Monday, May 30, 2016
   
Text Size

Sports

MONDAY SCHEDULE - May 30

(high school baseball)

Sioux City West at Le Mars (jv/varsity)

(Little League at the John Britton Complex)

(make-up games from Monday, May 23)

JUNIOR GIRLS
6:00-Hawks vs. Foxes
7:30-Hawks vs. Falcons

MAJOR GIRLS

6:00-Rockets vs. Broncos
6:00-Chargers vs. Panthers
7:30-Eagles vs. Warriors
7:30-Spartans vs. Lions

MINOR GIRLS
6:00-Storm vs. Sparks
6:00-Rockers vs. Comets
7:15-Sting vs. Stars
7:15-Heat vs. Liberty

PEE WEE GIRLS
6:00-Jade vs. Purple
6:00-Pink vs. Yellow
7:15-Sapphire vs. Lime

PEE WEE BOYS
7:15-Royal Blue vs. Gold

(N-B-A playoff basketball)

Western Conference Finals
Oklahoma City at Golden State, 9 p.m., series tied 3-3

(N-H-L Stanley Cup Finals)

GAME ONE: San Jose Sharks at Pittsburgh Penguins

(major league baseball)

INTERLEAGUE
Chicago White Sox (Quintana 5-4) at N.Y. Mets (Harvey 3-7), 1:10 p.m.
Houston (McHugh 4-4) at Arizona (Escobar 0-0), 4:10 p.m.
San Diego (Cashner 2-4) at Seattle (Karns 4-1), 4:10 p.m.

AMERICAN LEAGUE
Boston (Wright 4-4) at Baltimore (Wilson 2-3), 1:35 p.m.
Minnesota (Santana 1-3) at Oakland (Graveman 1-6), 4:05 p.m.
Texas (Holland 3-4) at Cleveland (Tomlin 7-0), 6:10 p.m.
N.Y. Yankees (Nova 3-2) at Toronto (Estrada 2-2), 7:07 p.m.
Tampa Bay (Andriese 3-0) at Kansas City (Kennedy 4-3), 8:15 p.m.
Detroit (Verlander 4-4) at L.A. Angels (Chacin 1-3), 9:05 p.m.

NATIONAL LEAGUE
San Francisco (Samardzija 7-2) at Atlanta (Foltynewicz 1-2), 1:10 p.m.
St. Louis (Martinez 4-5) at Milwaukee (Guerra 3-0), 2:10 p.m.
Cincinnati (Straily 2-2) at Colorado (Bettis 4-3), 4:10 p.m.
L.A. Dodgers (Wood 1-3) at Chicago Cubs (Hammel 6-1), 5:05 p.m.
Washington (Roark 3-4) at Philadelphia (Hellickson 4-3), 7:05 p.m.
Pittsburgh (Locke 3-3) at Miami (Nicolino 2-2), 7:10 p.m.

(American Association baseball)

Sioux City Explorers at Fargo-Morehead Red Hawks (6 pm)






TUESDAY SCHEDULE - May 31

(tennis)

BOYS 1A STATE TEAM TOURNAMENT at Waterloo
SEMIFINALS: Le Mars vs. Glenwood  and  Grinnell vs. Dubuque Wahlert.  Championship 1 hour after last semifinal ends.

(golf)

GIRLS STATE TOURNAMENT
(1A at Jester) TEAMS: Akron-Westfield, West Monona & River Valley.  INDIVIDUALS: Sally Gallagher of Woodbury Central, Hannah Sieperda of Central Lyon and Maddie Shook of Westwood.

(2A at Jester) TEAMS: Unity Christian, Emmetsburg and Alta-Aurelia.  INDIVIDUALS:  Hannah Butler of Okoboji and Kenzi Vlotho of Rock Valley.

(3A at Ames) TEAMS:
M-O-C/Floyd Valley

(4A at Ames) TEAMS:  Spencer.

(5A at Panora) INDIVIDUALS: Hannah Rens of Sioux City East

(high school softball)

Sergeant Bluff-Luton at Le Mars (jv/varsity)

(high school baseball)

Le Mars at Boyden-Hull/Rock Valley (jv/varsity)

Gehlen Catholic at West Sioux (jv/varsity)

(Little League at the John Britton Complex)

JUNIOR BOYS
6:00-Reds vs. Mariners
6:00-D'Backs vs. Rays (field 5)
8:00-Giants vs. Royals

MAJOR BOYS
6:00-White Sox vs. Angels
6:00-Dodgers vs. Pirates
6:00-Yankees vs. Rockies
7:30-A's vs. Phils (make-up)
7:30-Mets vs. Cubs

JUNIOR GIRLS
7:30-Foxes vs. Hawks (make-up)

MINOR BOYS
5:30-Nationals vs. Blue Jays
5:30-Indians vs. Twins
6:35-Padres vs. Red Sox
6:35-Cards vs. Braves
7:40-Astros vs. Rangers

PEE WEE BOYS
6:00-Gold vs. Black
6:00-Gray vs. Maroon
7:15-Burgandy vs. Navy
7:15-Royal Blue vs. Green

(American Association baseball)

Sioux City Explorers at Fargo-Morehead Red Hawks (7 pm)







WEDNESDAY SCHEDULE - June 1

(golf)

GIRLS STATE TOURNAMENT
(1A at Jester) TEAMS: Akron-Westfield, West Monona & River Valley.  INDIVIDUALS: Sally Gallagher of Woodbury Central, Hannah Sieperda of Central Lyon and Maddie Shook of Westwood.

(2A at Jester) TEAMS:  Unity Christian, Emmetsburg and Alta-Aurelia.  INDIVIDUALS: Hannah Butler of Okoboji and Kenzi Vlotho of Rock Valley.

(3A at Ames) TEAMS: M-O-C/Floyd Valley

(4A at Ames) TEAMS: Spencer.

(5A at Panora) INDIVIDUALS: Hannah Rens of Sioux City East

(high schhol softball)

Trinity Christian vs. Gehlen Catholic at Granville (jv/varsity)

Le Mars at Emmetsburg (jv/varsity) (on KLEM at 7 pm)

(high school baseball)

Trinity Christian vs. Gehlen Catholic at Granville (jv/varsity)

Le Mars at Emmetsburg (jv/varsity)

(Little League at the John Britton Complex)

JUNIOR GIRLS
6:00-Foxes vs. Falcons
7:30-Falcons vs. Hawks

MAJOR GIRLS
6:00-Broncos vs. Chargers
6:00-Rockets vs. Panthers
7:30-Lions vs. Eagles
7:30-Spartans vs. Warriors

MINOR GIRLS
6:00-Stars vs. Comets
6:00-Heat vs. Sparks
7:15-Sting vs. Rockers
7:15-Liberty vs. Storm

PEE WEE BOYS
7:15-Red vs. Navy

(American Association baseball)

Sioux City Explorers at Fargo-Morehead Red Hawks (7 pm)







THURSDAY SCHEDULE - June 2

(tennis)

GIRLS STATE SINGLES & DOUBLES TOURNAMENT at Des Moines
(SINGLES: Le Mars' Danielle Martin and Elizabeth Ihrke)

(high school softball)

Gehlen Catholic at Hinton

Estherville/Lincoln Central at Le Mars (jv/varsity)

(high school baseball)

Gehlen Catholic at Hinton (jv/varsity)  (on KLEM at 7:30)

Estherville/Lincoln Central at Le Mars (jv/varsity)

(Little League at the John Britton Complex)

JUNIOR BOYS
6:00-Mariners vs. Giants
6:00-Rays vs. Reds (field 5)
8:00-D'Backs vs. Royals

MAJOR BOYS
6:00-White Sox vs. Dodgers
6:00-Mets vs. A's
6:00-Rockies v.s Pirates
7:30-Yankees vs. Angels
7:30-Cubs vs. Phils

MINOR BOYS
5:30-Indians vs. Rangers
5:30-Astros vs. Twins
6:35-Nationals vs. Padres
6:35-Braves vs. Blue Jays
7:40-Cards vs. Red Sox

PEE WEE BOYS
6:00-Maroon vs. Burgandy
6:00-Gold vs. Green
7:15-Royal Blue vs. Black
7:15-Gray vs. Orange








FRIDAY SCHEDULE - June 3

(tennis)

GIRLS STATE SINGLES & DOUBLES TOURNAMENT at Des Moines
(SINGLES: Le Mars' Danielle Martin and Elizabeth Ihrke)

(high school softball)

Gehlen Catholic vs. West Sioux at Ireton (jv/varsity)

Le Mars at the Siuoux City West Earlybird Tournament

(high school baseball)

Spirit Lake at Le Mars (jv/varsity) (on KLEM at 7:30)

(American Association baseball)

Kansas City T-Bones at Sioux City Explorers (7 pm)









SATURDAY SCHEDULE - June 4

(high school softball)

Le Mars at the Sioux City West Earlybird Tournament

Gehlen Catholic at the CYO Tournament at Carroll
8 am- Gehlen Catholic vs. Kingsley-Pierson
10 am- Gehlen Catholic vs. Westwood
2 pm- Gehlen Catholic vs. Sioux City West

(high school baseball)

Gehlen Catholic at the CYO Tournament at Carroll

(American Association baseball)

Kansas City T-Bones at Sioux City Explorers (7 pm)

(Indoor Football League)

Sioux City Bandits at Bloomington Edge (7 om)




SUNDAY SCHEDULE - June 5

(high school baseball)

Gehlen Catholic at the CYO Tournament at Carroll


(American Association baseball)

Kansas City T-Bones at Sioux City Explorers (2 pm)

   

Page 1 of 312

Search KLEM

Stock Market

1 DOW 17,873.22
+44.93 (0.25%)    
2 S&P 2,099.06
+8.96 (0.43%)    
3 NASDAQ 4,933.50
+31.74 (0.65%)    

Copyright 2010, Powell Broadcasting, Website developed by iCast Interactive