr (37-12) finished in 7th place with a 6-4 win over Dustin Schroder of Newton.

CLASS 1A PLYMOUTH COUNTY WRESTLERS: 

195#- Derek Anderson, jr (Hinton) (37-6) won 7-3 over Damon Meyer of South Winneshiek in the consolation semifinals and finished 3rd place, winning by a fall.

160#- Teegan Tschampel, sr (Hinton) (36-12) lost by a fall in the 7th place match and finished 8th.

(high school basketball)

CARROLL — It took last second heroics at the end of regulation and then at the end of both overtimes but Le Mars advanced to the 4A Regional finals, beating the Carroll Tigers 50-47 in double overtime Saturday evening semifinals in Carroll.  Senior Jaelynn Dreckman hit the lone field goal for Le Mars in the fourth quarter with seven seconds to play to forge a 38-all tie and send the game into overtime.  Le Mars fell behind 41-38 in the first overtime and didn’t hit a field goal until Karlee Shiff drained a three-pointer with 24.8 seconds to play to tie the score at 41-41, sending the game into a second four-minute overtime period.  Shiff opened the second overtime with a three-point play before Carroll ran off six straight points for a 47-44 lead.  Jaelynn Dreckman’s field goal at the 1:04 mark drew the Lady Dogs to within 47-46 and Dreckman was fouled on a rebound of a missed Carroll shot and hit both ends of a one-and-one free throw opportunity for a 48-47 Le Mars lead.  Mya Kibby hit a two more free throws with :03.6 seconds to play for a three-point lead and the Tigers had no answer.  The game started well for Le Mars as they jumped out to a 10-2 lead in the first four minutes.  But Carroll ran off the next 17 points to grab the lead at 19-10.  An 11-0 run by Le Mars near the end of the first half helped the Lady Bulldogs reclaim a 22-21 lead before a last second bankshot gave the Tigers a one-point halftime advantage.  Alivia Van Otterloo hit a three to close the third stanza and Le Mars had a 36-30 advantage entering the final quarter of regulation play.  Jaelynn Dreckman had 15 points and Karlee Shiff 11 for the Lady Bulldogs, who were playing without Brooke Haage do to a concussion and lost Shaniah Temple before halftime to a shoulder injury.  Both may be questionable for the finals.  Kennedy Lein led all scorers with 21 for Carroll.  Le Mars (11-11) plays at No. 3 Glenwood (23-0) Tuesday night at 7 pm for a trip to the 4A State Tournament.  KLEM will be there to cover the game with an air time of 6:50.

CLASS 3A GIRLS REGIONAL FINALS
(region 1) #3-Bishop Heelan 73, #11-Cherokee Washington 70
(region 2) #2-Clear Lake 65, #7-Okoboji 47

CLASS 4A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 1)
Le Mars (11-11) 50, Carroll 47, 2 OTs
#3-Glenwood (23-0) 64, Harlan 44

(region 2)
#4-Ballard 57, Boone 39
#12-Mason City 68, Spencer 48

CLASS 5A GIRLS REGIONAL SEMIFINALS
(region 2)
Sioux City East 59, Des Moines Roosevelt 54
#3-Dowling Catholic 104, Des Moines Lincoln 10

(region 3)
#15-Council Bluffs A-L 67, Ankeny 53
#4-Johnston 65, Marshalltown 19

(region 4)
#13-Ames 47, Sioux City West 43
#1-Waukee 98, Fort Dodge 29

(college basketball)

(3) Kansas 64, (1) Baylor 61

WACO, Texas (AP) — Third-ranked Kansas stopped No. 1 Baylor’s 23-game winning streak as Udoka Azubuike (oo-DOH’-kah a-zoo-BOO’-kay) had 23 points and a career-high 19 rebounds in the Jayhawks’ 64-61 victory at Baylor. Isaiah Moss added 11 points, including two free throws for Kansas with 7.9 seconds left before a timeout. The Bears had a chance to tie it until Jared Butler missed a 3-point attempt at the buzzer.

(23) B-Y-U 91, (2) Gonzaga 78

U-N-L-V 66, (4) San Diego State 63

UNDATED (AP) — Second-ranked Gonzaga and No. 4 San Diego State went down to defeat. Yoeli Childs scored 28 points to help No. 23 BYU end the Bulldogs’ 19-game winning streak, 91-78. San Diego State had been 26-0 until Elijah Mitrou-Long scored 19 points, including two free throws with 11.5 seconds left to push UNLV past the Aztecs, 66-63.

Texas Tech 87, Iowa State 57

AMES, Iowa (AP) — Jahmi’us Ramsey scored a game-high 25 points, Kyler Edwards added 19 points and Texas Tech routed Iowa State 87-57 Saturday night. The Red Raiders drained 15 of their first 19 shots and led by double digits the final 24:30 of the game. Solomon Young had 16 points for the Cyclones, who lost to Texas Tech for the second straight time at home.

(M) Morningside (26-2) 96, Northwestern (20-10) 71  — former Bulldogs, Will Pottebaum (14 pts.) and Tyler Borchers (10 pts./5 reb.) for Morningside and Trent Hilbrands (14 pts). for NW  ..  former Hinton Blackhawks, Jat Small (19 pts./10 reb.) for NW.

(W) Simpson 76, Buena Vista (1-23) 66  —  former Lady Bulldog, Jenn Schneider (11 pts../9 reb./6 assts.) for BV

(W) Nebraska-Kearney (25-3) 74, Rogers State 59 —  former Lady Bulldog,  Madison Dreckman (6 pts./3 reb.) for UNK 

 

 

 

SUNDAY RESULTS – February 23

(college basketball)

Top-25 results:
(25) Ohio State 79, (7) Maryland 72
Indiana 68, (9) Penn State 60
(15) Creighton 81, (21) Butler 59
(16) Seton Hall 81, St. John’s 65